Kivonulás?
Kivonulás?
A gázai helyzet Arafat után
Napokkal azután, hogy az izraeli parlament elfogadta Ariel Saron egyoldalú kivonulási tervét a Gázai övezetből és a Nyugati part északi részéből, meghalt Jasszer Arafat, az izraeli-palesztin békefolyamat legfőbb akadálya. Egy kézben összpontosított hatalmát a békülékenyebb húrokat pengető Mahmúd Abbasz, a kormányfő Ahmed Korei, és Rouhi Fattuh, a parlament elnöke váltotta fel. A hatalom kapuját döngető „ifjú palesztinok”, velük szemben az Izrael elleni terrortámadások fokozását ígérik. Olaj a tűzre, hogy a palesztinok lakta területeken még a temetés előtt elterjedt a rémhír: a vezért valójában az izraeliek mérgezték meg.
Saron álláspontja szerint a nyolcezer gázai telepes biztonsága másfél millió arab gyűrűjében csak aránytalan nehézségek árán biztosítható. A miniszterelnök egyébként is csak azokat a zsidó településeket kívánja megtartani. amelyek egy reménybeli békeszerződés keretében is Izrael fennhatósága alatt maradnának. A palesztin terrorizmus frontvonalának lerövidítése – a kormányfő szerint – Izrael elemi biztonsági érdeke. A Likud parlamenti képviselőinek többsége mindennek ellenére ellenzi a tervet: a Saron ellen lázadó képviselők és miniszterek a tervet a palesztin terrorizmus megjutalmazásának tekintik, amelyért szerintük Izraelnek a jövőben súlyos árat kell fizetnie.
A Hamasz máris saját győzelmét látja Saron tervében. A kivonulás és a települések felszámolása, különösen Arafat „mártírhalálát” követően, újra lángra lobbanthatja a gyengülő terrorizmus parazsát. Saron sokak szerint veszélyes precedenst teremt, és ennek kárát a nyugati parti rendezésnél látja majd a zsidó állam. Bush garanciája ellenére a nemzetközi közösség valószínűleg követelni fogja, hogy Izrael a Gázai övezethez hasonlóan Judeát és Szamáriát (Nyugati part) is adja fel. Ezt támasztja alá, hogy Izrael még ki sem vonult a gázai övezetből, Brüsszel máris követeli, hogy Jeruzsálem az 1967 júniusa előtti határokra vonuljon vissza. Jobboldali ellenzéke szerint Saron a gázai „gesztust” nem ellensúlyozza a Nyugati part egy részének Izraelhez csatolásával. Noha szerintük lett volna lehetősége arra, hogy egy kompromisszumos terv elfogadásával maga mellé állítsa pártját, mégsem tette. Inkább a baloldali Munkáspárt, és az – attól is balra álló – Josszi Beilin vezette Jahad tömörülés szavazataival szerezte meg a terve elfogadásához szükséges többséget.
A kormányfő a népszavazás kiírását is visszautasította. Erre a Nemzeti Vallásos Párt további négy képviselője megvonta támogatását a kormánytól. Így a miniszterelnök kénytelen volt Gáza ügyében kompromisszumot kötni a jobboldali belső ellenzék vezéralakjával, Netanjahu volt kormányfővel. A költségvetési vitát azonban el kellett halasztania, hiszen a Knesszetben mindössze 55 fős támogatást élvez. Uzi Landau tárca nélküli minisztert és Michael Ratzon ipari és kereskedelemügyi miniszterhelyettest a kormányfő a szavazást követően fel is mentette, miután figyelmeztetése ellenére nemmel voksoltak.
A kormányzó Likud-frakció többsége ma is elutasítja Saron tervét. Példátlannak tartják, hogy a kormányfő a választáson vesztes Munkapárt programját valósítsa meg. Annál is inkább, hiszen a Likud-választók belső népszavazásukon korábban elutasították a kivonulást. Sőt, legutóbb a Likud központi irányító testületé megtiltotta Saronnak, hogy a Munkapártot bevonja a kormányzásba. Ennek ellenére a miniszterelnök a háttérben Dalia Itzikkel, a munkapárti frakció vezetőjével egyeztetett. Uzi Landau pedig rövid idő alatt 600 aláírást gyűjtött össze a Likud-konventben új, belső választás kiírására. Ez afféle impeachment eljárás, izraeli módra. Landau azt állítja, ők képviselik az „igazi” Likudot, míg a kormányfő politikája ellentétes azzal, ezért mennie kell. Elemzők közben előrehozott választások kiírását jósolják. Netanjahu bejelentette, hogy versenybe száll a Likud-elnöki és a kormányfőjelölti posztért. Ha minden változatlan marad, aligha kerülhető el az előrehozott választások kiírása.
Arafat halála viszont új helyzetet teremtett. Az izraeli baloldal követeli: Saron hagyjon fel az egyoldalú kivonulással, és inkább a baloldal által „mérsékeltebbnek” tekintett vezetéssel, Mahmúd Abbasszal és Ahmed Korei kormányfővel kezdjen politikai tárgyalásokat. Ez esélyt kínálna Saronnak, hogy a gázai egyoldalú kivonulást egyelőre levegye a napirendről, így egyszerre állíthatná helyre a Likud párt egységét és a korábbi koalíciót. Bush maga is abban reménykedik, hogy az Arafat helyébe lépő mérsékeltebb vezetéssel politikai megállapodás köthető. Javier Solana, az EU külügyi biztosa máris hétpontos új átmeneti tervvel állt elő Brüsszelben, Tony Blair pedig Washingtonban Bush elnököt győzködte az aktívabb közel-keleti szerepvállalás szükségességéről. (Az angol kormányfő talán úgy véli, hogy a jövő évi brit választásokat nem Nagy-Britanniában, hanem a Közel-Keleten kell megnyernie.)
Saron a tárgyalások felvételét azonban tettekhez köti. Nem elégszik meg a tűzszünettel: a terrorszervezetek felszámolását, a terror elleni folyamatos fellépést követeli. Kérdés azonban, megvan-e az új palesztin vezetésben ez a hajlandóság, és ha igen, megvan-e a végrehajtáshoz szükséges erő? A Hamasz, az Iszlám Dzsihád és a Fatah Al-Aksza (ma már: Arafat) Mártír Brigádja ugyanis önként nem adják le fegyvereiket, és nem alakulnak át politikai pártokká. Sőt, lapzártakor az Izrael elleni terror fokozását ígérik.
Bányai László
Címkék:2004-12