Lakásvadászat — Életkép Izraelből
Lakásvadászat
Hónapok óta kerestünk lakást. Végre úgy gondoltuk, megvan. A mérete megfelelő, a kilátás lélegzetelállító. Lealkudtuk az árat annyira, amennyit költeni akartunk rá. Ráadásul Jeruzsálem környékén van, ahová azóta akarok visszatérni, mióta kilenc éve először béreltem ott lakást.
Persze az Abu Tor negyed nem mindenkinek a szíve vágya. Az Óvárostól délre fekszik, a Hinnom völgy – azaz a Gyehenna – és a Gonosz Tanács hegye között, a zöldhatár mentén – ez az 1967-os határ, ami elválasztotta Kelet- és Nyugat-Jeruzsálemet egymástól. Ez a város egyetlen olyan negyede, ahol az arab és zsidó lakosok együtt élnek. Szóval, ha nem tekintjük a városra néző körpanorámát, a Sherover-sétányt, a Béke erdőt és a sivatagot – tiszta időben látszik a Holt-tenger és a Jordán folyó is – Abu Tor még így is többet nyújt az érte kifizetett pénzért, mint a „kívánatosabb” területek néhány száz méterrel nyugatra.
A gondolat, hogy jeruzsálemi arabokkal kell osztoznom az utcán, nem rémiszt – épp ellenkezőleg, vonz. Az évek múlásával Abu Tor a békés együttélés modelljévé vált, bár az Intifáda idején az autógyújtogatások problémát okoztak. Sajnos az autólopások Abu Torban is mindennaposak ugyanúgy, mint az egész város területén – mindenesetre a mi lakásunk zárható garázzsal van felszerelve.
December másodikán a dolgok kezdtek rosszra fordulni. Arra a hírre ébredtünk, hogy egyik arab szomszédunkat, Musza Nacsét egy álarcos támadó hajnali ötkor leszúrta a háza előtti járdán, pont a zöldvonalon. Nacse éppen munkába indult a városi közegészségügyi hivatalba. A helyszínen talált bizonyítékok arra utaltak, hogy ezt a merényletet is ugyanaz a tettes követte el, mint aki korábban már hat másik arabot is megkéselt a Mea Searimban.
Mint újságíró és mint szomszéd ellátogattam a Naomi utcai gyászolókhoz a temetést követő napon. Egy nagy kék napernyőt és néhány sor műanyag széket raktak ki a látogatók számára, megjelölve a vérfoltos helyet, ahol Nacsét leszúrták. A mártírnak tekintett férfi tiszteletére hevenyészett emlékművet emeltek, ami olajfa- és pálmaágakból, egy véres törülközőből, egy fejkendőből és egy palesztin zászlóból állt.
Kis poharakban kávét szolgáltak fel az odaérkező részvétnyilvánítóknak, közben egy magnóból a Korán versei recsegtek. A gyászoló asszonyok a házban maradtak.
A rendőrség korábban kamerákat helyezett el a Naomi utcában az autótolvajok megfigyelésére, de ezek a gyilkosság napján sajnos nem voltak bekapcsolva. A Nacse-klán egyik tagja rosszkedvűen mondta el nekem, hogy a kamerák a gyilkosság előtti héten – amikor a rendőrség egy a közúti ellenőrzésnek ellenszegülő arab lakost akart azonosítani – még tökéletesen működtek.
A következő napokban Abu Tor ismét felbukkant a hírekben. Egy zsidó autóvezetőt sebesült meg egy eldobott kődarabtól, a másik hírben egy autógumit égető tüntető szerepelt. A környék hemzsegett a város békéjét őrző rendőröktől.
Amikor valamelyik nap férjem és én autóval odaértünk, egy csapat ellenséges szándékú diák vett körül minket: „Jahud wala arab?!”(Zsidó vagy arab?) A zárt kocsiablakon keresztül csak annyit mondtam: „Arab” – inkább a hazugság, mint a kőzápor.
Mondanom sem kell, a lakás elvesztette a varázsát. Hirtelen túl kicsinek és túl drágának tűnt a befektetés kockázatához képest. Még a kilátás is vesztett a vonzerejéből. Szerencsére nem írtunk alá semmilyen szerződést, egyszerűen visszaléptünk.
Ott voltunk, ahonnan indultunk. Furcsamód, amikor lakásvadászatra indulok, gondolatban mindig visszatérek Abu Torba. Még mindig reménykedem benne, hogy – majd egyszer – ott veszünk lakást.
Isabell Kershner
The Jerusalem Report
Fordította: Rajki András
Címkék:1999-04