Nem mindegy, milyen célra használjuk a pénzt
A Szombat szeptemberi számában az egyházak új finanszírozásának tervezetéről megjelent tájékoztatást szeretném kissé bővíteni és kiegészíteni, főként arra vonatkozóan, mit jelentene ez a zsidó felekezetnek.
Hangsúlyozom, hogy csak elképzelésről van szó, a végső döntést a tervezetről a parlamentnek kell kimondani. Figyelemmel a kormány és a Vatikán közötti megállapodásra azonban valószínűtlen, hogy az ismert elképzelések jelentősen változzanak.
A legjelentősebb változás a visszaigényelt egyházi ingatlanokkal kapcsolatos. A jövőben mód nyílik arra is, hogy a visszaigényelt, de vissza nem kapott ingatlanok értéke után az igényről való lemondás mellett az egyházak évjáradékot kapjanak. Ennek mértéke az ingatlan értékének 4,5-5%-a.
A zsidó felekezet ilyen módon a különböző becslések szerint 430-700 millió forinthoz juthat. Nem mindegy tehát, hogy milyen célra és milyen elvek szerint használjuk fel ezt a pénzt.
A BZSH és a Mazsihisz jelenlegi évi költségvetése mintegy 1,4 milliárd forint, melyből nagyjából 2/3 rész a BZSH-é. (Ez és a további adat csak orientáló jellegű.)
A hitéleti támogatás megszűnik, helyébe lép az állampolgári felajánlás, de az állami garancia mellett ez az összeg változatlannak, kb. 90 millió forintnak vehető.
Némileg javul az átvállalt feladatok (pl. oktatás, szociális ellátás) állami finanszírozása, ez is legalább változatlannak vehető az elkövetkező évekre.
A kormány tervezete szerint teljesen megszűntek volna az egyházi ingatlanok felújítására nyújtott állami támogatások, de ebben hajlandó a kormány kompromisszumra.
Ez annyit jelent, hogy a fenti összeg csaknem egészében az eddigiekhez képest többletként jelentkezik.
A jelenlegi költségvetési hiányt és egyes szervezetek mérsékeltebb jövőbeni szerepvállalását figyelembe véve azt lehet mondani, hogy a jelenlegi szinten a finanszírozásra további 100 millió forint szükséges.
Így látható, hogy a nem visszaadott ingatlanok utáni járadék a meglévő eszközök egyharmadával vagy többel – 4-500 millió forinttal – való növekedését jelenti. Ez alapvetően változtathatja meg a hitközségek életét, tehát kardinális kérdés, hogy a várhatóan 1998-tól rendelkezésre álló összeget megfelelően használjuk fel.
A felosztás módja körül a vita már folyik, az indulatok itt-ott el is szabadultak.
Tudomásom szerint két alkalommal, Szegeden és Debrecenben ültek össze a hitközségek vezetői és a BZSH, valamint a Mazsihisz tisztségviselői ebben az ügyben. Született is egy állásfoglalás, de ez szemmel láthatóan nem tükröz egységes véleményt. Kiderült ez a Mazsihisz közgyűlésén a felszólalásokból, még inkább a folyosói beszélgetésekből.
Az egyik vélemény szerint a pénz elosztásának elve az kell, hogy legyen, kiktől államosították a kérdéses ingatlanokat. így komoly összegre jelentett be igényt az ortodoxia, azzal, hogy a háború előtt a vidéki hitközségek zömmel ortodoxok voltak. Hasonló az érvelése a vidéki hitközségeknek is, akik azonban nem tekinthetők egységesnek. Az államosított ingatlanokból nem részesedő hitközségek inkább csak a vidék erőteljesebb preferálását szorgalmazzák. Még egyes vidéki hitközségek kiválásáról a Mazsihiszből is elhangzanak célzások.
Sajnos, az eddigi megbeszélések és állásfoglalások egy rossz kompromisszum irányába mutatnak. Úgy tűnik, a valós szükségleteknél fontosabbak a viták elsimítására, a „mindenkinek fogjuk be valamivel a száját” irányuló törekvések.
A másik, nem jelentéktelen probléma, hogy a vidéki hitközségek önállóak, ennél fogva önállóan kezelik pénzeiket is. Nem az önállóság ellen szólok, de mindaddig, míg a létszámról, a tényleges bevételekről és kiadásokról nincs alátámasztott ismeret, a megjelölt igények szükségessége érdemben nem vizsgálható, márpedig minden megnyugtató felosztás kiindulása csak ez lehet.
A kormánnyal való tárgyalásokról az információk hiányosak. Ez nagy hiba, tápot ad a mendemondáknak, egyben megnehezíti, hogy azok, akik akarnának és tudnának is segíteni, megtehessék ezt. Lehet, hogy megalapozatlanul, de nem oszlatható el a gyanú, hogy vannak, akiknek kényelmetlen a nyilvánosság.
A magam részéről nem vitatom az egyes érvelések tényalapját, azonban félő, ezen a módon a pénzt feléljük, a mai metódust folytatjuk, átmenetileg bővült lehetőségekkel. Ez senkinek sem lenne jó. Ráadásul a szükséglet szerinti elosztás eléggé bizonytalan, lényegében attól függ, ki milyen ügyesen állítja össze igényét. Aligha zárhatók ki a lobbyzások ezen a módon.
Véleményem szerint a megnövekedett eszközöknek elsősorban a jövőt kell szolgálniok. Ez talán az utolsó lehetőség arra, hogy intézményeinket kiépítsük és stabilizáljuk. Ennek érdekében először az elvárásokat kell felmérni, majd teendőinket és a hozzá szükséges anyagi eszközöket ehhez kell igazítani.
Úgy vélem, a pénznek elsősorban oda kell jutni, ahol azt értelmesen fel is tudják használni. Vitatom, hogy olyan hitközségek, amelyek alig néhány tagból állnak, ahol remény sincs, hogy számuk gyarapodjon, pusztán azon az alapon, hogy ott lévő ingatlant sajátítottak ki, jelentős összegeket kéne kapjanak.
Természetesen elfogadom, hogy szempont legyen ez is, de az ésszerűség határain belül. Magam három prioritást jelölnék meg.
Első helyre teszem a központi intézményeket. Bővítésüknek azonban a reális szükségletek szabjanak határt. Nem hiszem, hogy a most épülőn túl presztízsokokból még egy iskolát kéne építeni, mert ki fog járni oda? A felesleges kapacitású intézmény feleslegesen viszi a pénzünket is.
Másik, szükségesnek tartott felhasználási terület lenne regionális zsidó centrumok kialakítása. Szembe kell nézni azzal a ténnyel, hogy vidéki városaink zömében alig él zsidó, azok is idősek, hitéleti és más ellátásuk ma és a jövőben megoldhatatlan. Nincs és várhatóan nem is lesz rabbi, kántor, étkeztetés stb.
Ezért a megoldás az lehet, ha az egyes hitközségek önállóságát nem érintve felfejlesztjük a ma is működő és fejlődőképes hitközségeket, lehetővé téve, hogy a szórványokban élő zsidóság gondozását is megoldják. Ilyen centrumok lehetnek például Szeged, Debrecen, Pécs, Szombathely.
Ezek a központok képesek lehetnek tágabb körben segíteni a zsidóságot, ébren tartani a hitéletet, kezelni a szociális, egészségügyi, oktatási és egyéb gondokat.
Úgy vélem, így lehet legtöbbet segíteni a valóban nehéz helyzetben lévő vidéki hitközségeknek, oda koncentrálva az erőt, ahol a legtöbb eredmény várható.
A harmadik: képessé kell magunkat tenni arra, hogy hosszabb távon is lehetőségünk legyen a zsidó közösség fenntartására. Ezért mértéket kell szabni akár reális vágyainknak is, és az összeg egy részéből, mondjuk 20-25%-ából alapot kell képezni. Meggyőződésem, hogy ez még akkor is megtehető, ha az összeg végül a pesszimistább változathoz áll közelebb.
A régiók felfejlesztése és a hosszú távú tartalékképzés biztosíthatja – a jelenlegi eszközök hatékonyabb felhasználásával együtt – a magyarországi zsidóság valódi jövőjét.
Részemről javasoltam, hogy az elosztás módozatait egy szakértő bizottság dolgozza ki, esetlegesen alternatívákkal. így kerülhetünk abba a helyzetbe, hogy megfelelően dönteni tudjunk. A javaslatot a Mazsihisz közgyűlése elfogadta, megvalósítása érdekében nem történt még semmi. Az idő múlik, a feladat körmünkre éghet. Én még naiv és ezért optimista vagyok.
Pollák Jenő, a BZSH számvizsgáló bizottságának tagja
Címkék:1997-10