Párbeszéd a Vatikánnal
Új típusú párbeszédet sürget a Vatikánnal Eric Yoffie rabbi, az Amerikai Héber Kongregációk Uniójának, azaz a reformmozgalomnak a vezetője. A rabbi elutasította azt az éles hangnemet, melyet több zsidó csoport is használt a pápával és a Vatikánnal szemben. Sürgette, hogy a reform- és a konzervatív zsidóság vezetői dolgozzanak ki új tárgyalási pontokat, melyekben – a holocaust témájától kezdve a „család és társadalom” témájáig – különféle teológiai kérdéseket tárgyalnának. Yoffie rabbi mindezt a pápa izraeli látogatása idején, egy beszédben adta elő.
Az amerikai reformmozgalom több mint egymillió embert képvisel, és Yoffie rabbi véleményét biztosan nem osztják más zsidó érdekvédő szervezetek, valamint az ortodoxok. Ez utóbbiak – Joseph Soloveitchik rabbi nyomán – tilalom alá helyezték a Vatikánnal folytatandó esetleges teológiai vitákat. Soloveitchik azt mondta, hogy mivel a zsidóság és a kereszténység annyira különbözik egymástól, értelmetlen a vita, sőt az eddigi ellentéteket is elmélyíti.
Ugyanakkor a nem ortodox táborból is sokan bírálják Yoffie rabbit, mondván, hogy a pápa elmulasztotta felvállalni az egyház kollektív felelősségét azért, ami a holocaust idején történt. Yoffie szerint azonban: „Amikor a barátom bocsánatot kér amiatt a bűn miatt, amit elkövetett, a helyes válasz az, hogy örömmel fogadom a bünbánatát, és kifejezem abbeli igényemet, hogy folytatjuk a párbeszédet. …Ha minden egyes előrevivő lépést támadás fogad, ez nem ösztönöz újabb konstruktív lépésekre.” Yoffie élesen bírálta azokat a zsidó csoportokat, akik „siralmi listát” állították össze, és csak arra koncentráltak, hogy a Vatikán mit nem mondott. Yoffie szerint XII. Pius pápa – a vészkorszak idején a katolikus egyház feje – tervezett boldoggá avatása az egyház belügye, ami ellen felesleges sajtókampányt indítani: „A boldoggá és a szentté avatás vallási folyamat, és az egyház szabályai és hittételei szabályozzák, ezért úgy tekinteni rá, mint egy politikai folyamatra és úgy befolyásolni ezt, mint a kongresszusi választásokat, hücpe dolog.” A reformrabbi egymás kölcsönös elismerésére szólított fel.
A Rágalmazásellenes Liga (ADL) vezetője, Abraham Foxman nem ért egyet Yoffie rabbival: „Ugyanezt az érvet 20 évvel ezelőtt is hallottuk, amikor a pápa még nem ment sem Izraelbe, sem egy zsinagógába, sem Auschwitzba. Tovább kellene lépnünk…” Az ADL egyébként a The New York Times című befolyásos amerikai napilapban fizetett hirdetésben üdvözölte a pápa izraeli útját. Foxman a kanonizációs eljárással kapcsolatban megjegyezte, hogy amíg a túlélők élnek és a vatikáni levéltár zárva marad, addig „a kérdés napirenden marad”.
Ismar Schorsch rabbi, a Zsidó Teológiai Szeminárium vezetője egyetért Yoffie hangnemével: „Túlzottan kritikusak voltunk, egészen a szőrszálhasogatásig…Itt az idő, hogy egy fontos és befolyásos zsidó hang azt mondja: Ez a pápa többet tett a zsidó népért, mint akárhány elődje.” Schorsch rabbi szerint a párbeszédnek túl kell mennie a holocaust témáján, és az „egyetértés irányába kell mutatnia”.
Arthur Hertzberg rabbi és történész nem osztja ezt az optimizmust, mert szerinte az egyháznak volna mit söprögetni a háza táján. „Az az egyház, mely nem közösítette ki a nácikat, mint ahogy azt a kommunistákkal megtette, bűnös.” Hertzberg szerint a Vatikán elrejti azokat a dokumentumokat, melyek XII. Piusnak a zsidókkal kapcsolatos igazi bűneit takargatja. „Felhívom a pápát és Cassidy bíborost, hogy lépjenek be oda, ahonnan kibányászhatják azokat a lengyelországi dokumentumokat, melyek egyike a nagyapám és egész családom gyilkosának dokumentumait tartalmazza, majd nézzenek a szemembe és mondják azt, hogy a pápa szent.”
Címkék:2000-05