Közmagyar Kozmoszgyúró – Babiloni kalendáriuma
A héber betűk a babiloni ékírásból erednek. A kabbala minden héber betűt jelképként kezel. A betűk legendakörök és csillagjegyek. Mindegyik jelentését sok bibliai és egyéb klasszikus idézettel kiegészítve érthetjük meg. Ha kicsit összehúzzuk a szemünket, mindenhol felfedezhetünk ilyen szimbólumokat. Minden két hétben egy-egy jel uralkodik. Az alábbiakban az április hónapban uralkodó jelek értelmezése következik Kozmoszgyúró tollából.
ÁPRILIS (ELSŐ FELE) (NISZÁN VÉGE)
SZERSZÁM (ZAJIN)
Az egyensúly útját a buddhizmus is úgy írja le, mint a Bethlen-Habsburg-ős zsidók… Meg kell szabadulnunk a hírvágytól és a gyűlölettől. Az ellentétükkel, adással és felebaráti szeretettel kell helyettesíteni őket. Ahogy Anguratta-nikáya mondja: „Kerüld a durva beszédet, olyan szavakat szólj, melyek szelídek, kellemesek a fülnek… Kerüld a fölös beszédet, a Tanról, a szellemi önnevelésről ejts szót, szavad legyen drága kincs…” Vagyis a belső beszéd higgadtsága a gyógyulás fő szerszáma. Amikor az utcán járunk-kelünk, s gondolatok, látványok sokasága érint, ahogy a Hold képe tükröződve fénykígyókká szakadozik. A buddhisták azt mondják, ezt a tépettséget a zene, az ének lecsendesíti. Ahogy Jakob Böhme mondja: „Mert nem a haragos, a fennhéjázó, a maga dicsőségét kereső, a hazug, a tolvaj, a rabló, a gyilkos, a szemérmetlen, tisztátalan lélek az isten képmása, hanem az alázatos, szemérmes, tiszta, barátságos lélek, amelyben a mennyei öröm fölkel, mert a lélek Dávid hárfáján a teremtő dicséretét zengi. A teremtő mindenütt ott van, a pokol feneke is mindenütt ott van, ahogy Dávid próféta mondja (139, 8): „Ha a mennybe hágok, ott vagy, ha a Seolba vetek ágyat, ott is jelen vagy.”
Úgy látszik, felismerem lassan, hogy szenvedélyeim túlságosan elragadtak, s hiába hibáztatok másokat, nekem magamnak kell a belső beszéd szerszámával eljutni az öntisztelethez.
De vajon én, ha nagyobb lesz a gyerekem, szóba hoznám előtte, hogy fiatal koromban mennyit szenvedtem „téves kapcsolások”, önlebecsülő kalandok, bálványozások és haragos megértéskövetelések, kényeztetéskövetelések miatt?
Egyáltalán, képes vagyok-e belátni, hogy ilyen alapvető dolgokban tévedtem, és meg sem próbáltam követni a bölcsek tanácsait a Szörnyeteg Hangja helyett? Hisz nem is hallottam e tanácsok létezéséről, s arról, hogy közöm lehet hozzájuk.
A szerszám semleges – a szerszám mér. Használati eszköz. A már említett meseásó, Rabba bar Chana mondja, hogy egy tengeri utazása alatt ő és társai látták a zizt: az ócán közepén állott és a hullámok csak a bokájáig értek fel. Úgy véltük, ott sekély a víz – írja Bar bar Chana – ezért ki akartunk szállni, hűsölni benne, ám égi hang figyelmeztetett: „Ezen a helyen egy hajóács hetven éve vízbe ejtette a baltáját és az a balta még most sem ért le a tenger fenekére…”
ÁPRILIS (MÁSODIK FELE) (IJJÁR)
KERÍTÉS (CHET) (8-AS)
KOS (ÁRNY)
A nyolcas betű, a „ehet”, kerítést jelent. Ide tartozik a Végtelen Lényen, az Adam Kadmonon baloldalt a májjal szemközt a „hód”, a Visszhang, a ragyogás, a kommunikáció, a közlés.
Csodakerítés vagyok.
Önértékem végtelen, nem függ a jó és rossz tulajdonságoktól, sem emberektől. Ezt kéne visszhangoznom. Vagyis elkeríthetem magam a szokásos csapdától, hogy azt képzelem, a tulajdonságaim, a helyzeteim vagy a többiek befolyásolhatják a valódi értékeimet. Olyan értékes vagyok, mint a Tan tekercse. Hiszen lelkem a Jóteremtő, a Csináló nagyobb Erő lélegzése.
Nem számít, hogy vannak híres őseim, híres barátaim. Végtelen értékem a létezésemből adódik. Lenni jó. Nem számít, ha valaki oktalanul rám kiabál. Csodakincstartó vagyok – a Teremtő a maga képére teremtett, atomokból vagyok és DNS-ből… Mindentől független a végtelen értékem, s vannak „emlékeztető jeleim” erre. Józóskésztős vagyok.
A Habsburg-ős dávidházi Rabban Gamliél azt mondja, azért mondják a bölcsek, hogy hajnalban kell imádkozni, hogy kerítést csináljanak a Tannak. A tan, a Tóra szövegében csak épp egy utalás említi, hogy Abrahám reggel korán imádkozott. Gamliél unokája, Júda ha- Nászi babiloni unokatestvére, Ráv Chijjá mondotta: „Ne legyen túl magas a kerítés, mert ledől és elvágja a gyökereket.” Ahogy Krisna mondja a Bhagavad-Gítában: „Ki ostobán sanyargatva teste finom szerkezeteit testében engem is gyilkol – az a poklok útján imbolyog.”
Vagyis, fegyelmezett derű szüli az öntiszteletet és a sikert az életben a zsidó – meg az indiai, meg az izlandi, meg az obi-ugor – bölcsek szerint. Ez pont az ellentéte a sérült lélek hitének: „Csak akkor kapom meg, amit akarok, ha rossz vagyok, őrült vagyok, szomorú vagyok, beteg vagyok.”
Sok száz éven át áldoztak (az anyagi oldalunkat és egosikereinket jelképező állatokat) a jeruzsálemi templomban, amikor i. e. 586-ban lerombolták, majd hetven év múlva felépítették, s i. sz. 70-ig újra működött – de megint lerombolták. A bölcsek szerint az „alaptalan gyűlölködés” (szinat chinam) miatt pusztították el. Ezt pedig csak alaptalan szeretettel lehet legyőzni. Családtagjainkat akkor kell leginkább dicsérni és szeretni, amikor csalódtunk bennük.
Egy XVIII. századi bölcs, a nikolsburgi Mose Löw szerint (mint Martin Buber írja róla): „Épp a vallástalanoktól lehet segítőkészséget tanulni, hisz ők, ha baj van, rögtön segíteni akarnak, hisz nem várhatnak a számukra nem létező Létezőre…” A prágai Maharal is rokona a Habsburgoknak (Aragóniái Ferdinánd zsidó anyja révén), és őt kortársai egyszerűen Messiásnak szólították – ami, ugye, felkentet jelent, görögül „chrisztosz”. Innen származik a „keresztény” elnevezés, a másik abszolút önértékjelző rendszer, hisz a Templom idejében mindenkit felkentek a papok, ha bevallotta bűnét – (Móz II-. 14:28). Hisz akkoriban még tudták, hogy a gólem (a „báb”, a burkolat, a kéreg) a messiás teste, s a Maharalt idézte, aki szerint azért kerültünk az egyiptomi (a Micrájim országnév szorongás földjét is jelenti) fogságba, mert Ábrahám, amikor legyőzte az öt pogány királyt, nem mesélt nekik minden létező közös uráról, az énnél nagyobb erőről, nem térítette meg őket…
A korholista otthonban nem lehet az érzelmeket őszintén kifejezni, a kérdéseket félresöprik, érzéseit banalizálják, „kedvesen” kinevetik – nem tisztelik belső kerítéseit. Így aztán a gyerek nem érzi, hogy igazán megbízhat valakiben – belső kerítések mögé bújik.
A gyerek így könnyen valami beteges szokás rabjává válik, „rossz” lesz, hogy végre komolyan vegyék, vagy dührohamokat kap, esetleg túl visszahúzódóvá válik – s amelyik taktika beválik, az elkíséri felnőttkorába. Ahogy Abu hariri mondja: „Milyen vakon engedelmeskedtem vágyaimnak nappal és éjszaka! Dacoltam a tilalom kerítésével és kantárszárával, nevettem a parancson, megmásztam minden bűn csúcsát, átkutattam minden rossz mélységét! Ó, bár ne születtem volna, s ne gondolna rám senki! Mert a bűnösnek jobb volna a halál, mintsem tudatosan megbántani a teremtőt!”
Címkék:2004-04