Kultúrharc az alsónadrág körül
Tragikomikus eseménnyel gyarapodott az Izraelben évek óta zajló kultúrharc csatáinak sora: az ország Függetlenségi Napjának egyik ünnepségén nézeteltérések robbantak ki vallásosok és szekulárisok között a Batseva táncegyüttes műsorának egy avantgárd részletével kapcsolatban.
Az együttes tagjai, a műsor egy pontján nekiláttak volna, hogy ortodoxokat utánzó öltözéküket ledobálják magukról, hogy a végén trikóban és rövid alsóban maradjanak a színpadon. Mindeközben a hagyományos pészachi dal, az Echád mi jodéa (Ki tudja, mi az egy?) szólt volna, melynek refrénje: „Egy az Isten égen és földön”. Az ortodox vallási vezetők sérelmesnek találták, hogy a Függetlenségi nap eseményeinek sorában egy ilyen – számukra blaszfémiát jelentő – darab is helyet kapjon, ezért, midőn a szervezők nem vették le a darabot a műsorról, a Legfelsőbb Bírósághoz rohantak, aztán a kormány megbuktatásával fenyegetőztek, végül Ezer Weizman köztársasági elnökhöz fordultak. Az elnök, a cionizmus (sokak szemében régimódi) tántoríthatatlan híve, mindent elkövetett a jubileumi ünnepség megmentéséért, ezért azzal a javaslattal állt elő, hogy a táncosok vetkőző produkciójukat hosszú alsóban fejezzék be. Az ortodoxok és a tánckar menedzsmentje elfogadta a kompromisszumot, ám a táncosok a művészi szabadság tűrhetetlen sérelmének tekintették a hosszú alsónadrágot és inkább lemondták az előadást.
A Batseva szóban forgó produkcióját eddig már 150 ezer ember látta Izraelben, ráadásul a jubileumi előadásra egy kellemes szabadtéri esztrádműsor keretében került volna sor. Semmi sem predesztinálta hát arra, hogy országos ügy legyen belőle, a lapok címoldalon foglalkozzanak vele, kultúrharcot kiáltva. Izra elben azonban, ahol a feszültség a két tábor között régóta halmozódik, egy alsónemű is ok lehet a konfliktusra. A többségében baloldali, liberális művészek, alkotók precedens értékűnek vélték az esetet. Közülük mintegy háromszázan (főleg a szórakoztatóiparból) a gálaest másnapján a Diaszpóra múzeum elé vonultak és az odalátogató két vallásos minisztert illették szemrehányásokkal. Többen – az incidens kiváltó okára emlékeztetve – levették ingüket illetve blúzukat, néhányan pedig „Khomeini!”, „Cenzorok!”, „Fasiszták!” kiáltással üdvözölték a kormány tagjait, sőt, a Jerusalem Post tudósítója szerint még a „Piszkos zsidók!” kiáltás is elhangzott (!).
A Bat Seva tagjai a vallásos tábor elutasítását főleg azért sérelmezték, mert értelmezésük szerint a produkció épp a vallásosok irányában tett gesztus volt – ezért szerepelt benne a hagyományos dal és a hagyományos öltözék. Az ortodoxia azonban nem értékelte a posztmodem formában előadott közeledési kísérletet.
Az izraeli sajtó az eset kapcsán áttekintette a két tábor közötti korábbi ütközetek sorát így Cvi Hendel vallásos cionista képviselő beadványát a Legfelsőbb Bírósághoz, melyben kérte Amos Oz Izrael-díjának visszavonását, amiért az író tíz évvel korábban a Gus Emunim mozgalmat „vad messianisztikus kultusznak” nevezte. (A Gus Emunim vezető szerepet játszik a hebroni telepesek között.) Fölidézték a vallásosok megismétlődő rohamait az izraeli televízió egyes szatirikus műsorai ellen, melyekben a társadalom egyetlen szereplője – így az ortodoxia – sem menekül a vitriolos gúny elől. „nem csak cenzúrával lehet valamit megfojtani – mondotta a radikális Merec párti Sulamit Aloni, a baloldali kormány idején kultuszminiszter – hanem a költségvetés pénzek elapasztásával is.” Ezzel arra utalt, hogy a vallásos pártok növekvő politikai befolyásukat a szociális intézményeik számára kicsikart juttatások emelésére használják, elvonva a forrásokat más – esetleg kulturális – projektek elől.
*
Az izraeli Dana International nyerte az idén májusban Londonban megrendezett Eurovíziós Dalfesztivált. Izrael ezzel már harmadszor nyerte el a díjat, ami előkelő helye a nyugat-európai nemzetek közti versenyben. Az egyértelmű örömhír Izraelben azért ürömhír sokaknak, mert az énekesnő transzszexuális – eredetileg férfinak született és operáció útján nyerte el mostani nemét. Az értékes trófeát hazahozó énekesnőt, aki a londoni közönség egyik kedvence volt, a kormány és a Kneszet kulturális bizottsága is fogadta – ám a vallásos pártok képviselői érkezte előtt kivonultak. Avraham Ravitz, az Egyesült Tóra Zsidóság képviselője kijelentette: „Ez a szubkultúrák primitív modernizmusának csúcsa.” Chajim Miller, Jeruzsálem ultraortodox alpolgármestere pedig azt közölte, hogy a dalfesztivált jövőre nem fogják Jeruzsálemben megrendezni – Dana ugyanis ezt a jogot is kivívta győzelmével.
Ehud Olmert főpolgármester azonban röviden lezárta a vitát: „A jeruzsálemi városházán enyém a döntés. Itt nem volt, nincs és nem is lesz kulturális vagy politikai cenzúra. A jövő évi versenyt Jeruzsálemben fogják megtartani.” „Megérdemlik a gratulációt!” – mondta Netanjahu miniszterelnök is – aki szóvivője útján fejezte ki jókívánságait az énekesnőnek és teamjének. Netanjahu is leszögezte, hogy a következő évi dalfesztivál színhelye Jeruzsálem lesz.
„Ez a győzelem nemcsak az enyém, hanem a miénk, a népé és az izraeli kultúráé” – mondta az énekesnő a fineszeiben. Jaél Dajan a Kneszet nők helyzetével foglalkozó bizottságának elnöke pedig kijelentette, hogy a győzelem egyben a polgári szabadság és az emberi jogok terén tett előrelépés is. Egy vallásos politikus viszont úgy nyilatkozott, hogy Dana nem is nő, mivel az Isten által adott nemét semmiféle operáció nem változtatja meg.
Címkék:1998-09