Olvasóink írják
Olvasóink írják
Elszomorított, amit olvastam
Köszönetét mondok a 2002. januári, valamint a márciusi Szombat zsidó kulturális folyóiratban megjelent cikkekért, amelyekből értesültem a Magyar Zsidó Közalapítványban történtekről, személyi változásokról.
Megértettem, hogy (a korábbiaktól eltérően) miért nem kaptam 2001 augusztusa óta semmilyen tájékoztatást a folyamatban lévő kártérítési igényemmel kapcsolatban.
Kérdésemre a Claims Conference-től érdemleges választ nem kapok, csupán türelemre intenek. „Sokan vagyunk még hasonló helyzetben”, „a dolgok menetét nem tudják befolyásolni”. E mondatokat hallom, nem éppen szívélyes hangnemben.
Kérdéseim a Mazsök tisztelt vezetőségéhez:
A leváltott Sebes Gábor irodavezető és munkatársai helyett van-e vezető, aki olyan szívvel-lélekkel képviseli a továbbiakban ügyünket az illetékes külföldi és belföldi szervezeteknél?
Ha van, miért nem ismerjük? Miért hallgat?
A 2002. februári Új Életben megjelent írás szerint eddig 6000 túlélő kárigényét bírálták el pozitívan, és ebből 4000-en kapták meg a 10 000 DM előleget.
Kérdezem, mi és kik akadályozzák a további folyamatos, gyors kifizetéseket azoknál a túlélőknél, akiknek jogosságát 250 DM/hó segélyre már elismerték?
Nem szeretnék hinni azoknak a külföldről és belföldről származó rémhíreknek, hogy „valakik” eltulajdonították a pénzt, pénzünket.
13 évesen deportáltak Auschwitzba, a túlélők közül jelenleg talán a legfiatalabbnak számítok.
Ismét csak kérdezem, miért nem tesznek meg mindent, hogy a még életben lévő öregek utolsó éveit anyagilag megkönnyítsék?
Miért késik? Kinek a felelőssége?
Meddig várjunk még a Németország által is jogosnak tartott és pénzügyileg biztosított munkabérünk kifizetésére? Kik kezelik a pénzünket?
Kérdezem azok nevében is, akik olyan öregek és betegek, hogy talán már a nevüket sem tudják leírni, ügyükért szót emelni képtelenek.
A-6479. számú
Auschwitz és Weisswassert túlélt
rabmunkás
Veszünk vagy eladunk?
Nagy érdeklődéssel olvastam a Szombat márciusi számában G.J. cikkét az amerikai zsidóság demográfiai helyzetéről, ami a cikk és az alapját szolgáló felmérés szerint még soha nem volt ilyen jó, mint most.
Sajnos, akik ismerik közelről az amerikai zsidóság helyzetét, homlokegyenest ellenkező véleményen vannak. Ismeretes az a felmérés, amely szerint 30 év múlva az Egyesült Államokban körülbelül másfélmillió zsidó lesz, zömükben ortodoxok, mert köztük pusztít legkevésbé az asszimiláció, amely vegyes házasságokkal súlyosbítva a zsidóság intézményes halálát jelenti. A Barry Kosmin professzor által készített felmérés, amely igencsak tendenciózus, és az asszimiláció bizonyítványát magyarázó, akkor kulminál, amikor – szerinte – bizonyos számítások alapján ma már kb. 10 millió zsidó van Amerikában. Ehhez segítségül hívja az izraeli Hazatérési Törvény abszurditásait, amely mint egy bumeráng tér vissza azokhoz, akik az elmúlt 10 évben félmillió orosz pravoszláv nemzsidót importáltak Izraelbe.
A felmérés komolyságára mi sem jellemzőbb, mint a szerző bevezető mondata, amelyben mint mottót közli az „Attól függ, veszünk-e vagy eladunk” szlogent, már ami az amerikai zsidók lélekszámát illeti. Nos, veszünk vagy eladunk? Nekem úgy tűnik, inkább az utóbbi aktuális.
Még ennél is rázósabb a lap, illetve Cs. M. hozzáállása (ugyanazon az oldalon) a nem kevésbé érdekes kérdéshez: Hány zsidó él Magyarországon? Az ott említett vitaesten a kérdés csak érintőlegesen volt jelen, bár ez – és a népszámláláson felmerült 13 ezres szám – létkérdése az ottani zsidóságnak. Volt szó arról, hogy „elenyésző azoknak a száma, akik negatív következményektől tartva nem merték felvállalni identitásukat”, vagyis nem félelemből.
Akkor pedig miért csak 13 ezer a több mit százezerből? Erre a kérdésre senki nem mer Budapesten válaszolni. Félelemből.
Ha ennek az okát kutatnák, kiderülne: a túlhajtott asszimiláció, a vegyes házasságok és az oktalan magyarkodás az oka az identitás nem-vállalásának, az eltűnésnek, az „itt élned és halnod kell” túlteljesítésének.
Mi ennek az oka? Ki ennek az oka? Erről kellene nem egy vitaestet tartani.
Naftali Kraus
Címkék:2002-05