Sötét középkor, sötét újkor
(David I. Kertzer: A pápák a zsidók ellen. Ulpius Ház. Budapest, 2003, 2980 Ft)
Érdekes könyv David Kertzer műve. Sok újat nem mond, az intenció világos, inkább adatai tömkelegé árulkodik arról, hogy milyen volt az egyház viselkedése a történelem viharos és kevésbé viharos századaiban. Akkor, amikor az abszolút igazság birtokosának tudván magát, ítélkezett élőkön és holtakon, s tette ezt a saját teológiája szerinti „istengyilkos” néppel, a zsidókkal. A zsidók elleni gyűlölet ugyanis nem a „másság” elleni viszálykodás volt, hanem az európai kereszténység leglényegéhez, esszenciájához tartozott (a múlt idő a remény jele) s a keresztény-katolikus teológiai tanítás kikristályosodása mentén kerültek újabb és újabb csoportok – mintegy koncentrikus kör egyre kijjebb és kijjebb lévő tagjaként – az egyházi világrend margójára. Ennek a körnek a legszélén a zsidók helyezkedtek el. A felvilágosodás alapvetően tette fölöslegessé, kérdőjelezte meg az egyház központi szerepét, és a zsidó asszimiláció új „ellenséget” teremtett az egyház számára: a zsidókat, akiket immár nem lehetett – annyi megelőző évszázaddal szemben – a „helyükre”, a gettóba szorítani.
Kertzer könyve három nagy részben tárgyalja a pápák és a zsidók kapcsolatát. A szerző főleg a Vatikánnal, a pápai állammal, és nem a világegyházzal foglalkozik. Így szemlézi azt, hogyan éltek a római zsidók a pápai állam alatt a XIX. században. A közkeletű vélekedéssel szemben a pápák a legutolsó időkig gátolták a zsidók szabad mozgását, azt, hogy kijöjjenek a gettóból. Teológiai okokból próbálták meg a legvégső időkig fenntartani a zsidók geografikus kirekesztettségét is, és folytatták a különféle akciókat a zsidó gyermekek kicsempészése, megkeresztelése érdekében. Rendőri segítséggel a Katekumenek Házába hurcoltatták azokat a zsidó gyermekeket, akiket – szüleik akarata ellenére – keresztény cselédek vagy mások, titokban kereszteltek meg. Kertzer ennek a témának a szakértője, a zsidó Edgardo Mortara elrablásáról és katolikussá tételéről 1997-ben könyvet is publikált.
A második fejezet (Az egyház és az újkori antiszemitizmus kibontakozása) azt a hadjáratot mutatja be, amelyet a katolikus egyházfők és a sajtó intézett a zsidók ellen (vérvádak stb.). A modern cionizmus történetét annyira meghatározó 1840-es damaszkuszi vérvád katolikus sajtóját és az egyház vádlógerjesztő szerepét részletesen elemzi Kertzer. Ebben a részben azért valamelyest azt lehet érezni, hogy Kertzer tendenciózusan válogatja be a rojalista- konzervatív katolikus sajtó legförmedvényesebb részét, ugyanakkor másokat a háttérbe szorít. Kertzer nem tudja eldönteni, hogy a Vatikánon mint szervezeten, a pápán mint e szervezet önjáró vagy csak alkatrészén, illetve az európai katolicizmuson verje el a port. Bár kétségtelen, hogy a Civiltá Cattolica illetve a L’Osservatore Romano a XIX. (sőt olykor a XX. században is) mélyen antiszemita volt, de fel kellett volna mutatnia ellenpéldákat is. A XX. században be lehetett volna mutatni a baloldali francia munkáspapok mozgalmát, a L’Esprit körét, Edith Stein, Simone Weil, Raissa Maritain és mások életútját. Miért vonzódtak egyes zsidó értelmiségiek a katolikus egyházhoz a század első felében? Erre valamilyen választ kellett volna adnia Kertzernek, ha a világegyházzal foglalkozik.
A harmadik fejezet (A holokauszt tornácán) főleg XI. és XII. Pius pápával foglalkozik, és dokumentarista részletességgel tárja elénk, hogy a pápák nemhogy semlegesek, de – sokszor – ellenségesek voltak a zsidókkal szemben. Kifejezetten hátborzongató olvasni Achille Rattinak, a későbbi XI. Pius pápának a lengyel zsidókról (is) írott jelentését. A lengyelországi legációba küldött Ratti 1918-ban ezt írta: „Az egyik leggonoszabb és legerősebb befolyás, amely itt érezhető, sőt talán a legerősebb és leggonoszabb – a zsidóké.” Bár az anyagot nem publikálták, Kertzer bejutott a Vatikán titkos levéltárába, s amihez hozzáférhetett, azt elolvasta, nem férhetett hozzá a XII. Pius pápasága alatti iratokhoz, de amit azelőttről talált, az sem túl biztató. Sőt.
A pápák – a legutóbbi időktől eltekintve – nem szerették a zsidókat. Ez nem személyes ellenszenv következménye volt, hanem megfelelt az egyház teológiai tételeinek, habituális világának. A francia forradalom után is csak legfeljebb tolerálták őket. Nem véletlenül. Saját uralmuk végét, az abszolút egyházi hatalom, illetve az egyházi és a politikai hatalom összefonódásának végét látták a zsidók modernizációjában. Mindennek a befejezését, ami antimodern, nem felvilágosodott, nem szekuláris, és ami – a régi pápák akaratával szemben – hála a jó Istennek, véget ért.
(na)
Címkék:2004-02