Se paraszt, se zsidó…
Nehéz regényt írni. Még nehezebb az alkotó dolga, ha a közelmúltat vagy a jelent akarja életre kelteni és megörökíteni. Ezért, bár az utóbbi években sokan kísérelték meg, keveseknek sikerült. Legkevésbé azoknak, akik nem elégedtek meg hazai világunk egy szeletével, hanem széles társadalmi panorámára törekedtek.
Csák Gyula is a magasból nézett széjjel, hogy minél tágasabb legyen a horizont, még az ország határain is túllép, elvezeti olvasóit egy kis politizálásra – ami már önmagában csapda a szépirodalom számára – Churchillhez és De Gaulle-hoz, az amerikai felső tízezer világába. A cselekmény időpontjának kiválasztása, 1968, alkalmas konfliktusok teremtésére. Nálunk az ésszerűbb gazdálkodással, sőt szabadabb politikai mozgással is kecsegtető úgynevezett új mechanizmus kezdete, ami azonban a nyár végére, a csehszlovákiai intervencióval lényegében be-, illetve lefejeződött, mégis, a nyugat-európai diáklázadások hatásával együtt lelket, szellemet felforgató esztendő volt. Ezt a tragédiákkal terhes helyzetet egyénekre bontani, egy-egy személy gondolkodásában, tetteiben tükrözni ritka lehetőség, ám csak látszólag egyszerűbb dolog, mint mozdulatlanságot ábrázolni.
A parasztzsidó című könyv szerzője nem birkózott meg vállalásával. Alapvető hibája, hogy realistának ábrázolt környezetben teremt lehetetlen hősi és valószínűtlen helyzeteket. A társadalmi valóságot ábrázolni akaró munkába nem illik bele báró Weiss – Vereczkey Dániel, a Budapesten is élő, testvéreinek, fiának, unokáinak kicsinyes uzsorása, aki el-elhagyva Magyarországot, milliárdosként folytatja életét, azzal a törekvéssel, hogy felvirágoztassa a kommunista országokat. Nem tudom, Csák Gyula mikor írta a könyvet. Ha jóindulatúan feltételezem, hogy azt még a két és fél év előtti politikai földrengés előtt írta, akkor tisztelgek kritikai derekasságáért, megértem a fennálló rendszerrel kapcsolatos illúzióit. Ha azonban később, akkor miért maradt benne a 22 év előtti közhangulat szépítése.
Az író tisztességéhez, jó szándékához kétség sem férhet, hiszen keresztény magyar létére kereste a választ az antiszemitizmus okaira. Igyekszik a zsidó gondolkodásmódot nemcsak megérteni, hanem zsidó fejjel is gondolkodni, érzéseket visszaadni. Ezek a kötet legsikeresebb részei. Ezért sem értem, hogy a fülszövegben, Szakonyi Károly ajánló bevezetőjében miért a keresztény Kürtösit mondják a könyv főhősének, holott ő csak mellékszereplő. Fogadalma ellenére nem lesz belőle zsidó, így megalapozatlan a mű címe: A parasztzsidó.
(Csák Gyula: A parasztzsidó. Új Idő Könyvek.)
(-ai)
Címkék:1990-10