Közmagyar Kozmoszgyúró – Babiloni kalendáriuma
A héber betűk a babiloni ékírásból erednek. A kabbala minden héber betűt jelképként kezel. A betűk legendakörök és csillagjegyek. Mindegyik jelentését sok bibliai és egyéb klasszikus idézettel kiegészítve érthetjük meg. Ha kicsit összehúzzuk a szemünket, mindenhol felfedezhetünk ilyen szimbólumokat. Minden két hétben egy-egy jel uralkodik. Az alábbiakban az április hónapban uralkodó jelek értelmezése következik Kozmoszgyúró tollából.
Figyelj, mit jelent a „tet” betű. Agyagot.
Hogy nem volt bátorságom újra és újra átgyúrni magam, visszhangozni öndicsérő mantráimat, jelszavaimat, imáimat… Milyen hátránya lehet abból az embernek, ha utánanéz, és látja, hogy azt írták őseink: „Reménykedünk, örök Istenünk, hogy hamarosan meglátjuk, hogy minden hús és vér a Nevedet említi, hogy a világ gonoszai feléd fordulnak, és felfogják a világ összes lakói, hogy Előtted kell meghajolnia minden térdnek. Rád kell esküdniük minden nyelven…”
Salamon a Példabeszédek könyvében vázolja, mi jellemzi a kiegyensúlyozatlan, korholista, érzelmileg függő embert.
Először is az önfegyelem hiánya. „Az Úrnak félelme feje a bölcsességnek: a bölcsességet és az erkölcsi tanítást a bolondok megutálják.” (1,7) Azután jön másodiknak a vitatkozókedv.
„Szereti a gonoszt, szereti a háborúságot: aki magasbítja kapuját, romlást keres.” (17,19) Ellenkeznek folyton, ez a harmadik. „Akik elhagyják az igazság útját, hogy járjanak a sötétségnek útjain. Akik örülnek gonoszt cselekedvén, vigadnak a gonosz álnokságokon. Akiknek ösvényeik görbék, és akik az ő útjaikban gonoszok.” (2,13-15) A negyedik: negatívak. „Az elfordult szívű ember nem nyerhet jót.” (17,20) Az ötödik a megértés hiánya: „Nem gyönyörködik a bolond az értelemben.” (18,2) A hatodik: ellenséges és merev: „Megkeményíti az istentelen ember az ő orcáját…” (21,29) A legtöbb ilyen tulajdonság a szándéktalanul okozott gyerekkori sértések, elkerülhetetlen csalódások visszhangja. A szülők egy része nem veszi észre, hogy az erőszak, az agyagba taposás finom formáit alkalmazza csupa szeretetből. Vágyott ételektől megfosztás, nem kívánt étel kényszerítése, szobába bezárás, érdeklődési témái lekicsinylése, kíváncsiság akadályozása vélt veszélyek miatt – mindezt sok szülő nevelési eszköznek tekinti, s végül a szeretet a gyerek tudattalanja számára azonos lesz a kegyetlen viselkedéssel. Ugyanilyen ártalmas, ha a gyerek állandó kioktatásra lel otthon, vagy nem tisztelik egyéni képességeit, esetleg alkata ellenében nevelik: „Légy kemény!”, „Ne légy olyan, mint egy kislány!” – pedig ez nem csökkenti az érzékenységet, aláássa viszont a bizalmat, túl aktívvá vagy visszahúzódóvá tesz, dührohamokat okoz. Ha a szülők feszülten, dühösen, tiszteletlenül, megvetően beszélnek egymással, a gyerek szorongani kezd, s a bizalmatlansága miatt nehezen talál társat később is. Akár túl merev szabályokat követ egy szülő, akár túl engedékeny s mindent ráhagy a gyerekre, hibásan jár el. A gyerek reakciói: „Igazuk van, rossz vagyok, hogy is szerethetnének…” „Mindent el kell követnem, hogy tessek másoknak…” „Azt csinálok, amit akarok – ők nem törődnek velem, én sem törődök másokkal…” „Csak a nagyon sikeresek érdemlik meg a szeretetet…” A gyerek nem agyagember, aki parancsszavakra mozog. Viszont kialakul benne a Szörny Hangja, s később tévútra vezeti.
Én még Homéroszt idézem: „Mindenek Anyját éneklem, Gaiát, a szilárdat, ő a legősibb, ő táplál mindent a világon, mit csak az isteni föld tart hátán vagy mit a tenger… adhatod, elveheted (élelmük, ha kívánod), s az a boldog, kit te szívedben méltatsz jóakaratra: van neki mindene bőven.”
De vigyázat, hiszen persze önmagában a „szent élet” is lehet önsanyargató önkínzás. Az agyag az anya, a test fontosságára figyelmeztet: kompromisszumokat érdemes kötni, s nem elhanyagolni az apró örömöket.
A kéz a „jód”, a tizedikjei – a kézzel fogjuk vissza magunkat. A kéz mutat is. Az önuralom, a türelem titka: mielőtt ujjal mutatunk valaki másra, lélegezzünk egy mélyet, és mondjuk azt: mosolygok. Ha megértjük, hogy nem lehetünk mindenhatók, akkor nem fogunk haragudni. Mivel gyerekkorunkban rászoktunk a korholizmusra, egyik napról a másikra nem tudjuk abbahagyni. Ha kifelé kevesebbet ítélkezünk, belül, tudat alatt magunkat büntethetjük, minimum beverjük a kezünk, leejtjük a kesztyűt… Ha mégis kicsúszik egy kritika vagy átok a szánkon, azonnal ellensúlyozzuk valami dicsérettel, áldással. A lelki egyensúly felé tett első lépéseink idején félünk, és egyedül érezzük magunkat. Aggódunk, mi lesz, ha feladjuk rossz szokásainkat. Legszívesebben visszamennénk a szorongás földjére – babiloni jelekkel mondva: Micrájimba, Egyiptomba. A kézi vezérlés módszerével kell ébernek maradnunk, mert ha valami elromlott bennünk, a javítás csak nagy figyelemmel lehetséges. Ellenállni a kísértésnek – hogy kialakuljon a bizalom.
Mind hallottuk a történetet Józsefről, akit érzéki kísértések értek (Potifár felesége), de ekkor megjelent neki Jákobnak, apjának keze, felemelt ujjal, és így segíti, biztatja, pont, amikor már engedne. Az önlebecsülés érzése elől menekülve valami kényeztetésre vágyunk – ilyenkor segít valamilyen önértékünk, egyensúlyunk abszolút voltára „emlékeztető jel”: egy ünnepnap a héten, egy „alkalmas” kóser étel, egy előírt ruhadarab, egy láncon lógó kéz a nyakunkban…
De nem lehet egyetlen hatalmas lépéssel legyőzni a bennünk visszhangzó „gonosz nyelvet”, a Szörny Hangját. Először vállalni kell a rabszolgaságot, csak akkor lehet megszabadulni. Ha felismerjük, hogy nem az ego szabadít meg, hanem a mindenben közös, mindenben „uralkodó” kreatív Lét maga, akit a hívok „I-tennek”, is-ténynek (mert van „is” meg nincs „is”, tény az „is”) neveznek. A hinduizmus szerint is az a cél, hogy a hányt-vetett tudatállapotból az egyhegyűség állapotába jussunk. Mint mikor a Hold rezdülés nélkül tükröződik a csendes tó tükrén. Mint mikor a visszhang tisztán csendül. Kínában ez a „vu-vej”. Ezt hívják összeszedettségnek, szamádinak, a májá szétfoszlásának, az egységes lét, a Paramatman megjelenésének. Ahogy Krisna mondja a Gítában: „Ki tetteivel azt áldja, akiből kiárad a Lét, s aki áthat eget-földet, az lehet csak teljes…” Izrael, amit a Fennvaló harcosának fordítanak, már kilencszáz éve áldozott a Templomban, s már éppen elüldözték a dávidi házat, s lerombolták a Templomot, amikor Buddha fellépett… Mintha számítana az idő az időtlen tanokban… Bár, ki tudja? Lehet, hogy segít az ego legyőzésében, ha ugyanazt mondjuk, tesszük, visszhangozzuk, amit régi könyvekben atyáink, őseink tettek – erre való az avatárok, apáról fiúra szálló szokások hagyománya. Érzelmi bizonytalanságok rabszolgái vagyunk, s a korholizmus (tünete a követelőző kényeztetés étel-ital-szex-pénz dolgában, vagyis a bálványimádás, a paráznaság) kényszereinek foglyai. Eltart egy darabig, míg megszelídülünk, kezelhetővé válunk.
Mindenesetre belenézek egy zsoltárkönyvbe: (115) „Kezeik vannak, de nem tapintanak, lábaik vannak, de nem járnak, nem szólanak az ő torkukkal. Hasonlók legyenek azokhoz készítőik és mindazok, akik bíznak bennük! Izrael! Te csak a teremtő Úrban bízzál!”
Címkék:2004-05