Kaszinó lesz a Várkert-Kioszkból
Izraelből jönnek a dollármilliók
Gombátlanítás, speciális acéllemez szigetelés, 4 millió dollár, vörösrézlapok a tetőre. S hogy e néhány összevissza kavart szó hova illik, a fővárosban jövő-menő embernek nem kell magyarázni, hiszen azonnal beugrik a kép: Budán készül a Várkert-Kioszk épületének rekonstrukciója.
Az Ybl Miklós téren lévő jól ismert és jellegzetes épületet 1870 és 1879 között építették, eredetileg szivattyúháznak. 1903-ban alakították át kioszknak, az utóbbi 5-6 évben viszont csőlakók tanyájává vált. Korábban persze működött benne a balettintézet, volt vendéglátó egység, még sorolhatnánk mi minden. A küllemében neoreneszánsz stílusú épület állapota egyre romlott, s a műemlék felügyelőség is csak a felügyeletet tudta gyakorolni, pénze azonban sem a fővárosnak, sem a kerületi tanácsnak nem volt a rekonstrukcióra. 1991 júliusában azonban, a környéken élők legnagyobb meglepetésére elkezdődtek a munkák a Várkertben. A külön e célra alakult Várkert Részvénytársaságnak két tulajdonosa van, az izraeli illetőségű Stargive Ltd. és az Ingatlanbank. A felújítás hazai szakemberek szerint több tízmillió dollárba került volna, és legalább 5 évet vett volna igénybe. Az izraeliek azonban másképp számoltak, s a beruházásról Amnon Bor úrtól a project managertől a következőket sikerült megtudni.
-
Az épület stílusa semmiben nem fog változni, az eredeti rajzok alapján állítjuk helyre, és ez év őszére tervezzük a kivitelezési munkák befejezését. Jómagam 40 éve vállalkozó vagyok, hatalmas beruházásokat vezettem. Iránban például 60 falu vízellátását és 40 falu mezőgazdasági vízellátását építettem ki, s ugyanez mondható el izraeli tevékenységemről is, ahol megemlíthetem, hogy egy 70 ezer négyzetméteres épület kivitelezését vezettem Tel-Avivban. Csináltunk gátakat, erőműveket, de ilyen gyönyörű épületen, büszkén mondhatom, még soha nem dolgoztam. A maguk magyarországi vállalkozói is, mint azt a munkák során bebizonyították, kiváló partnerek és alvállalkozóként, jó minőségben, határidőre végzik munkájukat.
A beruházás 4 millió dollárba kerül, s a pénz Izraelből jön. Az Ingatlanbank apportként vitte a vállalkozásba a Várkert-Kioszk épületét. Amnon Bor úr elmondta, hogy a belső termek kialakításában is figyelembe veszik és tartják magukat a régi tervekhez, a déli oldalon lévő belső nagytermet eklektikus stílusban újítják fel. Az alvállalkozók között az izraeli vállalkozó kiemelte a KÉV Metrót és a Prachtban Kft.-t.
-
Nagyon rossz állapotban találtam az épületet, amikor Magyarországra érkeztem. Először mindent gombátlanítani kellett, aztán, mivel a Duna szintje alatt vagyunk, speciális acéllemez szigetelést kellett alkalmaznunk. A belső falakra különleges Zolaton nevű festéket viszünk fel, díszítő festők segítségével a stukkókra. Úgy vélem, ha szeptemberre elkészül a négy szint, Budapest egy Európa-szerte különleges épülettel gazdagodik.
S hogy mi lesz a Várkert-Kioszkból? A válasz rövid és tömör: kaszinó. Méghozzá olyan kaszinó, amelynek üzemeltetéséhez már megalakult az ugyancsak Várkert névre hallgató társaság. Elnök-vezérigazgatója, Hirsch Katalin elmondta, hogy berendezésében és szolgáltatásaiban is különlegeset terveznek megvalósítani. A 600 négyzetméteres pinceszinten, az 500 négyzetméteres földszinten és a galériában is több terem áll majd a vendégek rendelkezésére, és lesz egy exkluzív étterem is az épületen belül. A tetőtéri részen helyezik el a gépészeti berendezéseket. Minden automatizált lesz, a klímaberendezéstől kezdve a biztonsági berendezésekig.
A Várkert Részvénytársaságnak ez az első befektetése, illetve beruházása, s nem kevés a külföldi tőke, amit Izraelből idehoztak. Úgy érzem, hogy nem kis feladat előtt állunk majd akkor sem, ha az épület elkészül, hiszen fővárosunkban ez lesz a nyolcadik kaszinó, és nem könnyű ma e területen dolgozni. Mi egy feltűnően elegáns kaszinóban gondolkodunk, amelynek más lesz a marketing tevékenysége, mint a többieké, s vendégeink közé a hazai felső tízezer mellett a turistákat várjuk. Úgy gondolom, hogy a külföldiek szívesen hoznak ide tőkét, ha látják, hogy pénzüket belátható időn belül nyereséggel visszakapják. Bízom abban, hogy a kaszinókba nemcsak játszani térnek majd be az emberek, hanem éttermünk is szolgálja mind a hazai, mind pedig a turista igényeket mondta Hirsch Katalin elnök-vezérigazgató. S még hozzátette, hogy a volt Várkert-Kioszk pompásan ki lesz világítva. A kaszinó nyitását ez év szilveszterére tervezik. Az üzletasszony azonban a gépek milyenségéről és származási helyéről egyelőre nem nyilatkozott, mondván, most vannak a legkritikusabb stádiumban, most járják végig a hazai és külföldi kaszinókat, s keresik a legjobb és legkülönlegesebb megoldást.
A Várkert-Kioszk épületének rekonstrukciós munkáit tehát, úgy tűnik, nemcsak elkezdték, hanem néhány hónapon belül be is fejezik, megvan rá a tőke, aktívak és agilisak a befektetők, s Bor úr kiválóan koordinálja a hazai és külföldi szakemberek, szinte restaurálásnak nevezhető munkáját.
Árvai Magdolna
Címkék:1992-06