Jazzterek
Két nő áll a Thália Színház színpadán, az egyik szőke, a másik barna Az egyikből inkább démoni erő sugárzik, a másikból kislányos akarat és tartás: Eszter királynő két arca. Hol cinkosan összekacsintanak, hol veszekszenek, megpróbálják meggyőzni egymást. A bibliai Eszter könyvének egészen újfajta feldolgozása született, melynek műfaja a szórólap szerint „világzenei koncertelőadás”. Erről beszélgettem Horgas Eszterrel és Bíró Eszterrel, azaz a két Eszter királynővel.
A klezmerzenével való megismerkedésed után jött a gondolat, vagy korábbra datálható a vágy, hogy létrejöjjön ez az előadás?
Bíró Eszter: Egyáltalán nem a klezmerből jött, gyerekkoromban inkább izraeli és héber zenét hallgattam, csak akkor ismertem meg a jiddis dalokat, amikor elkezdtem a Budapest Klezmer Banddel énekelni. Engem az édesanyám Eszter királynőről nevezett el, ez a történet mindig a fejemben volt, sokat gondolkoztam azon, hogyan nyúljak hozzá ehhez a nagyon érdekes, kifejezetten női alapanyaghoz. Amikor összehozott a sors bennünket, azonnal „bekattant”, hogy itt van két Eszter, mind a ketten zenélünk, ebből el lehet indulni. A héber zene, ami gyerekkoromból folyamatosan inspirált, összetalálkozott Eszter cross-over-jazzes, klasszikus világával, és ebből született egy olyan furcsa zenei egyveleg, amilyen végül az előadás zenéje lett.
Téged nehéz volt belehúzni?
Horgas Eszter: Nekem is gyerekkori dolog maga a történet. Amikor nyaraltunk, anyu mindig ószövetségi történeteket mesélt, imádtuk, és rengetegszer hallgattuk meg azokat, amelyek a nevünkről szólnak. (A testvéreim Péter, Ádám és Judit.) Úgyhogy szerencsés együttállás, hogy ez mindkettőnknek ennyire meghatározó volt. Amikor a ruháinkat próbáltuk, előjött a „kicsi Eszter”, jó volt azt játszani, hogy királynők vagyunk, és így járjuk a világot. Hiszen ez amellett, hogy feladat, szép és érdekes játék is egyben, mert mindig jó olyat csinálni, ami nem megszokott. A hangszerelés is borzasztó finom és izgalmas: a fuvola és az ének, a sokfajta ütő, a basszusgitár és zongora rengeteg lehetőséget rejt magában. Eszternek is olyan mélységei és képességei jönnek elő, amelyek esetleg nem látszanak egy musicalben, de itt olyan hangszíneket tud hozni a hangjával, amit senki a világon. Rám ugyanez vonatkozik. Ha egy Mozart-koncertet játszom, vagy egy jazzfeldolgozást, ott már vannak erőteljes, kitaposott utak, hogy annak nagyjából hogyan kell megszólalni. Természetesen az is „horgaseszteres” meg „bíróeszteres”, de mégis kevesebb az eszköztár, mint egy olyan műfajban, olyan zenében, amit mi teremtünk. Szóval nem kellett nagyon belerángatni!
Nemcsak a zene, hanem a színpadi megvalósítás is egyedi. Fontos szerepet játszik a mozgás és a világítás (amely Horgas Ádám munkája), és Helyey László eredeti szövegű narrációja. Hogyan alakult ilyenné?
BE: Egy éve kezdtük el, és mindenkinek nagyon sok ötlete és munkája van benne. Először leültünk a szöveggel, és azt néztük, melyek azok a dallamok, amelyek leginkább passzolnak, mert azt akartuk, hogy a zene által szólaljon meg a történet.
HE: Ez most a negyedik variáció, amivel kiálltunk közönség elé, de már két nappal a Thália Színházbeli bemutató után más volt. Azért jó, mert mozog az anyag, minden egyes koncerten rájössz valamire.
Rengeteget improvizáltatok…
BE: Nekem ez az új benne. A klezmerben és a musicalekben is kifejezetten megírt dallamok vannak. Bár egy határon belül az ember mozoghat, engem ezért a karmesterek sokszor megintenek! De ebben a műfajban lényegében úgy énekelek, ahogy akarok. Hihetetlen nagy szabadság.
– Ez könnyen megy?
HE: Ez egyfajta zenei út, én egy kicsit régebb óta csinálom. De ha valaki kinyitja a fülét meg a szívét, és engedi magát, akkor remek dolgok jöhetnek létre. A legfontosabb az, hogy muzsika van, a többi csak gyakorlat. Persze nem mindenkinek megy, de azt hiszem, hogy mi vagyunk annyira lazák. ..
BE: Azért bátorság kérdése is! És a zenészeken is sok múlik. Volt olyan, hogy elkezdtem valamit énekelni, ők meg jöttek utánam.
HE: Ezzel a csapattal (Hárs Viktor, Nagy János, Kaszás Péter, Kovács Tamás) csodálatos együtt zenélni. Már a Carmenben is velük dolgoztam, ragaszkodom hozzájuk. Fontos, hogy ezek az emberek szeretik egymást, a munkán és a zenén túl is van közünk a másikhoz. Csak akkor nyithatom ki a lelkem valaki előtt a színpadon – főleg egy ilyen improvizatív műfajban -, ha megbízom benne, ha tudom, hogy velem van, és azonnal reagál minden pici jelre. Az improvizáció tulajdonképpen kamarazene, alázatot igényel. Kiállunk ketten, két nő, s ha bármelyikünkben az motoszkálna, hogy „én most jobb leszek”, akkor zeneileg nem működne az egész, meghalna, mert nem lenne hiteles.
– Tulajdonképpen ezzel új műfajt is teremtetek Magyarországon. Ez a fajta kicsit kötött, de mégis improvizáción alapuló előadás nálunk még gyerekcipőben jár.
HE: Pedig nagy kultusza van az egész világon!
BE: Szerintem az egész 21. század arról szól, hogy keverednek a műfajok. Nincs olyan ember, aki egyféle zenét szeretne. Én sem véletlenül veszek részt többféle dologban, ki vagyok éhezve a sokszínű zenére. Ha mindent egybe bele tudsz keverni, az remek dolog. De ettől még örök szerelmem a klezmerzene, és „örökbe fogadott” családom a Budapest Klezmer Band…
Rick Zsófi
Címkék:2004-06