Minden zsarnok mögött kezében spongyával egy történész áll…
Budapesti beszélgetés Randolph L. Brahammal
New York Város Egyeteme politikai tudományok tanszékének vezetője Randolph L. Braham, aki a magyar vészkorszakról írt művével lett világhírű, szóhasználatából lett nemzetközi fogalommá a holocaust kifejezés. A tudós a közelmúltban Magyarországon járt, s ezt felhasználtuk, hogy jelenlegi munkáiról és az antiszemitizmus mai jelenségeiről kérdezzük
-
Magyarországi tartózkodása alatt előkészítette könyve újabb kiadását. Mi tette szükségessé a bővítést?
-
Könyvemet 1978-ban zártam le, azóta több százezer dokumentumot néztem át, hogy mást ne mondjak, Kijevben, Minszkben, Moszkvában búvárkodtam eddig zárt archívumokban. Eljuttattak hozzám hiteles visszaemlékezéseket, kiigazításokat.
-Mennyiben módosul az új kiadás?
-
Elsősorban a mai Magyarország területén létesített községi és központosított gettókról szóló részt egészítettem ki. Mindezek mégsem változtatnak a munka eredeti szellemiségén, a tragédia mértékén és lefolyásának történetén.
-
A holocaust egy különös aspektusával foglalkozott a bölcsészkar judaisztikai tanszékén napokban tartott előadásában.
-
Nem véletlenül! Egyrészt mert félévszázada annak, hogy a nácik nem érve be a fronton és a frissen elfoglalt területeken végzett gyilkosságaikkal a hátországban indították be, nem katonai szervezeteket is felhasználva, a halálgyárakat; másrészt és főleg azért beszéltem róla, mert a népirtással való manipulációt tartom a mai antiszemitizmus legveszélyesebb megnyilvánulásának.
-
Ennek több formáját is ismertette előadásában.
-
Minden zsarnok mögött kezében spongyával egy történész áll, hogy Orwell idézetét módosítva a jövő előkészítésére a múltat manipulálja. Egyes, s nemcsak áltörténészek, a hamisítást azzal kezdik, hogy azt állítják: holocaust nem volt, hanem a zsidók a Harmadik Birodalom ellenfeleként estek el a harcterek más áldozataihoz hasonlóan, a krematóriumokban pedig a munkatáborokban természetes halállal elpusztultakat égették el. A megvesztegetésre törekvők tisztára akarják mosni a nácikat kiszolgáló politikusokat, Tisót, Antonescut, Pavelicet, közéjük sorolom Horthyt, azzal, hogy népüket mentették meg, amikor a zsidókat kiadták „munkára”. A kegyeletsértők azzal is „szépíteni” akarják a holocaustot, hogy a 6 millió helyett 1-2 millióról beszélnek, s azok drámájáról is úgy, mint a történelem ismétlődéséről: ártatlanok pusztultak a középkori boszorkányperekben, örmények a törökök irtásában, az elmúlt évtizedek afrikai polgárháborúiban, a volt SZU és Jugoszlávia mai belviszályaiban.
-
Ön figyelemmel kíséri a közép-kelet-európai eseményeket, tehát tudja, hogy az „elpusztítottak” emlékének megsértése, az antiszemitizmus jelentkezése e tájon új jelenség.
-
Megszületésükben, elterjedésükben azonban nagy a szerepük az innen elmenekült usztasáknak, vasgárdistáknak, nyilasoknak. Az USA-ban például a hazugságok két apostola a Szálasi környezetéhez tartozó Fiala Ferenc és Marsalkó Lajos. Persze, jelentéktelenebb a hatásuk e szélsőjobboldali köröknek a tradicionálisan demokratikus államokban, mint ott, ahol a nemzetiségi ellentéteket, a gyűlölködést csak elfojtották, de világosságot a fejekben nem gyújtottak. A volt szocialista országokban fokozott fontossága van annak, hogy törvények tiltsák a gyűlölködést, a hamisítást. Például szolgálhatna Ausztria, ahol a holocaust tagadása, fényeinek elferdítése súlyos bűncselekmény.
-
Mi a célja a történelemhamisítóknak?
-
Néhány történésznek és zughírlapírónak a hírnév és persze a pénz, mások legális lehetőséget akarnak szerezni antiszemita demagógiájukra, hogy ezzel politikai jövőjüket alapozzák.
-
Reális veszély ez a huszadik század végén, amikor a zsidó- és Izrael ellenesség csak néhány szélsőséges arab állam hivatalos politikája?
-
Valóban, az antiszemitizmus periférikus jelenség, de potenciálisan veszélyes lehet. Biztos vagyok abban, hogy ha a magyar gazdasági helyzet javul, s akkor nem növekedik az uszításra fogékony lumpen tömeg. De ha a javulás nagyon lassú, vagy elmarad, akkor a helyzet romolhat is.
-
Ön tárgyalt a Legújabbkori Történeti Múzeumban is. Milyen célból?
-
Az USA kormánya Washingtonban létrehozza a világ legtöbb dokumentációját összegyűjtő Holocaust Múzeumot, és az ezzel foglalkozó bizottságnak vagyok az egyik vezetője. A magyar anyagot jómagam állítom össze, s ehhez kérek itt segítséget. Különös figyelmet fordítok a munkaszolgálatra, mert arról az USA-ban keveset tudnak. Továbbá előkészítek egy hármas konferenciát New Yorkban, Becsben és Budapesten 1994 márciusára, melynek címe: Félévszázaddal a magyar holocaust után…
MbJ
Címkék:1992-05