„Rádió Zs” – A nyitottság jegyében
„Rádió Zs”
Az újonnan megalakult zsidó rádió, a „Rádió Zs” vezetőjével, Seres Attilával, a Sófár Egyesület elnökével beszélgetünk rádiós terveiről.
– A világi-vallásos párbeszéd tekintetében mindenesetre jó jelnek tekinthető, hogy a rádióadójuk első műsorát a Chabad készítette, nem?
– Úgy tűnik, a szervezetek egy kicsit tanácstalanok velünk kapcsolatban. Mi kivétel nélkül minden működő szervezetet megkerestünk, ugyanis céljaink nem csak szavakban jelennek meg. Nagyon konkrét elképzeléseink, sőt nagyon konkrét kezdeményezéseink vannak. Ezek közül az egyik a zsidó rádióadó elindítása, amely huszonnégy órában már most is fogható az interneten. A másik egy zsidó esemény- naptár, melyet ugyancsak az interneten lehet böngészni, és ahol az összes, zsidók számára érdekes programot összegyűjtjük. Mindkettőhöz keressük a szervezetek együttműködését. Sokan azt hiszik, hogy a Sófár Egyesületnek van egy rádiója. Nem. A Sófár Egyesület elindított egy rádióadót, amit technikai keretnek szánunk, és azt várjuk, hogy mindenki, akinek a zsidóság számára vagy a zsidóság részéről van mondanivalója, állítson össze anyagot, és mi leadjuk.
A rádió a jövőben is ilyen önszerveződő marad, vagy csak addig, amíg ki nem alakul egy állandónak mondható műsorstruktúra?
Azt gondolom, hogy előbb-utóbb mindenki hallható lesz, és akkor majd kialakulnak olyan stábok, amelyek ezt tovább fogják éltetni. Néhányan azt feltételezik, hogy nekünk van stábunk, stúdiónk, és mi akarunk műsort csinálni. Ez félreértés, természetesen mi is fogunk műsort készíteni, de csak egy vagyunk a többiek közül. Vannak már készülődések,
Nem akarom előre elmondani, kik jelezték már, hogy szeretnének részt venni a rádióban, de vallási és világi szervezetek egyaránt vannak közöttük. Az első fecske a már konkrét műsorral megjelent Chabad Lubavits.
– Vonatkozik valamilyen korlátozás az internetes rádióadókra, akár az ORTT, akár más szervezet részéről?
Az ORTT részéről nem minősül közműsor-sugárzásnak, mivel a webrádiót csak a szerzői jogok kérdése érinti. Mi mind az Artisjusszal, mind a Mahasszal szerződést kötöttünk, azaz legálisan sugárzunk zeneműveket és irodalmat.
Hogyan lehet hallgatni a Rádió Zs műsorát?
Kísérleti adásunk az internet segítségével hallgatható a világ bármely pontján. A Rádió Zs csatlakozott a Magyar Világrádió hálózatához, melynek saját, könnyen kezelhető vevőprogramja ingyenesen letölthető a világhálóról. A Sófár Egyesület internetes portálján elolvashatok a részletek, illetve a műsorrend is megtekinthető: http://www.sofar.hu
Csáki Márton
Címkék:2003-12