Látogatóban Zsao Ping-ju kajfengi zsidónál
Ha a kajfengiek külföldi kinézésű idegent látnak a helybeli Szentírás-soron, már kitalálják, hová igyekszik.
– Nem a zsidók leszármazottait keresi? – kérdezte tőlem egy öregember, aki egy ingben üldögélt a fal mellett. Kézmozdulattal jelezte, merre lakik Zsao, de arra nem vállalkozott, hogy el is kísérjen odáig. – Már nem fogad látogatókat – tette hozzá az öreg -, túl sokan jártak nála.
A 68 éves Zsao Ping-ju egyike annak a néhány száz kajfenginek, aki zsidó származásáról nevezetes a júdaizmusnak ebben a hajdan volt központjában. A Pekingtől 630 kilométerre levő Kajfeng császári székhely volt valaha, a X-XIII. században. A zsidók ezreinek adott otthont, ezek azonban lassacskán annyira asszimilálódtak, hogy emlékeiken és történeteiken kívül más alig különbözteti meg őket a többi kínaitól.
A nyolcvanas években, amikor a kínai vezetés kaput nyitott a külvilág felé, a hatalom kajfengi képviselői azt remélték, tudnak valami pénzt csinálni a kínai zsidókhoz fűződő misztikából. Gondolták, idevonzza a turistákat. Úgy látszik azonban, elejtették ezt az ötletet, mióta a vezetés szembefordult a „burzsoá liberalizmussal”, ami Kínában minden nyugati eszme fedőneve.
Az idén nyáron egy New York-i család Kajfengben tartotta meg leánya bat micváját, és szerette volna meghívni az eseményre a helybeli zsidó közösséget. Nem engedélyezték.
Zsao elmondta, hogy a külfölddel fenntartott kapcsolatokban illetékes kajfengi hatóság felszólította, ne fogadjon külföldieket, csak hivatalos fogadásokon találkozzék velük. – De hát hogyne invitálnám be azokat, akik maguktól keresnek fel otthon? -kérdezte Zsao. – Ez nem volna vendégszerető viselkedés.
Bár a szomszédok vonakodnak elkalauzolni az idegeneket, azoknak nem kerül nagy fáradságukba, hogy eltaláljanak hozzá. Zsao ismert ember Kajfengben, mert annak a kevés zsidónak egyike, akik ismerik a zsidó történelmet és kultúrát. Nem zsidó feleségével a Déli Szentírás-sor egyik udvarának mélyén lakik egy nagy szobában. Az utca valamikor a zsinagóga épületegyütteséhez tartozott.
Ez a zsinagóga 1163-ban épült, és hétszáz éven át szolgálta a hitközséget, ezalatt tízszer renoválták. Alighanem a Sárga-folyó egyik áradása döntötte romba. Most a 4. számú népkórház áll a helyén.
Zsaónak van egy vázlata az épülétről, amelyet az ükapja restaurált, miután visszavonult a császári udvarban betöltött hivatalától. Zsao maga, aki adóhivatali tisztviselő volt, néhány éve – nyugdíjba vonulása után – dolgozni kezdett a zsinagóga modelljén. Még bőven van rajta munka, hiszen három imacsarnokával és számos melléképületével igen jelentős intézmény volt.
A kajfengi múzeumnak a kínai zsidókról rendezett kiállításán látható három kőtábla egyike Zsao családjától került a közgyűjteménybe.
*
Zsidó kereskedők a VII. században jutottak el Kínába. Egy részük más kalmárokkal együtt a Selyem Úton érkezett, de jöttek India déli partjai felől is a tengeren át. Közülük több ezren Kajfengben telepedtek le. Valószínűleg Kína legnagyobb zsidó hitközsége jött létre itt, de kétségkívül a leghosszabb életű. A kajfengi zsinagógában még kétszáz éve is két-háromezer zsidó imádkozott minden szombaton. A XIX. század közepére azonban a vegyes házasságok folytán asszimilálódtak. Átvették a többségi han kínaiak vagy – másutt – a mohamedánok szokásait, elfelejtették a héber nyelvet, és kínai neveket vettek föl. 1980-ban egy felmérés csak 79 zsidó családot talált Kajfengben, összesen 166 fővel. Más számítások szerint a félmilliós Kajfengben mintegy háromszáz zsidó származású él.
Zsao és a hajdani császárváros más zsidó lakosai nem tartják be a vallási előírásokat, sem az ünnepeket. Zsao azonban emlékszik rá, hogy gyerekkorában kovásztalan kenyeret kapott a pészach ünnepén. Sok kínai zsidó a kínai holdújév idején ünnepelte meg a pészachot.
Zsao ugyan nem él a vallási előírások szerint, de megőrizte zsidó azonosságtudatát.
– Ha külföldi zsidók érkeznek ide, úgy érzem, van köztünk valami kapcsolat, valahogyan vérrokonok vagyunk – mondja. – A barátaink ők, a testvéreink.
Egy amerikai zsidótól kapott egy menórát. Ott áll a szobája közepén, de sohasem használja. A falon kék kipa függ, kézi munka. Egyik leányától kapta Zsao.
– Öt lányom van – mondja -, és ez jó, mert a zsidóságot az anyák adják tovább.
Zsaót zsidónak tünteti föl a háztartások nyilvántartása, de új személyi igazolványa szerint han nemzetiségű. Egyik leánya – meséli az öreg – annyira büszke a zsidóságára, hogy el sem fogadta a személyi igazolványát, mert abban szintén hanként szerepelt.
Kínában 54-féle nemzetiség él, de a zsidókat nem ismerik el ennek, mert nyelvükben és szokásaikban már nem különböznek a han kínaiaktól.
Charlene L. Fu
(Associated Press)
Címkék:1990-12