„Nem kell megijedni, nem kerül semmibe…” – Tudósítás az ortodoxia közgyűléséről
„Nem kell megijedni, nem kerül semmibe…”
Tudósítás az ortodoxia közgyűléséről
A szokásokhoz híven zájin ádárkor (idén március 11-ére esett), azaz Mózes születésének és halálának napján tartotta évzáró közgyűlését a Magyarországi Autonóm Orthodox Izraelita Hitközség. A napirendi pontok közt a zárszámadás és a 2003. évi költségvetés elfogadása szerepelt. Fixler Hermann elnök szívélyesen üdvözölte a megjelenteket, köztük a Joint új magyarországi vezetőjét, Jorge Dienert. A tagok mindenekelőtt megemlékeztek az elmúlt évben elhunyt tagokról, és egyperces, néma csenddel adóztak Israel Sela emlékének, aki a Joint korábbi magyarországi igazgatójaként oly sokat tett a magyar zsidóságért.
A zárszámadás ismertetéséből kiderült, hogy a helyzet „nem éppen a legrózsásabb”, mivel a tavalyi év, hasonlóan a korábbi négyhez, veszteséggel zárult. Az éves deficit most 45 millióra rúg, az összes pótláshoz azonban 340 millióra lenne szükség. Mindezek oka azonban nem a rossz munkában vagy a nem megfelelő gazdálkodásban keresendő, hiszen a kiadások nagy része szociális jellegű, amelyek megtérülésére nem lehet számítani. Ilyen költség például a kórház fenntartása, vagy a kóser élelmiszer biztosítása a rászorulóknak. A veszteség tehát – mint megtudhattuk – nem is veszteség, csak úgy néz ki, mintha. A korábbi években ezeket a kiadásokat a „negyven éve kuporgatott” tartalékból sikerült fedezni, ezt azonban a közösség mára felélte. Fixler Hermann szerint tehát át kell gondolni a dolgokat, mert ha nem sikerül új anyagi forrásokat és külső támogatást szerezni, akkor hasonló igények mellett csak 2004-ig tudják biztosítani a működést. Mindezek dacára jó évet zártunk, jelentette ki az elnök.
A szokásos zsoltáridézetek után Fixler Hermann a múlandósággal kapcsolatos gondolatait osztotta meg a körül belül negyvenfős hallgatósággal, amelynek sorai közt egyre több fiatal is feltűnt. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján várható volt, hogy ezután az elnök személyes élményei következnek, különös tekintettel saját érdemeire a hazai és a környező országok zsidó hitéletének és kóser élelmezésének fenntartásában. Így is történt, a tavalyival tökéletesen megegyező beszéd főbb állomásai a fehérterror, a háborús emlékek, az ortodoxia felvirágoztatása, az ávós pribékek megleckéztetése, illetve a Wesselényi utcai iskola megmentése voltak. Természetesen némi aktualitásra is sor került, felhívva a figyelmet a még mindig közszereplőként felbukkanó egykori fasisztákra és a szélsőjobb veszélyeire, de hallhattunk „a magukat rabbinak tituláló fiatalemberekről” is, akik megpróbálják elfedni azt a tényt, hogy „hazánkban több jesivában is képeztek ortodox rabbikat az elmúlt ötven évben”. A közel másfél órás intermezzo a fiatalok okulására szolgált, akik azt képzelik, hogy „mindent másképp csináltak volna, de hát úgy is néznek ki”. A vallási előírásokat hevenyészve megtartó fiatalokat az elnök többször megrótta, azokat a gonosz feltevéseket azonban, miszerint az ortodoxia csupán néhány tucat főből áll, egy gyors, az évente elfogyasztott kóser csirke mennyiségét alapul vevő számítással cáfolta, melynek végső következtetése az volt, hogy „az ifjúság kósert akar enni”. Az elnök egyébként tömören összefoglalta vezetői elveit, miszerint nem keresi a konfrontációt, szükségtelennek tartja a nyilvánosság előtt tárgyalni a belső ügyeket, és ugyancsak értelmetlennek érzi az állandó változást.
Fixler Hermann mozgalmas életútjából tehát lassan mindenki jelesre vizsgázhatna, a pénzügyekről viszont annál kevesebbet tudhattunk meg, bár a néha-néha felmerülő kérdések nem is igen firtatják ezt. Annyi biztos, hogy az ortodoxia a „rabbitanács”* javaslatát nem fogadja meg, és nem válik ki, hanem a Síp utcával egységben folytatja működését. Ennek oka abban rejlik, hogy a „fiatal brigád”, azaz az Orbán-kormány idején a Síp utca kapott támogatást, az ortodoxiára viszont úgy tekintettek, mintha nem is létezne. A költségvetés ismertetése meglehetősen rövid volt: 500 millió (ebből kétszázat a templom renoválásának befejezésére kívánnak fordítani). Hogy ez az összeg milyen forrásból származik, és milyen célra fordítják, azt az elnök nem közölte. A fennmaradó öt-tíz percben a közelgő választások miatt az elnök indítványára megalakult egy háromfős szavazatszámláló bizottság, amelynek minden tagját ő maga ajánlotta. Arra a kérdésre, hogy nem kellene esetleg egy fiatalt is beválasztani, nem érkezett válasz, csakúgy, mint az új mikve használatával kapcsolatos kérdésekre. Az egyetlen felszólalást, ami Fixler Hermann eddigi működéséért mondott hálás köszönet volt, élénk taps követte.
A közgyűlés a jelenlévők számát tekintve határozatképes volt, az a tény azonban, hogy a szavazatra jogosultaknak jól láthatóan csak elenyésző kisebbsége emelte magasba a kezét, nem akadályozta meg az elnököt abban, hogy megállapítsa a napirendi pontok egyhangú elfogadását. Azokat, akik a költségvetés összege felett érzett meglepetésnek adtak hangot, az elnök a következő mondattal csábította szavazásra: „Nem kell megijedni, nem kerül semmibe.”
Cs. M.
*Magyarországon nem létezik rabbitanács nevű intézmény. Nem derült ki, hogy a szónok mire gondolt. (A szerk.)
Címkék:2003-05