Prágai hitközség: – Reformer elnök, ortodox főrabbi
Prágai hitközség
Reformer elnök, ortodox főrabbi
A prágai zsidók azt remélik, hogy az újraéledő, jelenleg 1600 tagú hitközségnek a következő három évre megválasztott elnöke megszünteti a súlyos belső megosztottságot. A 32 éves Tomas Jelinek – a korábbi alelnök – azt is célul tűzte ki, hogy a korábbinál élénkebb párbeszédet indít a cseh társadalommal.
– Sokan már azért is utálnak, hogy egyáltalán megválasztottak – jegyzi meg keserű mosollyal az arcán. A megjegyzést nem tréfának szánta. A hivatalosan Csehországban élő zsidók mintegy fele tagja a prágai hitközségnek, amely a Zsidó Hitközségek Cseh Szövetségének a legfontosabb szervezete. A prágain kívül még kilenc másik hitközség is működik az országban. A Jelinek júliusi megválasztását megelőző hónapokban a vezetőség és a – zömmel nem ortodox – tagság közötti feszültség folyamatosan nőtt, részben azért, mert a hitközségi vezetők nem voltak hajlandóak elismerni a liberális zsidó vallási irányzatokat. A tagság már nyíltan követelte a vezetőségváltást.
Ez most meg is történt. Jelineket, aki a Cseh Köztársaság elnökének, Vaclav Havelnak bizalmasa és az elnöki iroda gazdasági tanácsadója, a tagság támogatása szinte besodorta a prágai hitközség elnöki székébe. A fiatalember csak 12 évvel ezelőtt jelent meg a zsidó közéletben, először mint a Csehszlovák Zsidó Diákszövetség tagja. A prágai hitközségbe csak később lépett be. 1998-ban Tomas Jelinek és egy barátja, David Stecher – akit nemrég választottak meg a prágai hitközség Felügyelő-bizottsága elnökének – együtt elhatározták, hogy „felélesztik” a hitközséget. Kezdetnek elég annyi, hogy hatvan év óta először szerveztek Prágában zsidó bált. A fiatalok úgy vélték, hogy a hitközséget nyitottabbá kell tenni, közelebb kell vinni az emberekhez, főleg a fiatalokhoz. Voltak olyan panaszok is, hogy ha valaki felhívta a hitközséget, a hitközségi alkalmazott, aki be sem mutatkozott, durván elutasította a tanácsért vagy segítségért hozzá fordulót. Ma már a tagság felől beérkező panaszokat a hitközség felügyelő-bizottsága vizsgálja, amely – Stecherrel az élen – szintén úgy véli, hogy a hitközségnek új, baráti arculatot kell adni.
Egy tavalyi közvélemény-kutatás szerint a válaszolók 75 százaléka azt szerette volna, ha a hitközségek befogadják a zsidóság egyéb, liberális ágait is. Ez a Szövetség ígérete szerint még ez évben meg is történik majd.
Jelinek szerint a Soa előtti csehországi zsidóság nem volt nagyon ortodox és meglehetősen asszimilálódott, s így ma a Cseh Köztársaságban élő zsidók zöme nem vallásos. A liberális ágakat kevésbé szigorúnak, közérthetőbbnek és emberhez közelibbnek tekintik. Csakhogy mindezt a régi vezetőség egy részével igen nehéz elfogadtatni.
– Két nappal a választás előtt megkérdeztem a hitközség egyik vezetőjét hogy támogat-e. Azt válaszolta, hogy ez nehéz kérdés, mert az elnök hagyományosan olyan személy, aki átélte a Soát és hithű zsidó.
A biztosítási kötvényekkel kapcsolatos nemzetközi kárpótlási tárgyalásokon Jelinek képviseli a Cseh Köztársaságot, ő a Mazsöknek megfelelő cseh közalapítvány kuratóriumának az elnöke is. Nemcsak az egységet szeretné visszaállítani, hanem azt is szeretné elkerülni, hogy a zsidó közösség marginalizálódjon: e célból nyitni kíván a cseh társadalom egésze felé. Már ki is adott egy felhívást, kérve a cseh néptől a kommunizmus bukása óta a közéletet mérgező neonácizmus elítélését. Jelinek azt szeretné, ha a cseh zsidóság a cseh társadalom szerves részévé válna, és az emberekben tudatosulna, hogy a zsidóság is jelen van a közéletben.
Jelinek az eddig elhanyagolt középkorú zsidók felé is nyitni készül.
– Vannak iskoláink a fiatalok számára és felkaroljuk az időseket. De ha valakinek a kora 35 és 55 között van, akkor vele senki sem törődik. Ha a középkorúak számára is szervezünk szociális programokat, akkor ezzel az egész zsidó közösség gazdagodik – mondja Jelinek. Becslései szerint több száz ilyen zsidó él Prágában. Ezek az emberek azért nem vesznek részt zsidó programokban, mert egyik sem nekik szól.
– Ha lesznek ilyen programjaink, jönni fognak – bizakodik Jelinek. De más változtatásokat is tervez. A hitközség értékes ingatlanokkal rendelkezik Prágában és vidéken, ezeket szeretnék kihasználni. A tíz cseh hitközség közül csak a prágai az, amely képes önerőből működni.
Jelinek nagyravágyó célokat tűzött ki maga elé, de komoly támogatói is vannak. Egyikük Karol Sidon, a Cseh Köztársaság főrabbija, aki ritkán szólal meg, de most azt nyilatkozta, hogy a fiatal hitközségi elnök fényes jövő előtt áll. És persze ott van az ország erkölcsének fő őre, Vaclav Havel is, bár Jelinek fogadkozott, hogy nem fog visszaélni állásával és zsidó ügyekben nem veti latba befolyását a köztársasági elnöknél.
Erről azt mondja: – Tanácsadói és hitközségi elnöki megbízatásaimat igyekszem mereven szétválasztani. Persze, ha egy olyan komoly ügy merülne fel, ami érinti a Csehországban élő zsidókat is, nem fogok visszariadni attól, hogy tájékoztassam őt.
A Jerusalem Post alapján Rajki András
Címkék:2001-11