Mit bír ki egy ember? – Beszélgetés Gilla Almagorral
Március elején, az izraeli filmnapok megnyitására Budapestre látogatott Gila Almagor, a zsidó állam színház- és filmművészetének nagyasszonya. Pályáját 17 évesen kezdte, majd évekkel később New Yorkban Lee Strasberg stúdiójában tanult. Eddig több mint ötven filmben játszott, nagyrészt főszerepet; teljesítményéért sok izraeli és külföldi filmfesztiválon kapott díjat, íróként is sikeres, első könyve, az Avia nyara 18 nyelven jelent meg, 26 kiadást ért meg, az izraeli iskolákban ajánlott irodalom. Almagor egyik alapítója, majd tíz éven át elnöke volt az Izraeli Művészek Szövetségének. Két év óta a Tel Aviv-i önkormányzat kulturális osztályát is vezeti.
Jelenleg miben játszik?
A Habimában, a nemzeti színházban három színműben is: az általam írt Avia nyarában – ez már tizenkét éve megy -, Allén Ginsberg anyjáról szóló darabjában, a Kaddis-ban, s egy kortárs amerikai szerző monodrámájában.
– Melyeket tartja pályája legfontosabb alakításainak?
Szerencsés voltam, mert Mása lehettem a Három nővérben, Nyina a Sirályban, Anna Petrovna a Ványa bácsiban, Bernarda Alba Lorca klasszikusában. Játszhattam Shaw, Ibsen drámáiban, a Medeiában, Arthur Miller darabjaiban, a Salemi boszorkányok-ban, az Édes fiaim-ban és a Bukás után-ban. Vagy például a Mesterkurzusban Maria Callast alakítottam, egy izraeli szerző pedig darabot írt nekem.
A filmet vagy a színházat szereti jobban?
A kettő kombinálása tette az életemet teljesebbé, izgalmasabbá. Eddig egyébként összesen hat hónapig voltam távol a színháztól, mikor a lányom született.
nem sok együtt a színház és az önkormányzati munka?
Sok mindenről le kellett mondanom, hogy ezt a két tevékenységet tudjam csinálni. De nem panaszkodom. Én választottam ezt az életformát.
Hogyan kezdett írni?
– Ez számomra is megmagyarázhatatlan csoda. Talán, a szomorúságomat akartam magamból kiírni, tizenkét évvel ezelőtt lelkileg, mentálisan rettenetes állapotba kerültem. Mielőtt azonban felrobbantam vagy szétestem volna, leültem az üres papír elé – addig még sohasem éreztem, milyen érzés ez – és a szavak, mondatok maguktól jöttek. Villámsebesen, tíz nap alatt elkészültem az Avia nyarával. Öt hónap múlva már színpadra is került. A kritika magasztalta. Második könyvem, A domim fa alatt – amely tisztelgés egykori társaim, tanáraim előtt – ismét önéletrajzi jellegű munka, és szintén megfilmesítették. A meglehetősen bonyolult szerkezetű regény hat hónap történetét dolgozza fel, helyszíne egy ifjúsági falu, egy gyermekotthon, ahol árvák élnek. Harmadik könyvemet a napokban fejeztem be, ehhez azonban nem a saját emlékeimből, élményeimből merítettem. A napjainkban játszódó regény gyerekekről szól, főszereplője egy kislány és egy kisfiú.
Mi első hét könyve önéletrajzi háttere?
Apám születésem előtt négy hónappal meghalt az arabokkal folytatott harcban. 25 éves volt. Anyám 22 éves, s öt hónapos terhes velem. Mégy hónappal később megszülettem. Elég rossz kezdet. Anyám – aki a holocaustban mindenkijét elvesztette – később, 13 éves koromban mentálisan megbetegedett. Amíg ő kezelés alatt állt, egy gyerekotthonban nevelkedtem. (Amikor jobban volt, visszamentem hozzá. Az Avia nyara egy anyámmal töltött nyár története. A gyerek- és ifjúkoromról, a múltamról, a szüléimről – mert nem voltam rá képes – addig soha senkinek nem meséltem.) A gyerekotthonban kettőnket, engem és egy társamat kivéve – akik Izraelben születtünk minden gyerek holocaust túlélő volt. Akkor és ott rádöbbentem, hogy az én problémám az övékéhez képest nem is olyan súlyos. Az apám meghalt, de az anyám – még ha beteg is – él. Ebben az otthonban mezőgazdasággal foglalkoztunk, én kertészkedtem. Életemben először megérinthettem a füvet, magot ültettem a földbe, megtanultam tisztelni a természetet. Magyon jól éreztem magam ezen a helyen, számomra a boldogság és a szépség szigete volt. Különösen, hogy életemben először barátokra is szert tettem.
Találkozott valaha valakivel, aki ismerte az édesapját?
– Az Avia nyara megírása után a tele vízió hosszabb portréinterjút készített velem, s ezt látva egy idős férfi levelet írt nekem. Megismerkedtünk személyesen, s aztán többször is találkoztunk; sokat mesélt az apámról, aki valamikor egy nevelőotthonban a mentora volt. Egészen addig csak nagyon keveset tudtam az apámról, mert anyám sohasem beszélt róla. Mentális problémájának volt ez egyik következménye, mint ahogy az is, hogy sohasem érintett meg.
A szülei honnan származnak?
Apám Németországból, anyám pedig Lengyelországból.
Az ő származásuk, gyökereik mennyire fontosak önnek?
Magyon fontosak, mert az ő múltjuk, a kultúrájuk, minden beépült a személyiségembe. Mindaz szintén része annak, ami, aki lettem. A kilencvenes évek közepén ellátogattam a volt MDK-ba, Eisenachba. A gyökereimet akartam megtalálni. Megnéztem a házat, ahol apám született és élt, a helyi archívumban pedig megmutatták nekem a rá vonatkozó dokumentumokat. Három évvel ezelőtt – életemben először – elmentem Lengyelországba is. Felkerestem Aushwitzot s Majdaneket is. Korábban elég sokat hallottam, olvastam a holocaustról, de más volt a saját szememmel látni a megsemmisítés gépezetét s következményeit. Életemben elég sok mindenen keresztülmentem, sok mindent tapasztaltam, de most találkoztam először az ember ördögi, démoni természetével.
Mit érez a németek iránt?
– Sokféle érzés kavarog bennem, de inkább csak negatív emóciók. Még fiatalon meghívtak Nyugat-Németországba egy filmszerepre, ami egy nemzetközi karrier kezdetét jelenthette volna. Öt forgatási napon kellett volna részt vennem, de végül, nem tudtam eljátszani a szerepet. Úgy éreztem, egy napig sem lennék képes ezt a munkát elvégezni. Miközben találkozom, beszélek egy-egy némettel, közben mindig arra gondolnék, hogy vajon ő egykor hol volt, mit csinált. Végül egy pszichológus igazolást adott, hogy pszichikailag nem vagyok képes és alkalmas a filmezésre. Hazautaztam, s aztán hosszú ideig nem is foglalkoztattak a németek, nem gondoltam rájuk. Amikor később újra elmentem, már másképp éreztem magam, sőt, ma már vannak német barátaim is, fiatalok. Az igazsághoz tartozik, hogy félig németnek is érzem magam.
Magyon szeretem a német művészetet, kultúrát, kíváncsi vagyok rá. Mindenek ellenére mégsem tudok megbocsátani.
A fiatalabb németek is felelősek apáik bűneiért? nekik sem tud megbocsátani?
Természetesen nem lehet általánosítani. Magyon sok fiatalnak bűntudata van a szülei tettei miatt. Egy fiatal német barátnőm például, amikor egyértelműen megbizonyosodott arról, hogy az apja SS volt, öngyilkosságot akart elkövetni. Hosszú ideg kezelték egy ideggyógyintézetben. Ugyanakkor vannak fiatalok – s számuk egyre nő -, akik nem akarnak hallani a múltról, akiket nem érdekel a múlt. S ami még szomorúbb, sőt egyenesen ijesztő, hogy – a történelem groteszk fintoraként – Németországban mostanában újjászületnek a fasiszta múlt egyes jelenségei. A németeknek ezért is kell fokozottabban törődniük a fiatalokkal, hogy ők a múltról, a holocaustról való tudást az anyatejjel szívják magukba. Nem taníthatjuk a gyerekeket csak jóra, tudniuk, ismerniük kell a rosszat, a démoni természetét is.
Mi a véleménye: halott az izraeli békefolyamat?
Remélem, nem. Szomorú vagyok a jelenlegi politikai helyzet miatt. Karnyújtásnyira voltunk a békétől, egy új korszak kezdetétől. Aztán minden szétesett.
Kit okol ezért?
Mindkét oldal szélsőségeseit, fanatikusait. Izraelben, Izrael körül persze sokféle érdek ütközik össze, nemcsak a zsidóké és az araboké, de Amerikáé, az arab olajé, az arab országoké, az irániaké, az őrült Szaddam Huszeiné. Akárhogy is: én el tudom képzelni, mit jelent leigázva lenni, táborokban élni. A megszállt területeken a fiatal generációkat már azzal is az ellenségeinkké tettük, hogy míg ők rettenetes körülmények között éltek, piszkos vizet ittak, nem nagyon jutottak villanyvilágításhoz, s alacsony szintű oktatásban részesültek, Izrael virágzott, lakosai a high tech áldásait élvezték. Lehetetlen, sőt szégyen, hogy a harmadik évezred kezdetén másokon uralkodjunk. Sokakkal együtt vallom, itt az ideje a dialógusnak, a megegyezésnek. Átéltem valamennyi izraeli háborút, szeretném, ha az unokáim békében nőnének fel. Egyikük mostanában vonul be a katonasághoz. Remegek érte.
Gervai András
Címkék:2001-04