Mit tehetünk az antiszemitizmus ellen?
Válasz a körkérdésre
„Ha nekilendül a polgári fejlődés”
Félek, hogy elég keveset. Legalábbis a közvetlen beavatkozás módszereivel.
Az antiszemitizmust a társadalmi mentálhigiéné hiánybetegségének tartom. S ha valóban az, logikus a következtetés: erősítenünk kell a magyar társadalom mentálhigiénéjét, a közgondolkodás tisztaságát, egészséges immunrendszerét. Ez olyan aprómunka, amelyből minden írástudó – a szó tág értelmében: „pedagógus” – ki kell vegye a részét. Rövidtávon azonban ettől még aligha várható átütő eredmény, gyökeres fordulat.
Nem vagyok zsidó. Úgy akartam mondani: „keresztény” vagyok – de hát csak egészen általános értelemben vagyok az; a vallás oldaláról nemigen lehet definiálni hovatartozásomat, a „faj” fogalmával meg végképp nem is vagyok hajlandó, és „magyar” is csak olyasféleképp vagyok, mint például asszimilálódott zsidó, vagy mint Petőfi Sándor, tehát mint az ország népességének jó kétharmada. Mindenesetre az identitásom szerint magyar vagyok.
A választ tehát erről az oldalról közelítem meg és annak tudatában, hogy a többség és egy kisebbség viszonyában először, másodszor és harmadszor is a többség magatartása a meghatározó. Ez a tudat csak fokozza személyes felelősségérzetemet.
Tudom és vallom, hogy valahányszor élesebben artikulálódik az antiszemitizmus, morális kötelességem az útjába állni. Olyasféleképpen, ahogy a dán király tette, vagy – nem is kell olyan messzire mennünk – Bartók Béla. Ezt a gesztust felmutatni elengedhetetlenül fontos – de egy csapásra ettől sem fog megváltozni a világ. Az antiszemitáknak megvan az olcsó, de hatékony receptjük erre az esetre is: a „zsidóbérenc” címkéjét kapom, és kiállásom hatékonysága máris ijesztően csökken. A kiállás ettől még morális kötelesség marad -, de csodákat ne várjunk tőle.
Mégsem vagyok pesszimista. Azt gondolom, hogy valahányszor egy társadalom a haladás útjára lép, szinte magától olvad semmivé minden irracionális agyrém, beteg téveszme és tisztázatlanság. Mert egy előrelépni képes társadalom értelmesebb dolgokkal van elfoglalva, nincs erre ideje. (Amiképpen fordítva is igaz: a kelet-európai antiszemitizmus nem csekély mértékben a társadalomfejlődés zavarainak, leállásának, zátonyra futásának terméke.)
És mert a progresszió ethoszt ad, természetes tisztaságot. (Aminthogy az 1956-os magyar forradalom nem termett antiszemitizmust – sokakkal együtt tanú vagyok rá, hogy nem termett.) Ezért hiszem, hogy ha ennek az országnak a sorsa kibillen a holtpontról, ha megindul és nekilendül a polgári fejlődés, úgyszólván automatikusan felejtődik el és kerül lomtárba az antiszemitizmus is. Más szóval: mindenki, aki egy demokratikus és polgári jövőért dolgozik, „mellesleg” egy olyan világért harcol, ahol az antiszemitizmust is kiiktathatjuk napi gondjaink közül. Aprómunka ez is – de van perspektívája.
Csalog Zsolt
Címkék:1991-01