Nőkről, férfiakról, meg az androgünökről
Feminista filmklubunk népszerű rendezvénnyé nőtte ki magát, itt az ideje, hogy kísérletet tegyünk annak megfogalmazására, hogy mit is jelent a „női film”. Örülünk, hogy – rovatunkban most először – Hadas Miklós személyében férfi beszélgetőtársat köszönthetünk.
Örömünket és büszkeségünket is hadd osszuk meg olvasóinkkal: Észter-társunkat, Juhász Borbálát Lévai Katalin esélyegyenlőségi miniszter felkérte, hogy vezesse a női ügyekkel foglalkozó minisztériumi osztályt.
Hadas Miklós szociológussal beszélget Pécsi Katalin
Évek óta részt veszel egy nemzetközi kutatásban, amely a filmekben ábrázolt férfi- és női szerepeket vizsgálja. De létezik-e egyáltalán női film meg férfifilm? Mielőtt rátérnénk a témára, kérlek, meséld el. hogyan kezdtél a szociológián belül éppen a társadalmi nemmel foglalkozni.
Fiatal kutatóként arra ébredtem rá, hogy olyan társadalomtudományt érdemes művelnem, amelyik rólam szól. 1986-ban jöttem vissza Párizsból, akkor kezdtem akadémiai aspiránsként a Közgázon tanítani és kutatni, és az 1990-es évek elején kerültem igazából a feminizmus hatása alá. Nyugodtan mondhatom, hogy sorsfordító szellemi élmény volt, mivel teljesen új nézőpontot tett lehetővé: elkezdhettem a saját testemmel és nememmel – egyáltalán: a társadalomban meghatározott nemi sajátosságokkal – foglalkozni. Innentől kezdve bármit kutattam, óhatatlanul előtérbe került a nemi meghatározottság.
Olvasmányaimból nyilvánvalóvá vált, hogy valójában a férfi sem univerzális, a férfiasság is történetileg meghatározott. Amit leírtak a feminista kutatók a libido dominandiról, a hegemon masculinitasról, a jellegzetes férfi hatalmi pozíciókról, beállítódási mintákról, be kellett látnom, hogy mindez rám is nagymértekben igaz. Tehát megtaláltam magamban a feminizmus legitim tárgyát – amit aztán én elkezdhettem dekonstruálni. Oly módon is, hogy beépítettem oktatási tevékenységembe, de úgy is, hogy igyekeztem revízió alá venni a másik nemmel szembeni kapcsolataimat, beállítódásaimat, rutinszerű viselkedési mintáimat, ám azt is nagyon másképp kezdtem látni, hogyan viselkedek én egy másik férfival. Egyre inkább ez a témakör került az érdeklődésem középpontjába, végül aztán a kutatószenvedély azt eredményezte, hogy megalapítottuk a Társadalom- és Nőtudományi Kutató Központot, s a Replika nevű periodikát teleírtuk gender, azaz nemtudományi témájú írásokkal. Az idén pedig könyvet írtam, ez kifejezetten a férfiasság megszületésének társadalomtörténeti genezisét mutatja be.
Miért kezdtél el filmmel foglalkozni? Miről szól a kutatásod?
– A film megint csak egy olyan téma, ami engem magánemberként is, zsigerileg izgat. Világéletemben moziba járó voltam. Ezenkívül a film kutatása mellett rendkívül sok érv szól. Manapság a nemtudomány egyik legfontosabb és legtöbbek által vizsgált témája a reprezentáció, azaz a nemek ábrázolása az irodalomban, a tömegkultúrában és ezeknek a különböző fajtáiban.
Gyakorlatias megfontolások is a filmkutatáshoz vezettek: ázsiai barátaimmal, kollégáimmal ebben találtuk meg a közös nevezőt. A témaválasztás az 1990-es évek végén egy manilai kávéházban folytatott beszélgetésből indult ki. Ekkor kiderült, hogy közös nyelven tudunk beszélni, hiszen ők is ugyanazokat a hollywoodi filmeket látták, mint amiket én. A filippínó nő számára is érdekes az, hogyan jelenítik meg a feketéket vagy a nőket az amerikai filmben. Az ő számára is fontos alak az elnyomott vagy a prostitúcióra kényszerített nő. Tehát a nőnek és a másik nemnek a megjelenítése a filmekben őt is ugyanúgy izgatja, mint engem. így aztán beindult a közös kutatás. Mivel férfikutatásokra próbáltam szakosodni, azt a célt tűztem magam elé, hogy a férfiak reprezentációját vizsgáljam meg a tömegkultúrában.
Konkrétan mit vizsgálsz a kiválasztott, több száz filmben?
Férfiakat vizsgálok, de a témámat nem tudom elvonatkoztatni a nőktől sem. Az tűnt föl, hogy az európai férfí ábrázolása átalakulóban van. A hagyományos, erőszakos, hatalomérvényesítő, macsó férfiviselkedési minták sokkal erőteljesebben élnek az amerikai piac sikeres filmjeiben. Az európai, magas kulturális reprezentációban viszont egyre inkább a „dekonstruált”, a sérülékeny, a különböző másságában megmutatott férfi kerül előtérbe.
Lehet tudni, hogy férfi vagy inkább női nézőknek készülnek ezek a filmek?
Én nem hiszem, hogy a macsó férfit ábrázoló film csak a macsó férfiak számára lenne fogyasztható. E tekintetben elfogadom a francia szociológus, Pierre Bourdieu feltételezését, hogy a nők sokszor magukra nézve is érvényesnek tartják azt a fajta világrendet, a hatalmi viszonyoknak, az elvárt magatartásformáknak azt a rendszerét, ami a férfiuralmú világrendben kialakult. Számomra ezért nem az az alapvető kérdés, hogy a film fogyasztója férfi, avagy nő.
– A téma befolyásolhatja a nézőket? Elképzelhető, hogy a szerelmi ügyek a nőket érdeklik jobban, míg a harc a férfiakat?
– Nagyon nehezen fogadom el azt a kategorizálást, hogy létezik férfifilm, meg női film. Mert azt gondolom, hogy ezt a kérdést csak rendkívül óvatosan, történeti szemlélettel érdemes vizsgálni, merthogy változunk. Nagyon nem volnék híve annak, hogy esszencialista módon, eleve létező férfiprincípiumról, női princípiumról, nőies sajátosságokról, férfias sajátosságokról beszéljünk! Jobban tetszik az a relativista álláspont, hogy tekintsük azt az adott csoporthoz tartozónak, aki a kritériumokat saját magára vonatkoztatja. Következésképpen én azt vagyok hajlandó női filmnek elfogadni, amit az alkotók deklaráltan női filmként óhajtanak eladni.
De a kategorizálás nem olyan egyszerű. Női filmnek tartják például a Zongoraleckét, mivel nő írta és rendezte, ezenkívül nőről szól. Még didaktikus módon is érvényesíthető ez a vélemény, mivel a férfi a nő vágyának tárgyaként jelenik meg. Tehát megfordul a viszony, ami mindenhol általánosnak számít, azaz hogy a nőt szexobjektumként ábrázolják. Tehát abszolút női narráció, női történet, nőiként elbeszélve.
Ugyanakkor teljesen védhetőnek tartom azt az érvelést, hogy a Zongoralecke két szempontból mégsem tekinthető női filmnek, hanem jellegzetesen férfifilm. Az a beállítás, hogy a szexualitás vágyobjektumként jelenik meg, alapvetően a férfiuralmi világrendből származó viszonyt feltételezi. A másik megjegyzés: nem szoktak a női film kapcsán arról beszélni, hogy ki láttat, mit láttat? Ugyanis az úgynevezett női filmek 99 százalékában a kamera férfí nézőpontú, hiszen az operatőr férfi. Ha visszaemlékszünk a Zongoralecke vizuális struktúrájára, az pontosan olyan, mint egy hollywoodi film. Mindentudó, a világot megerőszakoló, technoszörnyet nemző, globális, univerzális konnotációkat kelteni óhajtó, jellegzetes férfitekintet uralja. Hagyományos férfifilmnek is fölfogható – hiába szeretnék másképp eladni az alkotói. Esztétikai szempontból is kilóg a lóláb: a rendezőnő, Jane Campion jellegzetesen a férfiuralom kiszolgálója, mivel azoknak a női nézőknek a szükségletét óhajtotta kielégíteni, akiket a maximálisan férfiak által dominált filmipar tudatosan ebbe a helyzetbe hozva, megpróbál célba venni. Csináljunk a nőknek valamit, nőkről nőknek, de azért sem stimmel a történet, mert férfiak osztották a díjakat, a reklámipar férfi pr-szakemberei döntötték el, hogy „ugyan, engedjük már be a nőt”, és ezzel a „női film” áruvédjeggyel adjuk el. Miközben a világot pontosan úgy láttatjuk benne, ahogyan mi, a saját férfias filmjeinkben.
Problematikus tehát, mi is a férfi- és a női film. Nem is tudnál jó szívvel egyetlen igazi „női filmet” sem megnevezni?
Ha a lelkemre hallgatok, akkor igazából egy olyan filmet tudnék mondani, amelyre szívvel-lélekkel ráfoghatnám, hogy női film, az pedig Enyedi Ildikó Bűvös vadásza. Itt éppen az időkezelésnek, a kamerakezelésnek, a látványnak valami rendkívül szokatlan – tehát a férfinézőponttal szembehelyezkedő -, a tér-idő paramétereket nagyon tudatosan dekonstruáló megnyilvánulásával van dolgunk. Ezt a másfajta nézőpontot nevezhetjük a női nézőpontnak.
Nők közötti viszonyt, szerinted csak nő tud hitelesen ábrázolni? Itt van például az Órák – női életérzésekről szól, hitelesen – ám férfi az író is, a rendező is.
Az Órák tényleg közel áll ahhoz, hogy női film legyen. Nagyon szép és katartikus például az a jelenet, amikor Virgina Woolf el akar menni, a férje rátalál a pályaudvaron. Ülnek ott ketten a pádon, végül a nő megszánja a férjét. Tulajdonképpen szavak nélkül játsszák el, hogy a nő lelki rezdüléseire reflektál a férfi, és ezért döntenek úgy, hogy mégis visszaköltöznek Londonba. Szép a jelenet, de nem biztos, hogy eléri a kapcsolat skálán belüli kimerevített pillanatának a komplexitását.
És a boldogtalan kertvárosi háziasszony és anya a film másik történetében? Aki két teljesen egyforma tortát süt egymás után a férje születésnapjára?
Nagyon szép ábrázolás. Szép az egész film. Azon gondolkozom, melyik az a film, amelyikben a férfi-nő viszony ábrázolása megközelíti az optimális mértéket – de szerintem ez lényegtelen is. Teljesen egyetértek Virginia Woolf-fal – bár ő az irodalomról beszélt, hogy minden nagy alkotó androgün. Shakespeare ugyanúgy, ahogy Virginia Woolf. Azért is csodálatos regény a Mrs. Dalloway vagy a Világítótorony, mert megjelenik a női elem a szerkezet megalkotásában, a figurák közötti viszonyok lélektani realizmusának egészen kifinomult módjában. Gondoljunk az Anna Kareninára: Tolsztoj is androgün, és Nádas Péter is nő lesz, amikor erre van szükség: hiszen zseniális alkotóval van dolgunk. Nevezhetem ezt egyfajta, a férfias linearitással szembeforduló, modern, női nézőpontnak is, de ha esetleg a modernitást csak partikularitásnak tekintem az idő folyamatában – hiszen csupán néhány évszázadról van szó! -, akkor azt mondhatom, hogy igenis, a „férfiassal” szembeállítható az androgün univerzalitás. Történetesen ezt képviseli Tolsztoj is, Virginia Woolf is, Nádas Péter is, vagy bármelyik nagy alkotó, aki képes tökéletes módon belsővé tenni a másik nem nézőpontját.
Kevés filmben nő a főszereplő, és olyat is keveset ismerünk, amelyben csupán nők szerepelnének.
A férfiuralmú világrendnek nagyon pontos indikátora az, hogy a nők számára is természetesnek látszik, hogy a férfiak állnak a világ középpontjában. A férfiproblémákról szól a világ. Nagyon kevés olyan film van – ebből a szempontból a Távol Afrikától fontos film, mert kivételt jelent -, amikor a nő nem kizárólag szerelmi kapcsolatban, vagyis az intimszféra viszonylatában jelenik meg, hanem a nyilvános szférában tevékenykedik.
Tehát azt állítod, hogy teljesen mindegy az alkotók neme, meg az is, hogy hány női szereplő van a filmben? Valahogy inkább a hangsúlyokon múlna, mitől lesz egy film „női”?
Igen. Nézd meg a Dogma-filmeket! Bizonyos értelemben ezek is női filmek. Lars von Trier Születésnapja a kedvencem. Hátborzongató az az intenzitás és kifinomultság, ahogy megjelennek a filmjeiben az emberi viszonyok. A témát is tarthatjuk „nőinek”: az apa leleplezését. De ezen túl az ábrázolásmód és a megjelenítés módja is beilleszthető a feminin nézőpont kategóriájába. Az alkotó neme ebből a szempontból indifferens, mert férfi is képes arra, hogy ilyen filmet készítsen.
Michael Leigh filmjeit is idesorolnád?
– Az összeset. Zseniális a pasas, csodálatos, feminin rendező! Jobban mondva, a saját kategóriám szerint: androgün alkotó, akinek a filmtörténet talán legfelejthetetlenebb „női” pillanatait köszönhetjük.
Mit gondolsz az Izraeli Filmhéten és az Esztertáska filmklubjában is bemutatott Törött szárnyakról?
Sajnos nem láttam.
– Egy egyedülálló anya családi viszonyai és emberi kapcsolatai állnak a középpontban. Abszolút női filmnek tűnik – bár férfi a rendezője.
– Mi a meghatározó: az alkotó neme, az alkotás tárgya, vagy az ábrázolásmód sajátosságai? Avagy az identitáspolitikaként, emblémaként használt kategória: ez kvázi „női film”? Esetleg a befogadók neme? Bármelyik szempont problematikus. Tehát hogyha van egy film, ami a cowboyokról szól, harcolnak benne, és kiderül, hogy ezt több nő nézi meg, mint férfi, akkor mi van? Akkor ezt most női filmnek nevezzük? Nyilván nem. A nőemancipáció tekintetében élenjáró, politikai korrektség által áthatott angolszász vagy amerikai társadalomban is nézik azokat a filmeket, amelyekben a hagyományos férfi mintát vagy férfiszépséget megtestesítő sikeres, harcos, győzedelmes szépfiú szerepel. Nyilván nem erre fogjuk azt mondani, hogy női film. Teljes joggal hívhatjuk viszont női filmnek a Törött szárnyakat vagy bármelyik más alkotást, amely a női viszonylatrendszer témáját és problémáit vállalja fel. Remek, ha ráadásul még nő is készíti – és emblematikusan még nőinek is definiálják. Ha feminista filmfesztiválon vetítik, értelmiségi nőbefogadók tudatos választásaképp nőfilmként nézik – ezekre a filmekre sokszorosan ráilleszthető a női film kategóriája.
Miben látod feminista filmklubunk szerepét, jelentőségét?
A filmeket férfiak forgalmazzák, ők a producerek is. Nincsenek alternatív, női terjesztő hálózatok. Itt válik kétségkívül problematikussá az egész, mert nem biztos, hogy a női filmet kivonhatom a piaci mechanizmusok hatása alól. Ezért fontosnak tartom, hogy olyan alternatív közvetítő hálózatokon jelenjen meg egy női film, amelyek tudatosan vállalják a női identitást. Ilyen például bármilyen feminista filmklub – az Esztertáskáé is -, vagy egy feminista filmfesztivál. (A 2003-as Médiawave filmprogramjának témája a Nő volt. – A szerk.) Sokat tehet egy-egy tematikus filmsorozat a tévében: az ARTE-n, ami ugye a legjobb Európában. Megy többféle nőfilm-sorozat is, viszonylag szigorú szempontok alapján. Úgy nézi meg ezeket a filmeket a néző, hogy tudatában van, a saját identitásának a része, amivel éppen foglalkozik.
Magam feminista férfi vagyok: az én identitásomnak fontos része a női film.
Címkék:2003-09