Műkincsvadászat
Műkincsvadászat
Milyen eséllyel ül le tárgyalni a magyar delegáció orosz partnerével a II. világháború végén Oroszországba hurcolt műkincsek visszajuttatásáról? Milyen esélye van annak, hogy a magyar zsidóktól elvett és ma magyarországi múzeumokban őrzött műkincsek visszakerüljenek eredeti tulajdonosaikhoz? Ezekkel a kérdésekkel kerestük meg Mrávik László művészettörténészt, a Restitúciós Munkacsoport nemrég felmondott munkatársát, a Szombat által is bemutatott Sacco di Budapest című vaskos dokumentumkötet szerzőjét, aki közel egy évtizede a téma kutatója.
-
Többéves munka után miért érezte úgy, hogy le kell tennie a lantot, ki kell lépnie a munkacsoportból?
-
A kutatás három kormány alatt sem jutott előre. Az alapdokumentumok, amelyek a műtárgyak elhurcolásának tényét egyértelműen bizonyítják – tulajdonosokra lebontva – 1972-73-ban még megvoltak a Pénzintézeti Központ (PK) Irattárában. Innen állítólag átkerültek az Országos Levéltárhoz (OL). Az OL állítása szerint ott nincsenek. Ugyanakkor semmiféle selejtezési jegyzőkönyv nem szól arról, hogy ezeket az anyagokat valaha is felszámolták volna.
A kutatási szabadság korlátozása is, amikor ezeket az iratokat nem teszik hozzáférhetővé. Miután én egy munka elvégzésére szerződtem, és ez a munka – tehát a kutatás – leállt, a magam részéről úgy gondoltam, hogy nincs miért felvennem a fizetésemet.
Az volt a baj a Horn-kormány idején is, és az a baj ma is, hogy kishivatalnoki struktúrába akarják ezt a kutatást belenyomni, miközben ez rengeteg kérdést érint, a békeszerződés jogi vetületeitől egészen az üldözöttek – és nem csak a zsidó üldözöttek – vagyonának minden jogi vonzatáig. És ezeket a kérdéseket csak a kutatás szabadságának messzemenő biztosításával lehet tisztázni.
– A dokumentumok hollétét illetően, a törvény szerint, egy olyan közintézménynél, mint az OL, vagy a dokumentumnak, vagy a selejtezési jegyzőkönyvnek meg kellene lennie. Mi szól amellett, hogy valamelyiket is pont az OL-ban kellene keresni?
-
Nem állítható, hogy ezek az OL-ban lennének, bár nagy a valószínűsége. Azonban úgy gondolom, hogy akárhol is vannak, ezeket ez idáig fel kellett volna tárni. A minisztériumnak vizsgálatot kellett volna indíttatnia egy független szervezettel. Akik netán arra hivatkoznának, hogy a közintézményeknél lévő dokumentumok iratmegsemmisítésnek estek áldozatul, azok bizony hazudnak. Az iratoknak utána kellett volna menni, de itt közbelépett a már említett bürokratikus munkamódszer: ha az OL igazgatója azt állítja Visy Zsolt helyettes államtitkárnak – aki egyébként becsületesen és igyekezettel, de bürokrata módon közelíti meg a dolgot -, hogy ott iratok márpedig nincsenek, akkor Visy erre azt mondja, hogy „Ez elég nagy baj, de hát mit csináljunk?”. És így ez a szál – mint más is – elvarratlanul marad. Ez egyébként ugyanígy zajlott a Horn-kormány alatt is.
-
Ez a restitúciós tárgyalások szempontjából milyen hátrányt jelent?
Csak annyit, hogy most már biztos vagyok benne: az oroszok az igények és az ezeket alátámasztó dokumentumok hiányossága láttán halálra fogják röhögni magukat. Az információ forrásának felfedése nélkül elmondom, hogy pár hónappal ezelőtt a németek „sutyiban” vásároltak néhány dokumentumot az oroszoktól, hiszen nekik is van vissza- követelnivalójuk tőlük, nos, ez a németek által megvásárolt anyag magyar „dolgokat” is tartalmaz, amelyek rávilágítanak arra, hogy az oroszok pontosan tudják, mit, honnan vittek el. Sőt! A szovjetek már 1941-ben is pontosan tudták, hogy mit, honnan fognak elvinni. Az első „harácslistát” az a Lazarev művészettörténész-professzor állította össze, akinek munkái Magyarországon is ismertek szakmai berkekben. Az előzetes tervek szerint a múzeumok anyagát akarták összeszedni innen is. Nem okvetlenül mindent, hisz tárgyanként meg volt jelölve, hogy mit visznek el. (Csak néhány példát mondok: a Szépművészeti Múzeumból Tiziano: A dózse képmása, Giorgione: Egy férfi képmása; a Nemzeti Múzeumból Constantinos Monomachos koronája, úgy is, mint a régi szláv kultúra emléke.)
Tehát ezek a dolgok már akkor okiratban le voltak fektetve. Mi azonban – dokumentumok híján – nem tudjuk az igényeinket alátámasztani.
A dolog ott lett elszúrva, hogy nem mentünk az iratok után. Mert levéltári irat nem tűnik el. Iratmegsemmisítések voltak ugyan a rendszerváltozás idején – ez köztudott -, de ezek pártiratok voltak, BM-iratok. A restitúciót illető dokumentumok valahol megvannak és ezeket hozzáférhetővé kellett volna tenni számunkra. Ezek nélkül az oroszok nem vesznek és nem is vehetnek komolyan bennünket.
-
A Magyarországon – például múzeumokban – fellelhető műtárgyak esetében sikerült-e fellelni és elemezni a kérdéses dokumentumokat?
-
Csak részben. 1945 és 1950 között megtörtént a tulajdonosok kárbejelentése, aminek azonban mára már csak egy része maradt meg. Tekintetbe véve azonban az akkori zűrzavaros időket, a nyilvántartások nem mindig pontosak. Ezek ellenőrzésére kellenének a banki nyilvántartások, amelyek egyértelmű bizonyítékok lennének.
-
A magyar bankokba érkeztek letétbe műtárgyak a mostani Magyarország területén kívülről, így például Kolozsvárról is. A Restitúciós Munkacsoport találkozott ilyen tárgyakra utaló dokumentumokkal? Érinti-e ezeket a restitúciós folyamat?
-
Nemcsak az akkor Magyarországhoz tartozó területekről érkeztek letétbe műkincsek az itteni bankokba, hanem például az Anschluss után Bécsből is. Elképzelhető, hogy ezeket a bankokat biztonságosabbnak tekintették, de valószínű az is, hogy nem volt más választásuk. A világ legtermészetesebb dolgának tartom, hogy ha ezek a tárgyak előkerülnek, vissza kell őket származtatni arra a területre, ahonnan jöttek.
-
Esetleg azon személyeknek vagy örököseiknek a tulajdonába, akiké voltak…
-
Nézze, a háborús egyezmények, valamint a párizsi békeszerződés megfelelő cikkelyei szerint meghatározott földrajzi területekre kell a műtárgyaknak visszakerülniük, majd onnan kell a tulajdonosi rehabilitációt végrehajtani.
Ugyanaz az eset, mint amikor a Szálasi-kormány kivitette a magyar zsidóság műtárgyait Németországba és az ott amerikai fogságba került. A tulajdonosoknak akkor sem adták ki, bár több tulajdonos közvetlenül a müncheni raktárból igazoltan kérvényezte ezeket. Azt mondták nekik, hogy visszaviszik Magyarországra, és ott kérhetik. Úgy is történt. Itt aztán tényleg rengeteg dolgot vissza is adtak a tulajdonosoknak, bár e tényt kevésbé szokták hangoztatni. Csak 1948-ban tört meg ez a folyamat, amikor kiderült, hogy nagyon sok műtárgyat azon nyomban kicsempésztek az országból.
A fordulat éve után aztán az állam nem tisztelte többé a magántulajdont, így került rengeteg műtárgy az egykori üldözöttektől is a minisztériumok, pénzintézetek, majd ezektől a múzeumok leltárába. Pedig ezen tárgyak esetében akkor is pontosan lehetett tudni, hogy kik a tulajdonosaik. A múzeumok egyébként tőlük telhetőén tisztességgel megőrizték ezeket. Probléma akkor adódott, amikor a múzeumok kezdték úgy érezni, hogy a tárgyak törvényes tulajdonukat képezik.
Ez pedig újfent konfliktusokhoz vezetett és vezet mind a mai napig.
-
Mit lehet akkor összegzésképpen mondani, milyen stádiumban van a magyar múzeumokban őrzött, egykor jogtalanul, vagy tisztázatlan körülmények között eltulajdonított műtárgyak restitúciója? Milyen irányból közelíti meg ezt a kérdést a mai magyar politika?
-
Én úgy gondolom, hogy ezeknek a dolgoknak a rendezése elsőrendű politikai érdek, nem utolsósorban azért, mert a mai áldatlan helyzet a hidegháború hordaléka. Ezért nem volna szabad ezt pepecselő módon elhúzni. És ha egyszer Magyarország tényleg az EU-ba kívánkozik, akkor a zsidók meg más üldözöttek vagyonának kérdését nagyvonalúan rendeznie kell, úgy, ahogy Franciaország, Ausztria tette, vagy ahogyan – bár kényszer alatt és „jogászkodva” – Svájc is kezdi megoldani.
Az én nézetem szerint ízléstelen dolog ezekkel a tárgyakkal kapcsolatban „jogászkodni”. Ezzel ellentétes a minisztériumi álláspont, amely kimondja, hogy jogi úton kell a dolgot tisztázni, más szóval az egykori tulajdonosnak pereskednie kell a tulajdonáért. Ez az álláspont is tartható, bár én azt hiszem, hogy nem hibátlan, hiszen itt preferált tulajdonról van szó, vagyis olyanról, ami pereskedés nélkül visszajár. Az én ízlésemmel ez nem összeegyeztethető, és ezért sem tudok a továbbiakban együttműködni a csoporttal.
Más dolog az, hogy múzeumaink egy része a tulajdonviszonyok tisztázása/megváltoztatása szempontjából ultrakonzervatív álláspontra helyezkedik. Minden változástól retteg, minden változtatást visszautasít. Nem merném egyértelműen kijelenteni, hogy ez az álláspont jó vagy rossz. Ezt is meg lehet érteni, mert bizonyos tapasztalatok éppen e mellett szólnak. Láttam én már olyat is, hogy minisztériumi nyomásra kellett volna bizonyos múzeumbéli műtárgyakat eladni Nyugatra. Ez még a nyolcvanas években történt. Ekkor a Szépművészeti Múzeum igazgatóját elmozdítottak az állásából, mert nem volt hajlandó ebbe belemenni.
Mindazonáltal – mint mondottam – az én véleményem az, hogy a múzeumok legelemibb érdeke e tárgyak tulajdonjogának tisztázása. A múzeumi kollégák egy részének véleménye ezzel szemben az, hogy nem tisztázni kell, hanem mindenáron megtartani.
Winter Péter
Címkék:1999-12