Kinyílnak-e a széfek?
Már nevek is vannak
Gyorsulnak az események a nácik elől egykor a svájci bankokba menekített, a holocaustban azonban tulajdonosaikat elveszített és ezért a kantonok trezorjaiban maradt értékek ügyében. Banktitokra hivatkozva ezek sorsáról felvilágosítást adni évtizedeken át elzárkóztak a pénzintézetek. Időnként azonban nem hivatalosan mégis „kiszivárogtatták”, hogy nincs elárvult letétjük. Még filmet is finanszíroztak (bemutatta a Magyar Televízió is), melyből mindenki láthatta, hogy milyen erőfeszítéseket tesznek a nem jelentkező tulajdonosok felkutatására.
Az utóbbi években azonban, elsősorban amerikai pénzügyi körök nyomására a bankok merevsége oldódni látszott, hónapokkal ezelőtt pedig, mint arról lapunkban kétszer is beszámoltunk, tárgyalások kezdődtek a Schweizer Bankenvereinigung és a New York-i székhelyű Zsidó Világkongresszus (ZSVK) között. Februárban azonban a bankárok egy sajtókonferenciájukon előzetes egyeztetés nélkül bejelentették, hogy 774 elhagyott letétet találtak, amelynek mai értéke 38,7 millió dollár, és ennyit hajlandók zsidó közösségi célokra átadni. A további megbeszélések elől heteken át elzárkóztak. Az ajánlatot és a magatartást a ZSVK és az Európai Zsidó Kongresszus elképesztőnek és kegyeletsértőnek nyilvánította, s nemcsak zsidó személyek és újságok kérdőjelezték meg az adatok hitelességét. Májusi tudósításunkat azzal fejeztük be, hogy a ZSVK elnöke, Edgar Bronfman kapcsolatba lép Alfonse d’Amatóval, az amerikai szenátus bankbizottságának elnökével. Amato már előzetesen kijelentette – bár információja forrását nem jelölte meg -, hogy a 38,7 millió dollár aránytalanul kevés az 1933-45 között a bankokba menekített hatalmas összeghez képest. A különféle nyomások hatására a bankszövetség hozzájárult egy olyan bizottság felállításához, amelybe három tagot maguk jelölnek – közte elnöküket, Georg Krayer Einsitzt -, hármat a ZSVK delegál (Bronfman mellett lesz Avraham Burg, a Jewish Agency főnöke, Hans J. Bar bankár), a hetediket pedig közösen választják.
A bizottság egy – mindkét fél által elismert – könyvvizsgáló céget bíz meg a letétek eredeti kontóinak ellenőrzésével.
Májusi lapunk megjelenése óta meghatározó jelentőségű tények kerültek napvilágra. A Jewish Telegraphic Agency jelentette, hogy egyesült államokbeli titkos irattárakban olyan dossziékat fedeztek fel, melyekből 17 csomag százezer lapoldaláról megállapítható, hogy svájci bankok által bekebelezett letétek leírását tartalmazza; közte egymaga a Swiss Bank Société Générale du Surveillance SA Genf 29 millió dollárral szerepel! (Emlékeztetőül; a bankszövetség szóvivőnője szerint a bevallott 38,7 millió dollárt háromszáznál több bank és filiálé kontóiról gyűjtötték össze.) A paksamétára pedig ráírták: Zsidó tulajdon! Dátum: 1945. július 12. Megvannak a lett, bolgár, dán, francia, horvát, holland, magyar, román, szlovák tulajdonosok nevei, az átvételek másolata, és ha az elhelyezők országuk akkori pénzében fejezték ki betéteik értékét, akkor feltüntették, hogy azok svájci frankra átszámítva mennyit érnek.
A fentiekről a zürichi Israelitisches Wochenblatt is beszámol, sőt három letétes nevét is közzéteszi: Isaac Feldstein Bukarestből, Weiner Zoltán Budapestről, Alice Eisinger Marseille- ből… Az akták – mint tartalmukból kiderül – a Project Safe Haven (Biztos Kikötő Terv) keretében kerültek az Egyesült Államokba. E terv segítségével próbálta az amerikai titkosszolgálat fölkutatni a Svájcba menekített zsidó vagyonokat.
A Magyar Hírlap 1996. május 18-i számában közli, hogy azok, akik mások segítségével menekítették ki pénzüket, de nem tudják, melyik bankban helyezték el, továbbá, akik legalább tíz éve halott hozzátartozóik feltételezett svájci bankszámláinak nyomára akarnak bukkanni, és mind a pénzelhelyezést, mind a rokonságot hitelt érdemlően igazolják, a következő címre írjanak: Schweizerische Banken Pf. 5198027 Zürich. Az eljárási illeték 300 svájci frank.
Címkék:1996-06