Mose Kacav, Izrael új, ellentmondásos államelnöke
A Knesszet nemrégiben államelnökké választotta az iráni születésű, Likud párti Mose Kacavot. Bár mindenki Simon Peresz, a méltán világhírű politikus győzelmét várta, Peresz a forrongó izraeli belpolitikai helyzet áldozata lett: a szefárd ortodox párt, a Sasz előzőleg támogatásáról biztosította őt, ám néhány tag „átszavazott” Kacavra, aki szefárd zsidó lévén, eredetileg is bírta a keleti származású képviselők bizalmát.
Kacav, aki korábban Kirjat Malachi városának polgármestere volt, és több Likud- kormányban töltött be államtitkári és miniszteri pozíciókat, megválasztása után népfrontos beszédet tartott, minden izraeli államelnökének nevezte magát, sőt azt is elmondta, hogy látván az izraeli parlamentben rendkívül elterjedt verbális agressziót, egyenként fog elbeszélgetni a legvehemensebb képviselőkkel, szelídebb viselkedésre próbálva majd rábírni őket. Az izraeli városka, ahol Kacav polgármester volt, fontos, hiszen egyike azon huszonnyolc városnak, amelyet az 1950-es években hozott létre az izraeli kormány, ezeket nevezték „fejlesztési városok”-nak. Ezeket a városokat és egyéb településeket az észak-afrikai és más, a Közel-Keletről érkezett zsidó bevándorlók tömegeinek elhelyezésére hozták létre. A tágabb értelemben vett fejlesztési övezetek az ország ritkán vagy egyáltalán nem lakott részeinek zsidókkal való betelepítését voltak hivatva előmozdítani. Később ez sok feszültség forrása lett, mert szefárdok nagy csoportjai érezték úgy, hogy az „askenázi establishment” másodosztályú állampolgárként „dugta el” az ország kietlenebb vidékeire. Emiatt ezek a körzetek és a bennük található városok (mint például Ofakim, Slomi stb.) a jobboldali Likud (és később a Sasz) bástyái lettek, és nagymértékben hozzájárultak a párt 1977-es választási győzelméhez. Ezt a szefárd populációt nevezték „második Izraelének (az első az askenáziak Izraelé), és Kacav győzelmét e csoport előretörésével, illetve az ország politikai életében való meggyökerezésével magyarázzák.
Kacav megválasztása másnapján felkereste Rav Kadurit, a bukharai negyedben lakó jemeni kabbalistát (aki egyebek közt azzal várt híressé, hogy az 1995-ös választások idején csodatévő kámeákat osztogatott azoknak, akik megígérték, hogy a Sasz pártra fognak szavazni) és kézcsókkal köszöntötte az agg mestert. Kaduri Arje Deri – a Sasz párt korrupció miatt jogerősen elítélt korábbi vezetője – ítéletének semmissé tételét kérte Kacavtól. Az államelnök – bár kitérő választ adott – azt ígérte, foglalkozik majd az üggyel. Szintén próbára tette Kacavot Rav Ovadja Joszéfnek, a Sasz párt szellemi vezetőjének elhíresült augusztusi szombati beszéde, melyben a holocaust áldozatait bűnös lelkeknek nevezte, akik a gilgul nesamot (azaz a „lélekvándorlás”) révén visszatértek a földre, hogy régi életükben elkövetett vétkeiket halálukkal tegyék jóvá. Az alapvetően baloldali és szekuláris izraeli sajtó erre rögtön felhördült, a Sinuj nevű antiortodox párt vezetője, a magyar ajkú Tommy Lapid „vén hülyé”-nek nevezte Rav Joszéfet. Kacav viszont a Kol Ha-Ir nevű ultraortodox újságban kijelentette: ha mindenki olyan lett volna, mint Tommy Lapid vagy Joszi Szarid (a radikális baloldali Merec párt vezetője), akkor Izrael állama sem jött volna létre.
A sajtó erre ismét indulatosan reagált, és Kacav hiába mentegetőzött másnap az izraeli rádióban, hogy szavait kiszakították összefüggésükből. Hiszen ő – úgymond – csak azt mondta, hogy a judaizmus tartotta meg a zsidó népet a száműzetésben a cionizmus eljöveteléig. A Sinuj párti Joszi Paritzky, aki először alkotmányjogi felelősségre vonással fenyegetőzött, kijelentette: az új elnök inkább megosztja, mint egyesíti az izraeli zsidóságot.
Az új elnök – egyébként – nem volt hajlandó arra, hogy Jeruzsálemen kívül fogadja Abdullah jordán uralkodót, mivel szerinte Jeruzsálem Izrael fővárosa. Kacav hozzáállását jól példázza az is, hogy szeptember közepén az alija fokozására szólított fel a vallásos Bar Ilan Egyetemen rendezett, asszimilációval foglalkozó konferencián. Egyben bírálta elődeit, mondván, hogy „izraeli vezetők hechsert (kóserságot tanúsító rabbisági igazolást) adtak a diaszpórában való létre, mivel a diaszpórazsidókat pénzük és politikai kapcsolataik miatt használták… A zsidó állam az egyetlen, amely biztosíthatja a zsidó nép folyamatosságát”. Michael Melchior rabbi, diaszpóraügyi miniszter, Joszi Beilin igazságügyi miniszter, valamint Jael Tamir befogadási miniszter bírálták Kacav beszédét, mondván, hogy ezekkel a szavakkal csak a világ zsidóságát idegenítik el Izraeltől. Mose Kave, az egyetem elnöke szerint viszont „a szétszórtak összegyűjtése olyan zsidó álom, amely ma is érvényes, de addig a Bar Ilan Egyetem köteles együttműködni a nem Izraelben élő zsidókkal”.
Címkék:2000-10