Kárpótlási fejlemények
Kárpótlási fejlemények
-
Megalakult a Mazsihisz kárpótlási kérdésekkel foglalkozó bizottsága. Elnöke Sessler György, tagjai: dr. Feldmájer Péter, Sebes Gábor, dr. Szenes Iván, Ungár Lajos, dr. Szeszlér Tibor. Ugyanezen személyek alkotják a Mazsök hasonló ügyekre szakosodott bizottságát is.
-
Mint ismeretes három évvel ezelőtt igen szerény indulóvagyonnal indult útjára a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány: öt ingatlannal (köztük az alábán és a boszniai követség épületével) és tíz festménnyel (melyből ötöt tulajdonjogi bonyodalmak miatt nem vettek át). A Mazsök tagszervezetei és vezetői azzal a fenntartással vették át a magyar zsidóság háború alatt elrabolt vagyont ellentételezni hivatott szerény juttatást, hogy a túlélők érdekében nem akadályozzák a közalapítvány felállítását további vitákkal, de az ügyet nem tekintik lezártnak. Ez év nyarán a magyar zsidóság vezetői a kormány képviselőivel tartott megbeszélés során azt szorgalmazták, hogy a vagyont meg egyszer ekkora összeggel egészítsék ki. A kormány részéről azóta nem érkezett válasz.
-
Az életüktől és szabadságuktól jogtalanul megfosztott (tehát deportált vagy máshol elpusztított) zsidók után fizetett személyenkénti 30 ezer forintos kárpótlás felháborodást szült a magyar zsidók körében, noha a méltánytalanul csekélynek tartott összeget a legtöbben átvették. A Hitközség vezetői – miután látták, hogy a 2000. év költségvetésében e célra semmit nem irányoztak elő – kijelentették, mindent megtesznek, hogy az ügy ne kerüljön le a napirendről. November 25-én Tordai Péter és Zoltai Gusztáv Stumpf István kancelláriaminiszternek írt levelükben vetették föl újra a kérdést, amelyre lapzártánkig nem kaptak választ.
Az aranyvonat kincseinek ügyében új fejlemény, hogy amerikai bizottság vizsgálódik a Mazsökkel karöltve a vonaton talált, majd Ausztriának „ajándékozott” műkincsek ügyében. Egyes feltételezések szerint Ausztria még a hetvenes években visszaadta Magyarországnak a több mint másfélezer (túlnyomórészt családi jellegű) festményt, melyeket az akkori kormány, a tulajdonosok értesítése nélkül, a BÁV és az Artex külkereskedelmi vállalat közreműködésével értékesített.
-
A német állam által a Soá túlélőinek fizetett havi 250 márkás életjáradékot, amelyet 7500 ember igényelt, eddig 3645- en kapták meg. Székely Judit az ügyben illetékes Claims Conference budapesti irodájának vezetője arra a kérdésre nem tudott válaszolni, hogy a fennmaradó közel négyezer kérelemből hányat utasították el és hányat nem bírálták még el.
-
A Svájc által fölajánlott 1.25 milliárd dolláros kárpótlási összeg elosztási alapelveiről jövő tavasszal dönt az ügyben eljáró amerikai bíró (valójában a mellette működő szakértői csoport) aki a világ minden tájáról begyűjtött véleményeket is figyelembe veszi. Az alapelvek megfogalmazása után azokat ismét szétküldik az igénylők tízezreinek újabb véleményezésre, majd azok figyelembevételével – optimális esetben – a 2000. év végén lehet várni a kifizetések kezdetét.
-
A német cégeknek kényszermunkát végzők kártalanítása ügyében tovább folynak a tárgyalások a károsultakat képviselő két ügyvéd és a német cégek képviselői között. Lapzártánkkor ötven cég (köztük huszonhárom szigorúan inkognitóban) csatlakozott a felállítandó alaphoz összesen 5 milliárd márkát ajánlva fel a német állam által már megajánlott 3 milliárd mellé.
Október 24-én határozatképtelenség miatt másodszor is eredménytelenül ült össze a Mazsök kuratóriuma, ezért nem tudtak dönteni a második félévi pályázatokról. Nem voltak jelen a testület izraeli tagjai, Donáth László és Szabó Zoltán MSZP-képviselők, a korábbi kormány delegáltjai, valamint Schweitzer József és Keller László – utóbbiak betegségük miatt kimentették magukat.
Címkék:1999-12