Toplista
Toplista
A kritikus szellemiségű liberális zsidó hetilap, a New York-i Forward közzétette az „ötven legfontosabb amerikai zsidó személyiség” toplistáját.
A válogatásnál nem alkalmaztak semmiféle objektív mércét: az amerikai zsidó közéletben otthonosan mozgó Forward stábja saját értékítélete szerint válogatta össze a listán szereplőket. Néhány szubjektív szempontra fel is hívták a figyelmet: az amerikai zsidóságon belül (csakúgy, mint máshol a diaszpórában) a hangsúly Izrael felől eltolódik a honi ügyek, az asszimiláció elleni küzdelem, a zsidó megújulás felé. Már nem annyira Izrael Állam az identitás középpontja, hanem a zsidó közösség, a vallás és a hagyomány. Válogatásukban ennek megfelelően erősebben „pontozták” az e téren jeleskedő személyeket. A szerzők ugyanakkor hangsúlyozták, hogy egy nagy szervezet vezetőjének lenni korántsem elegendő a dicsőséghez. Minden személynél listába vették az illető közéleti aktivitását, eredményességét (a pénzgyűjtő szervezeteknél konkrét számokkal is kifejezve ezt) és nem utolsó sorban nyitottságát a változó világ és a változó szellemiség iránt.
A listán belüli sorrend is szubjektív ítélet eredménye. A három „dobogós” helyet három közismert, befolyásos zsidó szervezet elnöke kapta. Abraham Foxman, a megkülönböztetés és diszkrimináció ellen küzdő nagy hagyományú Anti Defamation League elnöke, veterán zsidó politikus végzett az első helyen. Ebben minden bizonnyal szerepet játszott az is, hogy a svájci bankbetétek, ki nem fizetett biztosítások és elrabolt műkincsek ismét az amerikai zsidóság figyelmének középpontjába állították a Soát. A második helyre Eric Yoffie rabbi került, aki az Amerikában immár legnagyobb létszámú reformzsidóság legkiterjedtebb szervezetének az elnöke. Eric Yoffie egyebek közt azokban a vitákban hallatta hangját erőteljesen, amelyek manapság az izraeli vallási pluralizmus kérdésében dúlnak az amerikai dominanciájú reform- és konzervatív közösségek, valamint az izraeli ortodoxia között. A Magyarországon talán legismertebb Edgar Bronfman került a harmadik helyre. Szervezete, az általa alapított, pénzelt és vezetett World Jewish Congress, magyarországi irodával is rendelkezik. Bronfman a bizonyítéka annak, hogy elsősorban nem a szervezetek holt súlya, tehe tetlenségi ereje adja a vezetők befolyását, hanem tényleges tevékenységük. A milliárdos Bronfman a szervezetbe fektetett pénzével, befolyásával és igen offenzív közéleti fellépésével küzdötte föl magát a legbefolyásosabb amerikai zsidó vezetők közé. Jelentős szerepe volt a svájci bankokkal folytatott tárgyalásokban, és egyike volt azon radikálisoknak, akik a bojkott-fenyegetéstől sem riadtak vissza
Negyedik helyen találjuk Jerome Epstein rabbit, a konzervatív mozgalom szellemi vezetőjét, akinek nem annyira közéleti-politikai, mint inkább közösségszervező és vallásos tevékenységét emelik ki. Az egyfelől a reform, másfelől az ortodoxia irányába polarizálódó amerikai zsidóság körében komoly feladatként hárult rá, hogy az amerikai konzervatív rabbik fejeként újradefiniálja a zsidóság ezen áramlatának szellemiségét, és aktív fellépéssel megállítsa, sőt visszafordítsa az utóbbi időben főként a fiatalok körében fellépő lemorzsolódást.
Ötödik lett Barry Shrage, aki egy eddig ismeretlen bostoni zsidó filantróp szervezet élén szerzett hírnevet, mint hiperaktív vezető, kitűnve a zsidó oktatás újjászervezésében, a közösségtől eltávolodottak és a vegyes házasságban élők „visszaszerzésében”. Eredményes tevékenysége ismertté tette nevét szerte az amerikai zsidóság körében, módszereiből sokan igyekeznek tanulni, a zsidó média jóvoltából befolyásos személyiséggé vált.
A hatodik, Tom Neumann, egy másik veterán ADL aktivista, a szervezet által fenntartott külpolitikai intézet vezetője, az amerikai zsidóság Izrael érdekében végzett külpolitikai tevékenységének koordinátora, aki a harmadik világ országaiban vezeti a zsidó állam érdekében végzett „külpolitikai offenzívát”. Egy másik milliárdos, Ronald S. Lauder a hetedik. Laudert, aki közismert arról, milyen bőkezűen támogatja az egykor vasfüggöny mögött élő zsidóság megújulását, nemrég megválasztották a legnagyobb amerikai zsidó szervezeteket tömörítő csúcsszerv elnöki tisztjére. Ő ezen kívül Netanjahu miniszterelnök bizalmasaként is ismert, akinek megbízásából nem egyszer folytatott bizalmas diplomáciai tárgyalásokat
Az ultraortodoxia képviselői közül egy embert találunk az ötvenben, (A három évvel korábbi listán még dobogós hely jutott a lubavicsi rebének, aki, mozgalma hagyományaiból adódóan, erőteljes kampányt folytatott az asszimiláció felé sodródó zsidók visszatérítéséért, és állást foglalt Izraellel kapcsolatos politikai kérdésekben is. Halála óta széke betöltetlen.) A zsidóságnak ez a létszámában rendkívül gyorsan gyarapodó ága „befelé figyel”, premodern felfogásának középpontjában a Tóra áll, a külvilághoz ezer szállal kötődő, annak értékeit magáévá tevő modem zsidóság felé nemigen keres kapcsolatot. A kevés kivétel egyike a múlt század végén alapított Agudat Jiszraél, amely a korabeli Közép-Kelet- Európában megpróbálta a modem politika eszközeivel képviselni az ultraortodox érdekeket. A szervezet egyik legbefolyásosabb amerikai vezetője az egyetlen, aki bekerült az ötvenbe.
A toplistán nyolc rabbi található. Közöttük van, aki a modem ortodoxia szellemi megújulásért dolgozik, de akad olyan is, akit Izrael-párti politikai tevékenysége tett ismertté, sőt egy „botrányhős” is akad. Avi Weiss rabbi mintegy tíz évvel ezelőtt elsőként hívta föl a figyelmet az Auschwitz területén fölépített karmelita kolostorra. Radikális föllépéséről annak idején hírt adott a világsajtó: híveivel átmászott a kolostor kerítésén és a hagyományos zsidó imakellékekkel imádkozni kezdett, a lengyel katolikusok nem kis megbotránkozására. Avi Weiss azóta is afféle establishmenten kívülálló showman-ként, a média figyelmét fölkeltve hívja föl a figyelmet a szerinte elhanyagolt zsidó ügyekre.
Mindössze két tudós szerepel a listán (a bizonnyal komoly felkészültségű rabbikon kívül, akik itt azonban politikai szerepükkel tűnnek ki). Garry Tobin szociológus, a zsidó demográfia szakértője az asszimiláció korszakában érdemelhetett ki ilyen figyelmet Talán ugyanezen okból figyelt fel a Forward-stáb Egon Mayer történészre, aki a 2000-ik évben esedékes nagy amerikai zsidó demográfiai vizsgálat, a Jewish National Population Survey egyik koordinátora.
A legbefolyásosabb ötven közé mindössze öt nő jutott. A legelőkelőbb, tizenhetedik helyezést a zenitjén már túljutott
Shoshana Cardin kapta, aki három éve még szintén dobogós volt, mint a már említett zsidó csúcsszerv soros elnöke. „Futott még” Debbie Friedman, gitáros énekes, aki népszerű sztárként gyakran játszik zsidó dallamokat, szívesen énekel zsidó fiatalok számára, igyekszik hozzájuk közelebb hozni a zsidó zenét. A hagyományos női szerepnek megfelelően a zsidó konyha népszerűsítőjeként került a toplistára Joan Nathan, akinek 26 részes tévésorozatát („A zsidó konyha Amerikában”) a Forward szerkesztői a zsidó identitás oly hatékony ébren tartójaként aposztrofálják, amely szerintük vetekszik milliárdosok és politikai csúcsvezetők befolyásával.
Egyetlen író, újságíró, publicista sem került „saját jogon” a listára. A lista többségét adó szervezeti vezetők közt azonban akad egy-kettő, akinek eredetileg ez volt a foglalkozása. Akad vagy nyolc multimilliomos, illetve milliárdos is, akik pénzük segítségével szintén valamely organizáció első helyét szerezték meg maguknak vagy éppen alapítottak egyet.
A már említett énekesnő mellett egyetlen további művész került a toplistára: Steven Spielberg, a filmguru, aki a Schindler listája című filmjével, majd az ennek sikere nyomán alakított Spielberg Oral History Archives munkájával érdemelte ki a Forward figyelmét
A „saját jogú” szellemi emberek szinte teljes hiánya a toplistán még akkor is meglepő, ha ismerjük az amerikai zsidóság pragmatikus beállítottságát, és a köreiben mutatkozó szervezeti túlburjánzást. Hiányukat enyhíti az a tény, hogy a szervezeti vezetők többsége magasan kvalifikált, köztük – mint említettük – számos rabbi is található. Talán a „történelem vége” érzés, az „ideológiák halála” késztette a Forward gárdáját, hogy a pragmatikus cselekvőkre összpontosítsa figyelmét.
Címkék:1999-05