Salkaházi Sára élete és halála
Salkaházi Sára élete és halála
2006. szeptember 17-én avatták – a katolikus tanok szerinti – boldoggá az 1899-ben, Kassán született s egykor a Szociális Testvérek Társasága kötelékébe tartozó Salkaházi Sárát. A Társaságot a XIII. Leó pápa által kiadott Rerum Novarum enciklika (1891) szellemében alapította meg az 1920-as évek elején a kiváló Schlachta Margit. A korántsem apácának készülő polgárcsalád gyermeke Kassán, Komáromban, majd Budapesten szociális munkát végzett, ám más, szervezési munkákat is ellátott. A fővárosban például a Katholikus Dolgozó Nők és Leányok Szövetségének országos vezetőjeként dolgozott, a mozgalom lapját is szerkesztette s a magyar munkásnőmozgalmat is elkezdte szervezni. A katolikus egyház szociális megújításán dolgozó szerzetesnők előtt temérdek munka állt, s nem lehet tudni, hogy a kapitalista társadalom visszásságai, vagy éppen az erre reagáló forradalmi vagy éppen reformista munkásmozgalom sikerei inspirálták a katolikus egyházat arra, hogy új rétegek felé nyisson.
Salkaházi Sára részt vett abban a küzdelemben, mely arra irányult, hogy mentsék a zsidótörvények, majd a nyilas terror általi üldözöttek életét. A mozgalom belső krónikája szerint mintegy ezer ember köszönheti életét a Társaságnak, és mintegy száz ember – személy szerint is – Salkaházinak. Salkaházi Sára élete 1944. december 27-ig tartott, ekkor – egy általa az otthonból elbocsátott alkalmazott feljelentése alapján – zárták körül a nyilasok a Bokréta utcai női munkásotthont, melyet Salkaházi vezetett. Zsidók után kutattak, négy „gyanús” embert, valamint a szintén kassai Bernovits Vilma hitoktatót őrizetbe vették. Salkaházi Sára az „akció” végén érkezett meg a házba, ahonnan – a többiekkel együtt – elhurcolták őket. Elmenekülhetett volna, mégsem tette meg.
A Ferenc körúti nyilas központba vitték és megkínozták az elhurcoltakat, majd este a Fővámház előtti Duna-partra vitték őket, ahol a nyilasok mindannyiukat a jeges Dunába lőtték. Hogy mi is történt valójában, arra a két évtizeddel később tartott (1967) un. zuglói nyilasper világított rá. A per egyik keretlegény-vádlottja úgy emlékezett vissza az „akcióra”, hogy egy feketehajú nő – kivégzői szemébe nézve – égre emelte a tekintetét s nagy keresztet vetett magára. Minden bizonnyal Salkaházi Sára volt az.
Salkaházi Sára vatikáni boldoggá avatási eljárása 1997 januárjában kezdődött, s a bíborosi testület engedélyezése után XVI. Benedek pápa 2006. április 28-án írta alá és hirdette ki az ezt jóváhagyó dekrétumot, melyet éppen a boldoggá avatási misén, szeptember 17-én hirdettek ki a budapesti Szent István téren, a Bazilika előtt.
Ahogyan azt az ünnepség egyik szónoka, Schweitzer József főrabbi beszédében elmondta, már 1968-ban kezdeményezte egy túlélő, hogy a jeruzsálemi Jad Vasem Intézetben örökítsék meg a vértanúhalált halt apáca nevét. 1972-ben a Világ Igazainak ösvényén fát ültettek emlékére, a magyar zsidóság pedig emléktáblával jelölte meg budapesti mártíriuma színhelyét. Bár az 1989-ben felállított táblát kétszer is összetörték, 2002-ben újat állítottak fel.
Ami a protokollon túlmutat, az, hogy a magyar keresztény hagyomány egy olyan antifasiszta elemmel gazdagodott, melyet saját tradicionális testületé erősített meg, hagyott jóvá és hirdetett ki. Egy olyan konzervatív, ugyanakkor a zsidóságra meglehetősen ambivalensen tekintő intézménynél, mint a katolikus egyház, óriási esemény, hogy valakit azért avatnak boldoggá, mert zsidókat bújtatott és nyilasok gyilkolták meg. Óriási előrelépés történt, hiszen a magyar katolikus egyház magát – joggal – a több évtizedes „kommunista diktatúra” áldozatának vallja, s furcsa idegenkedés figyelhető meg nem pusztán a zsidóságtól, illetve mindattól, amit a zsidóság elszenvedett, hanem a szovjet-kommunista hagyománynak tekintett antifasizmustól is. Talán ismét Salkaházi Sára mártíromsága fog hidat teremteni a két világvallás magyarországi követői, zsidók és keresztények között.
(na)
Címkék:2006-11