Könyvespolc
Scheiber Sándor könyve
(Scheiber Sándor könyve, Válogatott beszédek. Múlt és Jövő Könyvkiadó, 428 oldal, ár nélkül)
Scheiber Sándor nemcsak a tudomány terén alkotott nagyot és maradandót, hanem komolyan és felelősségteljesen töltötte be a rabbi nemes hivatását. Viszontagságos történelmünk talán legnehezebb korszakában kellett helytállnia, nagyon sok kollégája, sorstársa elhullott, kidőlt, megfutott a vészkorszak túlélői közül, ellenben ő példájával, megértésével, lelkesedésével és főleg zseniálisan megszerkesztett beszédeivel meg tudta állítani a pesszimizmus áradatát a környezetében. Tevékenysége hamarosan éreztette hatását a magyar zsidóság széles rétegeiben.
Kortársai, tanítványai, a széles baráti és ismeretségi köréhez tartozók, akik abban a szerencsében részesülhettek, hogy hallhatták beszédeit, olvashatták cikkeit, tudták, hogy Scheiber Sándor rabbinak is ugyanolyan zseniális, mint tudósnak. Ám eltávozása óta újabb generációk nőttek fel, akiknek nem adatott meg az a lehetőség, hogy egy ilyen rendkívüli emberrel találkozzanak. Ezért igen hasznos, hogy megjelenhetett a mesternek ez a könyve is, amely válogatott ‘beszédeit tartalmazza.
A mester minden beszédében volt valami tanítás, valami, amit ő őrzött meg a közvélemény, az utókor számára. A zsidó múlt egy-egy mozzanata, az irodalom, a történelem egy-egy továbbadásra érdemes ténye, elbeszélése, adomája éppen az ő beszédeiből maradt ránk. Ezzel kapcsolatban is elmondhatjuk, hogy szegényebb lenne világunk ezek nélkül az emlékek nélkül.
Tulajdonképpen tankönyvnek is tekinthetjük munkáját a szó legnemesebb értelmében, amiben mindenki számára bőven akad tanítás és téma. Az a megállapítás, amit Löw Immánuel sírkőavatásán, a szegedi főrabbival kapcsolatban idézett Aháronitól, a zoológia nagy izraeli tudósától, rá is érvényes: „Nem volt irodalmunkban távoli zug, amely rejtve maradt volna e kiváló tudós tekintete elől…” Ugyanis egész élete fáradhatatlan, kemény munka összefüggő láncolata volt. Mennyit olvasott gyenge szemével! És amit egyszer elolvasott, arra haláláig emlékezett. Könyvtárnyi anyag gyűlt össze memóriájában. Bármilyen témáról szólt, agya komputernél gyorsabban hozta elő emlékezetének mélyéről az oda illő idézeteket: verset, prózát, drámát vagy tanulmányt.
„Megreformálta a szószéket” – mondta Benoschofsky főrabbi sírkőavatásán. De ez a megállapítás Scheiberre magára még jobban érvényes. Emberi hangon szólt emberi problémákról. Megtanulta mintaképeitől, Ziegler és Chajes rabbiktól, hogy a prédikáció ismeretterjesztés, amelynek keretében szenvedélyesen taníthatott.
Minden beszédére készült, nem azért, mintha nem tudott volna kapásból elmondani számos szónoklatot, kibányászva őket hallatlan memóriájából. Hanem ezzel hallgatóságát vagy azt, akihez életében vagy holtában szólt, tisztelte meg. Tudni akarta életüket, tanulmányozta sorsukat. „Mennyi nyersanyag kell egy parányi rádium előállításához – írta. – Ahhoz, hogy egy kevéske igazságot pároljunk le, hatalmas mennyiségű valóságra van szükségünk.” A jelen eseményeiből szűrte le a történelmi igazságot.
Szónoklataiban soha nem elégedett meg a tények egyszerű regisztrálásával, hanem kritikával kísérte azokat. Nagyon gyakran igen alapos, gondos és lelkiismeretes kutatómunkával hozta a felszínre, ami dicséretes vagy kiváló volt a jubilánsban, illetve az eltávozottban. Az élet egyetlen eseménye sem volt idegen tőle, átérezte más örömét csakúgy, mint bánatát, az ujjongó lelkesedést vagy a gyászt, a felszabadultságot vagy a szorongást. A vidámság idején a komolyságra, a feladatokra, az életcélra is emlékeztetett, míg a gyászban a vigaszra, a magasztosra és a felemelőre is volt szava.
Rabbihivatásának „ars poetica”-ja, amit dr. Schindler József főrabbi szegedi beiktatásán mondott: „A zsidó pap nem sámán volt, aki egy titokzatos világ küldöttének hirdette magát, paradicsomot ígért és pokollal fenyegetőzött, hanem mindig és mindenben ember. Szabad emberként akart szabad emberekhez szólni, és szabadságra akarta őket nevelni. Tévelygő ember, akiben híveivel szemben többletként forró vágy élt az igazság után, amelyhez vezető utat talán meg tudta mutatni. Kétezer év óta, hogy Jochánán ben Zákkáj először adta a ’rabbi’ címet tanítványainak, a rabbi feladata az volt, hogy tudásával és erkölcsi tekintélyével irányítson és tanítson… A rabbinak csupán egy előjoga volt: a tudásé, amelyet tanulással szerzett meg… A mi teológiai főiskolánk sohasem tanított teológiát, hanem tudományt. Mi nem teológusokat képeztünk, hanem tudományosan képzett papokat adtunk a társadalomnak.”
Scheiber Sándor a legnehezebb időkben, a legszörnyűbb múlt után is tudott reményt kelteni, ahogy ezt egy Kol-Nidré-beszédben tapasztalhatták hívei: „A betű nálunk nem öl. A betű él. A Tórákat évezreden keresztül égették, de betűit nem tudták megsemmisíteni. Leváltak az anyagról és külön életet éltek. Szálltak, hódítottak, tanítottak… Ez a nép Istent hallotta Auschwitz tüzéből is és életre kelt. Végpusztulás lehetett volna és második kinyilatkoztatás lett. Addig van létjogosultságunk, amíg visszük a betűket, amíg szellemi tartásunk van, amíg hivatást teljesítünk.”
A könyvben közölt utolsó beszéd a mester hetvenedik születésnapján hangzott el. Ebben saját munkásságáról szól a tanító tudatával és a tudós tárgyilagosságával: „Hogy mi marad meg munkásságomból, az utókor dönti el. Ezt azonban már most tudom: a hebraicát és judaicát bevittem a magyar tudomány diszciplínái közé; munkatársakat neveltem; zsidó érdeklődést ébresztettem a felnőttek és az ifjúság körében; megőriztem főiskolánk hírnevét; tanítványaim katedrákon viszik tovább; Magyarországot és Budapestet megtartottam a zsidó szellemi élet centrumai között. Ez az én munkám és nem is kevés.”
Címkék:1996-06