Öngyilkosság – utasításra
Karcsú kis kötetet hozott a posta Izraelből, számomra ismeretlen feladója a szerző: Zimán-Izsák Mária. A „Betűsírkő Évának” című visszaemlékezésében – inkább nevezném vádiratnak – imádott Éva húga alakját rövid, földi pályafutása fontosabb eseményeit, mindenekelőtt pedig döbbenetes és értelmetlen halálát idézi fel. A tizenkilenc és fél éves lánynak 1944 végén (nem sokkal az orosz csapatok érkezése előtt) a nagyrészt zsidó fiatalokból álló kommunista csoport vezetőjének utasítására ,,öngyilkosságot” kellett elkövetnie.
Éva a család nyolcadik, legkisebb gyermekeként Szatmáron látta meg a napvilágot, ott nevelkedett s Mária nővérével együtt fiatal korától lelkesen vett részt Erdélyben a Hásomér Hácáir munkájában. A második világháború időszakában azonban egyre nehezebbé, majd lehetetlenné vált a szervezet működése, vezetői Palesztinába távoztak. Az otthon maradottak továbbra is együtt akartak dolgozni, főleg pedig harcolni a fasizmus ellen, útjuk így szinte törvényszerűen vezetett a kommunista mozgalomba. A zsidótörvények megjelenésével, a gettózással, majd Magyarország német megszállásával mind jobban megritkultak soraik: kit bebörtönöztek, kit deportáltak, a többieknek rejtőzködniük kellett.
Izsák Mária Pesten talált biztos menedéket, húgát elvtársai Nagyváradon bújtatták különböző családoknál rövidebb-hosszabb ideig. Rossz sorsa, balvégzete itt hozta össze őt a városi pártsejt: vezetőjével, az egyetemista Liebshitz (Lakatos) Imrével és annak feleségével, a csoport ideológusával, Révész Évával. A náluk néhány évvel idősebb Liebshitzet a tagok képzett, okos embernek tartották; utasításait ezért, s persze a párt vakfegyelmet követelő szervezeti rendje miatt fogadták el feltétlen engedelmességgel.
Történt pedig, hogy Évának el kellett hagynia utolsó nagyváradi búvóhelyét és a városban nem sikerült számára menedéket találni. Lebukása – okoskodott Liebshitz – veszélyeztetné a többiek biztonságát, nincs tehát más hátra, öngyilkosságot kell elkövetnie. Éva kétségbeesett kérdésére nyugodt lelkiismerettel jelentette ki, hogy megvizsgáltak minden lehetőséget az elhelyezésére, és nem találtak alkalmas helyet sehol az egész országban. Arról az „apróságról” is elfelejtkezett, hogy Izsák Mária épp azokban a napokban értesítette levélben a húgát: kolozsvári barátai befogadnák őt. Az életmentő üzenetet egész egyszerűen oda sem adták a lánynak.
Az ítélet megszületése után már csak a technikai „lebonyolítás” maradt hátra. Évát a Levente Nyuszi nevű elvtárs Debrecenbe kísérte (azért oda, mert úgy vélték, Nagyváradon könnyen azonosíthatnák a holttestet, s az nyomra vezetne). Debrecenben eltartott néhány napig, amíg Nyuszi el tudta végezni pártfeladatát: kiválasztotta a megfelelő terepet (a Nagyerdőben), majd ellenőrizte, hogy Éva beveszi a ciánt…
Annyit még áruljunk el az olvasónak – amit a könyvből tudhatunk meg -, hogy Liebshitz Imrét Izsák Mária feljelentése alapján tettéért felelősségre vonták: egy magyarországi börtönben ült 1956-ig, majd disszidált. Egykori felsége a tanügyből ment nyugdíjba Magyarországon, Várnai Weisz Alfonz, Éva szeretője (aki a többi csoporttaghoz hasonlóan passzívan szemlélte az alig húszéves lány halálba kergetését), nőgyógyászként praktizál Budapesten.
A „Betűsírkő Évának” Izsák Mária visszaemlékezésén kívül Várnai Weisz Alfonz és egy másik kommunista 1945-ös nagyváradi rendőrségi kihallgatásának jegyzőkönyvét, valamint a szerző egy Nagyváradról elszármazott, Izraelben élő barátjának reflexióit tartalmazza.
(Zimán-Izsák Mária: Betűsírkő Évának. Ráánáná, 1989. A szerző kiadása.)
Gervai András
Címkék:1990-04