Metró vagy villanyvonat?
Metró vagy villanyvonat?
Izrael köztudottan igen komoly közlekedési gondokkal küzd, amelyek megoldásához csak most, az ország ötvenéves fennállása után kezd hozzá.
A tömegközlekedés Izraelben tulajdonképpen egyet jelent az autóbusz-közlekedéssel, hiszen a vonatforgalom minimális, mert az ország nincs kellőképpen behálózva vasútvonalakkal. A belföldi, városok közötti közlekedés kiegészítője a menetrendszerű taxi, amely bizonyos időközönként közlekedik (vagy amikor megtelik 10-12 utassal), általában a nagyvárosok buszpályaudvarai között. Ilyen szempontból a legnagyobb problémát a Tel-Aviv-Jeruzsálem útszakasz okozza. A vonat az utóbbi hónapokban már nem járt a két város között, autóval csaknem lehetetlen dugó nélkül eljutni az egyik városból a másikba. A legújabb fejlemény e téren, hogy Jichak Mordechaj közlekedésügyi miniszter bejelentése szerint már 2000 folyamán megkezdik egy könnyű villanyvonat sínéinek lefektetését Tel-Aviv és Jeruzsálem között. Első szakaszban Tel-Aviv és a Ben Gurion repülőtér között rakják le a síneket, és onnan folytatják a munkát a jeruzsálemi hegyek között, egészen a fővárosig. A projekt egyik célja az útidő lerövidítése összesen fél órára (összehasonlításképpen, dugó nélkül ma Tel-Avivból Jeruzsálembe egy óra alatt lehet eljutni, dugó esetén ez legalább két óra).
Ami Tel-Avivot és az azt övező kertvárosokat illeti, itt a helyzet bonyolultabb. Roni Milo, volt tel-avivi polgármester, vetette fel annak idején a tel-avivi metró megépítésének gondolatát. A terv igen jól hangzott, de megvalósítására a gyakorlatban – legalábbis ez idáig – nem került sor.
Habár a város új polgármestere is támogatja elvben a metró építését, ma már úgy tűnik, hogy ez csak álom marad. December elején tartották meg Cesaria városában a hagyományos országos üzleti konferenciát, amelyen megjelentek a gazdasági élet vezetői csakúgy, mint a magánszektor jeles képviselői. Tel-Aviv új polgármestere itt – célozva a metró megépítésének szükségességére – úgy nyilatkozott, hogy a város közlekedési helyzete napról napra rosszabbodik, és a tarthatatlan állapotokra a lehető legsürgősebben megoldást kell találni. Ugyanakkor David Milgrom, a pénzügyminisztérium képviselője előtárta a konkrét terveket (mivel az építkezéshez a legnagyobb mértékben mégiscsak az államkassza járulna hozzá). Milgrom kijelentette, készen állnak a tervek Tel-Avivban és annak 25 kilométeres körzetében egy ugyancsak kisméretű villanyvonat-hálózat ki- fejlesztésére, amely mindössze 700 méter távolságon haladna alagútban. Leginkább a felszínen és külön e célra építendő kisebb hidakon közlekedik majd. Ezt a döntést statisztikával is alátámasztotta, mondván: a különböző országokban ma összesen 498 villanyvonatrendszert tartanak számon, 94 metróhálózattal szemben. A vázolt tervek öt-hat éven belül válhatnak valósággá. A pénzügyminisztérium illetékese rámutatott ugyanakkor, hogy a vonalak kiépítése nem fogja teljes mértékben megszüntetni az autóutak és a sztrádák zsúfoltságát.
A fent említett üzleti konferencián Jichak Mordechaj közlekedésügyi miniszter azt is bejelentette, hogy a minisztérium pályázatot ír ki egy Haifát és külvárosát összekötő minivonat, valamint egy Jeruzsálemet és külvárosait körülölelő villanyvonat megépítésére is.
A tervek talán ígéretesek, de megvalósításukra még sokat várhatunk. Az elkövetkező egy-két évben mindössze két további vonatállomás megépítése várható Tel-Avivon belül: az egyik a tel-avivi egyetemnél, a másik pedig az új buszpályaudvar közelében. Az egyetemnél épülő állomás 15 percnyire rövidíti a Metánjától ide vezető utat, amely ma autóval egy órát vesz igénybe.
Einat-Schőner Zsuzsa
Tel-Aviv
Címkék:2000-03