Találkozásaim zsidóságommal
Én meg ahhoz a nemzedékhez tartozom, amely elől soha nem titkolták el származását, nem is lehetett volna. Már gyerekkoromban tudtam, hogy zsidó vagyok. Megkülönböztetett mindjárt szokatlan családnevem (Schwarcz). Izraelita elemi iskolába jártam. (Akkoriban az izraelita volt használatos a zsidó helyett. Persze, az izr. felekezetet is jelöl, de a szónak lehetett valami olyan hangulata is, hogy az izraelita szó kevésbé szúr szemet, kevésbé zsidó. Igaz, izraelita szerepelt a hivatalos okmányokon is.) Gyerekkorom nagyjából zsidó környezetben játszódott: család, nagyszámú rokonság, orvosaink, gyógyszertárunk, s a sok bolt (emlékezetem szerint a kb. harmincezer lakosú városban negyven-ötven üzlet volt zsidó tulajdonban), melyeknek szinte mindegyikébe bejárásom lehetett. Kóser háztartást vezettünk, megtartottuk az ünnepeket, és zsinagógába jártunk. Szép, felhőtlen, emlékezetes gyerekkor lehetett volna az enyém, ha… de most nem a holokausztról írok.
Akkor persze még sem a másság, sem az identitás kifejezések nem voltak a szótáramban, de a különbözőség tudata létezett. Megkülönböztetésben, diszkriminációban – kivéve majd az igazit, a hivatalosat – inkább a háború, a felszabadulás után volt részem. Előtte, koromnál fogva, sok ilyen tapasztalatom nem is lehetett. Szomszéd gyerek, parasztgyerek játszótársaim sohasem éreztették velem, hogy különböznék, rosszabb lennék másoknál.
És azután? Emlékszem, egyszer a parkban – úgy tízéves lehettem – ültem egy pádon. Arra jött a kiskunhalasi futballcsapat, később a Ferencváros, majd a magyar futballválogatott nagyhírű kapusa. Megpöckölve orrom hegyét, ennyit mondott: „Mózes.” Ennyi elég is volt ahhoz, hogy felébredjen bennem az ősi félelem. Mint kis gimnázista, értetlenül álltam szemben többszörösen bukott, erősebb diáktársam agresszív kérdésével: „Miért öltétek meg Jézust?” Református iskola volt, zsidó diák akkorra már csak hírmondó maradt. Egy másik alkalommal egyik osztálytársammal játszottam a pad alatt, matematikaórán. Ártatlan eset volt, de országos hírű tanárom engem megszégyenítve „zsidó ifjúnak” titulált, s csak nagy nehezen sikerült megakadályozni az intézetből való eltávolításomat. Ez az eset nyilvánvalóan diszkriminatív volt, hiszen a másik fiúnak kutya baja sem lett az ügyből. Egyébként azokban az időkben az emberek visszafogottan viselkedtek, különösen azok, akiknek „vaj volt a fejükön”, akik maguk is – osztályhelyzetüknél vagy politikai múltjuk miatt – ellenségnek vagy kizsákmányolónak számítottak. A diáktársak körében meg nem tapasztaltam megkülönböztetést: Pali, Jancsi, Laci voltunk – és mindmáig maradtunk – egymás számára, egymásról akkor sem, ma sem ítélkezünk. Ellenkezőleg. Egy elnyomó rendszernek az a szépsége, hogy az emberek valamiféle passzív ellenállásba tömörülnek, azonos oldalon állnak. Nem kizárt, de egyáltalán nem törvényszerű, hogy egy zsidó azokban az időkben némi védettséget élvezett (mások szemében bizonyosan), már amennyiben rendben volt a szociális származása, vagy ha szülei áldozatul estek a holokausztnak. Kuláknak, katonatiszti származéknak, osztályidegennek, „egyébnek” nem volt akkor jó lenni. Azt azért éreztették velem egyszer, egy megjegyzéssel, hogy tudják, hova is tartozom én, a „védett”.
NEM TÉMA
Ahogyan gyermekkoromban természetes volt a származásommal való azonosulás, az ötvenes években ez már nem volt „téma”. Időszakonként megíratott önéletrajzaikban az emberek igyekeztek sok mindent elhallgatni. A vallás meg nem számított.
Már Budapesten, az egyetemen történt. Megint renitenskedhettem – bár bizonyítványaim rendre nagyon jók voltak, magaviseletből ritkán jeleskedtem -, minekutána magához hívott egy a Szovjetből áttelepült, egyébként nagyon jóindulatú tanárnőm, s megjegyezte, hogy egy zsidó származású fiúnak nem illik így viselkednie: hálásnak kellene lennem, mármint a rendszer, a Szovjetunió iránt. Én pedig hálás sosem szerettem lenni, még az életmentő Szovjet Hadseregnek sem. Ezért is hagytam itt, többek között, ezt az országot.
Különben a háború utáni évek ott folytatódtak, ahol egy egyéves „közjáték” miatt abbamaradtak. Ez alatt az év alatt, persze, naponta voltam kénytelen szembesülni zsidóságommal. A megmaradt zsidó gyerekeket (szülővárosom zsidóságának jelentős része, a sors különös kegye folytán, Ausztriába került és életben maradt), felkarolták a hitközségek és a különböző cionista szervezetek. Szabadidőmet egy gyermekotthonban töltöttem, hitközségi és cionista nyaraltatásokban részesültem. A fiatalok nagy része készült a kivándorlásra, a háluc létre. Játszottunk, pingpongoztunk, énekeltünk, táncoltunk. héberül tanultunk. Eközben formálódott az egypártrendszer is. Egyikünk, egy Budapestre felutazott nagyfiú (lehetett úgy 13 éves) azzal a meglepő hírrel jött vissza, hogy a kommunizmus és a cionizmus nem összeegyeztethetők. Sokan ki is vándoroltak, számos játszótárs, osztálytárs, a vallásosak szinte egy szálig, eltűntek örökre. Zsidóságommal ezután sok-sok évig nem találkoztam. 1954-55 körül azért volt egy dermesztő élményem. Budapest és Kiskunhalas között történt, a vonaton. Rajtam kívül talán három férfi ülhetett a kupéban, nálam jóval idősebbek. Egyszer csak ezt hallom: „Hogy a nyilasok a zsidókat a Dunába lőtték? Hát ez is bűn?” Mind össze tíz év telt el 1944 óta! Egy pillanatra előreszaladnék most időben, hogy felidézzek egy hasonló epizódot. Idő: nyolcvanas évek, helyszín: ugyanaz az útvonal. Szabadszálláson vagy Fülöpszálláson felszállt két idősebb férfi, és beszélgetésük hamar felkeltette figyelmemet. „Mit szólsz ahhoz, hogy a holland Weinbergert… („Nem holland, hanem svéd, és nem Weinberger, hanem Wallenberg” – így a másik), „aki annyit tett a zsidókért, ezek a szemetek hagyták elpusztulni?” Nem állhattam meg, hogy közbe ne szóljak, mire megkaptam: „Magának nem osztottak. Biztos közéjük tartozik, hogy védi őket.” Gondoltam: ennyire változik a világ.
1953-ban feljöttem Budapestre. Egyetemi éveim alatt származásával legfeljebb egy-egy munkás-paraszt származású évfolyamtársam, vagy egy-egy szakérettségis hallgató dicsekedett. Mindnyájan magyarok voltunk, s a szocializmust építettük. Akkoriban Budapesten különben is magányosnak érezhette magát egy minden szempontból nélkülöző vidéki gyerek, nem is beszélve az akkori évek mindnyájunkat nyomasztó légköréről. A zsidósággal sem volt semmiféle kapcsolatom. Ma nehéz elképzelnem, hogy voltak évek, amikor eszembe se jutott, hogy zsidó vagyok. Másoknak sem. Vannak, akik ma visszasírják ezeket az időket. Egy ízben egy osztálytársammal az akkori Tanács (ma Károly) körúton mentünk, és társam rámutatott a Dohány-templomra, megemlítve, hogy az egy zsinagóga. Jellemző, hogy eladdig észre se vettem ezt az igazán feltűnő épületet. Elérkezett 1956. Már ellenzéki alkatomnál fogva is igen lelkes voltam, ’56 októberét világtörténelmi eseményként éltem át. Mégis, amikor először eldördültek a fegyverek, azonnal zsidóságom jutott eszembe, s hogy számomra minden másképp alakulhat. Itt nyilván azonnal 1944-re, akkori kiszolgáltatottságunkra asszociáltam, arra, hogy a fegyverek esetleg ellenünk is fordíthatók.
ZSIDÓSÁGOMBÓL KIVÁNDOROLNI SEM LEHET
Legközelebb Bécsben futottam össze zsidóságommal, 1956 decemberében, amikor a vallás rovatba, számos hitsorsosommal együtt, némi töprengés után, „ev.”-et írtam, azaz „ág.ev.”-et. Bánkódtam is e füllentés miatt, amíg ott élő unokabátyám, Viktor bácsi meg nem vigasztalt: „Ne aggódj, nincs ebben semmi. ’Ev.’ annyit jelent, hogy evidens, hogy zsidó.” Úgy tűnt, a szabadság magával hozta a szólás szabadságát is, az emberek úgy érezték, végre kimondhatják büntetlenül, amit gondolnak. Magyar egyetemista szobatársam könyörgött, maradjak én is Ausztriában. Talán meggyőzött volna, ha nem hangoztatja unos-untalan, hogy a zsidóságot lehetetlen kiirtani: kivágod őket, újranőnek.
Kanadában jöttem rá arra, hogy zsidóságomból kivándorolni sem lehet. Bár abban az időben még regisztrálták az emberek felekezeti hovatartozását, zsidónak lenni ott a megszokottnál sokkal természetesebbnek, majdhogynem előkelő státusnak számított. Mi bezzeg az újvilágba is magunkkal hoztuk előítéleteinket. Egyes magyar diáktársaim részéről nem egyszer elhangzottak antiszemita kijelentések (pechemre egy időre megint kifogtam egy előítéletes szobatársat is). Talán ezért is, meg többek ausztriai menekülttáborokbeli, nyilasokkal kapcsolatos tapasztalatai okán, meg azért is, mert a kanadai segélyszervezetek felekezeti alapon működtek, a zsidók elég hamar egymásra találtak (persze megint felmerül az örök kérdés: kívülről vagy belülről épülnek-e a gettófalak?). Közöttünk is akadtak kirekesztők, gójozók. Ezzel eladdig nem találkoztam, és nagyon nem tetszett. Komikus volt a helyzetem, amíg rólam sem a zsidók, sem a nem zsidók nem sejtették származásomat: hallhattam én megjegyzéseket! Máig büszke vagyok egy akkori, nemrég meghalt, valóban mélyen látó barátom egy megjegyzésére. „Te – mondta – amikor zsidókkal vagy, a magyarokat véded, s amikor magyarokkal, akkor a zsidókat. Ha fordítva tennéd, mindenki jobban szeretne.” Visszatekintve, attól tartok, igaza volt. Egy másik epizód egy amerikai egyetemhez kötődik, ahol PhD-tanulmányaimat folytattam. Persze ott is összeverődtünk mi, magyarok. Az emigráció, különösen az amerikai, erősen megosztott volt. Számomra meglepő és nagyon idegen volt az ’56 előtti bevándorlók egy részének régimódi, nacionalistának, irredentának tűnő szemlélete. Ebbe az áramlatba szépen beleolvadt jó néhány ’56-os diáktársam is. Előfordult az is, hogy amikor péntek vagy szombat estéken valamelyikünk lakásán összejöttünk, házigazdánk kérte a vendégeket, hogy zsidó feleségüket vagy barátnőjüket ne hozzák magukkal.
Nem csoda, hogy jobban éreztem magam magyar „polgári” körökben, a szó nem ma mifelénk használt, hanem igazi értelmében. Szeretnék itt közbevetni egy magyarázatot. Az eddigiekből úgy tűnhet, hogy az antiszemitizmus, a zsidókkal szembeni előítélet kizárólag a magyarok sajátja. Erről szó sincs, bár a zsidóság, hazánkkal ellentétben, számos országban nem téma. Továbbmegyek, egyszer egy holland férfi, rólam mit sem sejtve, azt fejtegette, hogy ők hálásak a zsidóknak, mert ők tették Amszterdamot azzá, ami. Budapesten ezt a fajta hozzáállást nemigen lehet hallani. Sőt. Pár éve, vidéken utazgatván, egy véletlen útitárs igazolva látta előítéletét azzal, hogy a zsidókat sehol sem szeretik. Honnan lehetett ennyire jól informált? Csak nem végzett kutatásokat ez ügyben?
Külföldre szakadt hazánkfiai, mint az emigránsok általában, szabad idejük jelentős részét honfitársaik társaságában töltik. Ez vonatkozik a magyar zsidókra is, akik külföldön magyaroknak számítanak, kérdezetlenül is annak tekintik őket, nemzetük minden hibájával és erényével együtt. így sokkal kevesebb agresszió érhet bennünket zsidóságunkért, nem is igen derülhet ki, hogy mit gondolnak rólunk az emberek, csupán sejtésünk lehet erről. S ahogy külföldiek között inkább magyar, a magyarok között inkább magyar zsidó az ember. Igaz, nyelv, kultúra és egyebek összekötnek, más dolgok viszont elválasztanak bennünket. És tudjuk, ez sem szorul különösebb bizonyításra, vannak magyarok, nem kis számmal, akik nem tartanak maguk közé tartozónak. Kétségbe vonják, ha magyarnak mondjuk magunkat, míg mások, gyakran ugyanazok, számon kérik, ha nem. Pedig hát, a mai világban, mint ahogy több útlevele lehet valakinek, ugyanúgy lehet, és van is, több kultúrája, több identitása. És sajnos, még a jó értelemben vett kozmopolitizmus is szitokszó lett megint, akárcsak a szovjet időkben.
Több ízben találkoztam az előítélet olyan megnyilvánulásaival is, melyek komikusak, s amelyekre csak derűvel tudok visszagondolni. Ilyen volt pl., amikor 1957-ben Kanadában volt tanárnőm rákérdezett vallásomra, majd elnézően jegyezte meg: „Na nem baj.” Pár éve meg, amikor Ljubljanában a szoba árára alkudtam, a hotel portása megkérdezte: „Nem zsidó ön véletlenül?” Sok éve már, hogy betértem egy pesti cukrászdába, ahol éppen az akkor kezdődő magyar-román futballmeccs esélyeit latolgatták, azaz nem is annyira az eredményre tippeltek, hanem az ellenfélről hangzottak el megjegyzések. „Mennyire utálom őket” – jegyezte meg valaki. Nem álltam meg, hogy bele ne szóljak: „Milyen jó nekem, hogy én senkit sem utálok.” A meglepetéstől elhallgattak, majd a cukrász, kissé zavartan, felém fordult: „Maga… magyar?” Sajnálatos, ha egy nemzet önmeghatározásánál ennyire fontos szerep jut a más nemzetekhez való viszonynak. Egy másik eset. Egy külhoni magyar ismerősöm egyszer rezignáltan sóhajtott fel: „A Pali még a szlovákokat sem utálja.” S ettől nagyon szomorú lett. Reménytelen eset lehetek. Konfliktusaim is voltak e tárgyban, például amikor a németeket védtem első feleségem idősebb rokonával szemben. Az illető eléggé ismert rabbi volt, és nagy gyűlölködéssel beszélt a németekről. Vitába szálltam vele, amit nem kellett volna, hiszen egész családját megölték. De hát nem lettem volna én, ha ezt nem teszem. Később úgy alakult, hogy a férfi a családjával együtt kivándorolt a gyűlölt országba, ahol, tudomásom szerint, jelentős kárpótlás várt rá. Máig úgy gondolom: vagy-vagy. Vagy lehet, hogy vagy-vagy-vagy?
Most talán valamit arról, miféle találkozásaim is voltak még zsidóságommal az Újvilágban? Koestler írja önéletrajzában, hogy az ideológiákhoz érzelmeinken keresztül közeledünk. Európa és Amerika közötti egyik hajóutamon izraeliekkel találkoztam: dalaik, zenéjük nagyon megfogott, bár lehet, hogy gyermekkori emlékeimet idézte fel. Mindenesetre újból elkezdtem héberül tanulni, megszerettem az izraeli és jiddis zenét. Majd kétszer is ellátogattam Izraelbe, amelyet vonzó, érdekes országnak találtam, éreztem is vele valamiféle közösséget. Tudomásul kellett vennem azonban, hogy én még Kanadában is javíthatatlanul kelet-közép-európai vagyok és maradok. Meg „fehérek között egy európai”. Ahogyan a költőt idézte nekem egy unokatestvérem, aki ’56 után New Yorkból írt nekem Kanadába. Szép sor, szép gondolat, amely helyénvaló lehetett, amikor megszületett, a harmincas években. S bár gyakran eszembe jut a vers és ez a sora, sőt különböző élethelyzetekre különböző változatait is kitaláltam (ezeket nem idézném), csakhogy a világ annyira megváltozott, hogy az idézet ma már tűnhet kirekesztőnek, etnocentrikusnak, sőt esetleg rasszistának is. Egy keresztény barátnőm kérdezte meg tőlem egyszer, hogy mit gondolok, mennyire állnak közel egymáshoz a különböző kultúrákból jött zsidók. S örült, amikor azt mondtam, hogy vannak különbségek. Nemrég pedig egy volt osztálytársam jegyezte meg, hogy megfigyelte, a zsidók, ha találkoznak, örülnek egymásnak. Jó meglátás, bár a dolog nem törvényszerű. Miért is ne örülnének? Miért, a brazilok, amerikaiak, lappok vagy éppen a magyarok talán nem örülnek, amikor, igaz, külföldön, honfitársaikkal találkoznak? Miért mindig a zsidók a feltűnőek? Mégis, mégis… azért egy magyar zsidó és egy francia, orosz vagy kanadai zsidó, sok közös vonás mellett más-más háttérrel rendelkezik, s bizonyos dolgokat nem zsidó honfitársainkkal talán jobban meg tudunk osztani, mint egy más kultúrából jött zsidóval. Azt is megkérdezte tőlem valaki nemrég, hogy kizárólagosan zsidókkal barátkozom-e? Általában igen, de egy nem zsidó barátot nagyobb nyereségnek érzek, majdnem értékesebbnek, szinte ajándéknak.
ZSIDÓ KÖZÖSSÉGEK
A zsidó közösségektől viszont, mint minden közösségtől, tartok. Lehet, hogy a diktatúrák kényszerközössége fejlesztette ki bennem ezt az önvédelmi mechanizmust vagy ellenérzést. Nem kizárt az sem, hogy ezek megtépázott gyermekkorom reflexei. Ha kényszerből kénytelen voltam is, önként már nem is tudok, nem is akarok teljesen azonosulni. Nem szeretem az egy szempontú embereket, az azonos ügyeket képviselőket, az együtt tapsolókat, talán az együtt ünneplőket sem.
Szinte mindig felfedezek magamban egyfajta távolságtartást. Jobban érzem magam a távolságtartó egyszerűbb, „felelőtlenebb” szerepében. Viszont idősebb zsidók között, bárhol a világon, van egy olyan érzésem, hogy valami nagyon ismerős, felmenőimre, őseimre emlékeztető. S az, hogy befogadnak, elfogadnak, van egyfajta – ha néha csak egyetlen estére szóló – otthonérzésem társaságukban, teljesen hozzájuk tartozónak, en bloc, azért sosem éreztem magam. („Mi közöm van a zsidókhoz? Hisz magamhoz sincs semmi közöm.” Franz Kafka)
Tudjuk, olvastuk, el is hisszük, hogy az antiszemitizmus nem a zsidó, hanem az antiszemita problémája. De azért ezek a gondterhelt, vívódó antiszemiták mégsem vették le teljes egészében a vállunkról ezt a terhet. S vajon mi határozná meg ma a zsidóságot, amikor eltűnőben a vallás, ha nem lett volna holokauszt, ha nem lenne antiszemitizmus, ha nem lenne „másizmus”- (Csurka szavával) tudatunk? Bizonyára akkor is zsidók lennénk. Persze fenyegetettség nélkül is lehet élni (volt már rá példa), sőt talán csak akkor lehet igazán kiteljesedni. De lehet-e az a fenyegetettség olyan nagy, amikor eltűnőben a zsidó humor is (nem a humorérzék), a zsidó viccek, amelyek „jobb” időkben születtek? S ha lennének is, a mai felgyorsult világban aligha találnának értő fülekre.
Sok éven át barátkoztam egy külföldön élő, idősebb magyar nővel. Elsősorban az irodalom szeretete, no meg az emigránssors kötött össze bennünket. Mivel nálam ritkábban volt alkalma az óhazába látogatni, én amolyan kulturális híd szerepét játszottam az életében. Férjével és vele sokat beszélgettünk politikáról is. Számos országban megfordult, olvasott, széles látókörű emberek. Ugyanakkor megőrizték hazafias érzésüket is, s az ezzel gyakran együtt járó elfogultságokat, amelyek bennem nem találtak partnerre. S ahogyan manapság mondani szokás, történelmükkel ők sem voltak képesek őszintén szembenézni, és ez olykor konfliktusok forrása lett köztünk. Sokéves barátságom a hölggyel sajnálatos véget ért. Egy csúnya vita hevében az asszony hozzám vágta: „Maga egy rohadt, elfogult zsidó!” (Úgy látszik, még nem találkozott elfogult zsidóval.) Mondta ezt valaki, aki mindig azzal büszkélkedett, hogy ő bizony, ha a valóságban nem is, de érzelmeiben zsidó, sőt egy félzsidó unokával is rendelkezik. Mondta ezt rám, aki egyszer megjegyeztem, az ő helyeslő bólogatásuk közben, hogy a zsidóknak nincs önkritikájuk (miért, másoknak talán van?). Mondta ezt rám, akit igencsak irritál, amikor „sorstársai” megmondják neki, hogy miről, hogyan kell gondolkodni. (Persze ez sem kizárólagosan zsidó vonás.)
„Bűvös körömből nincs mód kitörnöm.” (Babits) A minap egy ismerősöm jóakarólag megjegyezte, hogy abbahagyhatnám már a zsidó témákat. Jó, jó, ha tehetném.
Apám az első világháborúban a hazájáért harcolt, és sok kitüntetést szerzett. 1944-ben pedig még egy sárga csillagot is tűztek a mellére. Azután pedig az jutott osztályrészéül, mint sokaknak. Ifjúkoromban sokan nem értették, hogyan tudok én, mindazok után, ami történt, Németországba látogatni. Számomra értelmetlen volt ez a felvetés. Ha voltak is bennem valaha ellenérzések, én megpróbáltam ezekről nem tudomást venni, nem kívántam mások felett ítélkezni. Ezt meghagyom az erre hajlamosabbaknak. Előítéletei persze a legtöbbünknek vannak. De ha felismerjük ezeket magunkban, megpróbálhatunk küzdeni ellenük. S ha ez nem sikerül is. legyen meg az az elégtételünk, hogy legalább megpróbáltuk. Mindnyájan magunkban hordozzuk örökségünket. Háborús kitüntetések és sárga csillag. Jobb nélkülük. Nem megtörténtté azonban nem tehetjük. Velük élünk. Most már csak az a kérdés, hogyan fogunk élni ezzel a hagyatékkal.
Címkék:2004-11