Jönnek a vörösök! – avagy kis hal, jó hal
Habár az alábbi kis történetecske halakról szól majd, a mesét – hogy egészen érthető legyen – most tehenekkel kezdeném. A teheneket Izrael vásárolta egy régi anekdota szerint, Hollandiától. Először csalódtak a vásárban, hiszen az odahaza igen jól tejelő jószágok a Szentföldre érve csak silány minőségű tejet adtak, abból is csupán két-három litert.
Az egyszeri parasztember ilyenkor szokta az újonnan vásárolt teheneket levágni. Történetünk hősei azonban nem így tettek, hanem vizsgálni kezdték, mi az oka, hogy a tehenek új hazájukban rosszul tejelnek. Rájöttek, hogy az állatok nem találnak megfelelő lé- és vitamindús takarmányt. Ekkor még mindig nem a teheneket vágták le, hanem a száraz fű helyett egy táplálóbb növényt kerestek számukra. Találtak is egy kaktusz-fajtát, amelyet azonban az állatok nem tudtak megenni – a tüskék miatt. Ez már tényleg zsákutca, mondhatná bárki, hanem a teheneket a gazdák még ekkor sem vágták le. Inkább a kaktuszt küldték a laboratóriumba, ahol a kutatók kikísérletezték tüske nélküli változatát. És ettől kezdve ment minden, mint a karikacsapás. A tehenek megették az újfajta – tüske nélküli – kaktuszt, majd még több, és jobb tejet adtak, mint egykor otthon.
A másik történet szomorú. Angolnákat importáltak Magyarországra, és többek között a Balatonban próbálták meghonosítani őket. Az eredmény emlékezetes marad, tavaly nyáron a vízbe is alig lehetett belépni, hiszen az angolnatetemektől a fürdőzők már el sem fértek a tóban. A partokon zsákokba lapátolták az elpusztult állatokat.
Talán nem csoda, ha az említett példák után az ember vegyes érzéssel fogadja az újabb állatbehozatalról szóló híreket, és elsősorban az iránt érdeklődik, mennyire átgondolt a vállalkozás.
Amennyiben sikerül a szükséges mennyiségű pénzt összegyűjteni, a közeli hetekben egy új halfajta érkezik Magyarországra egy izraeli-svájci-magyar vegyesvállalat szervezésében. A magyar fél egyik társtulajdonosa a Portfolió Bank Rt. ügyvezető igazgatójától, dr. Puskás Sándortól arról érdeklődtünk, hogy az angolnák esete után milyen érzés halakat hozni az országba. Kérdésünkre azonban megnyugtató választ kaptunk. Puskás úr szerint ilyen katasztrófától most nem kell tartani.
A fenti szomorú példától ugyanis elsősorban abban különbözne a tervezett vállalkozás, hogy a behozott halakat nem az élővizekbe telepítenék, hanem iparszerűen – egy csirkefarmhoz hasonlóan – szaporítanák őket, igen precízen kidolgozott technológiák alapján, hatalmas tartályokban, medencékben. E tartályok egy részét tető alatt, más részét szabad területen állítanák föl, a természetes vizekhez a halaknak mindössze annyi közük lenne, hogy medencéiket termálvízzel töltenék fel.
Az állatokról annyit tudtunk meg, hogy egy új, szinte ismeretlen fajtához tartoznak, amelyet Izraelben tenyésztettek először. Különleges hibridek, amelyeknek nincsenek utódaik, az új egyedet mindig új szülőpároktól származtatják. A neve tilapia, színe vörös, és elsősorban étkezési célokra szolgálnak, éttermekben láthatják majd viszont őket. Tartásukhoz igen pontos előírásoknak kell megfelelni, elsősorban a víz hőfokára kell ügyelni. Tulajdonképpen a vállalkozás terjeszkedésének is ez a feltétel az egyik fő oka, a vörös halak számára ugyanis Izraelben már nem áll rendelkezésre kellő mennyiségű termálvíz, Magyarország pedig igen jól ellátott ezen a téren.
Amint az ügyvezető igazgató úrtól megtudtuk, a magyar tulajdonosok gárdája most szerveződik. A két külföldi partner pénzzel és technológiával száll be az üzletbe. A Portfolió Bank Rt. ugyancsak tőkével, a többi magyar résztvevő pedig területtel, valamint termálvízzel. Amennyiben sikerül a csapatot összehozni, rövid időn belül megkezdődhet a vállalkozás beindítása, így nemsokára talán már a magyar éttermekben is olvasható lesz az új hal neve az étlapokon.
(sz. k.)
Címkék:1992-04