Izraeli hírek
Hírek
ÉPÜL A „FAL” Az izraeli kormány döntése nyomán megkezdődött egy 350 kilométer hosszú biztonsági kerítés építése. A kerítés nagyjából az 1967-es határok mentén húzódik, Izrael és a Jordán nyugati partja között, noha helyenként bekanyarodik a Nyugati Part területére, hogy a határhoz közel eső zsidó településeket is védje. Az elektromos érzékelőkkel, kamerákkal felszerelt kerítés a palesztin terroristák beszivárgását hivatott megakadályozni. Hasonló védőmű választja el Izraeltől a Gázai övezetet, valamint Libanont, amelyek sikeresen tartják vissza a terroristákat. Az izraeli kormány illetékesei hangsúlyozták, hogy nem politikai határok kijelölése, hanem polgárainak védelme a cél. Az építkezés megkezdését ugyanis, az arab világban és nyugaton egyaránt sokan bírálták.
BOJKOTT, BOJKOTT Brit kutatók egy csoportja petíciót fogalmazott, melyben arra szólítják föl tudóstársaikat szerte a világon, hogy bojkottálják izraeli kollégáikat, az izraeli tudományos rendezvényeket, és az izraeli tudományos életet általában. A kirekesztő lépést az izraeliek „palesztinellenes” politikájával indokolták. A felhívást több százan írták alá Izlandtól Görögországig – csakúgy, mint a bojkottot elutasító ellenpetíciót. – Miért kellene az izraeli tudósokat bojkottálni, amikor túlnyomó többségük baloldali és a békefolyamat elkötelezett támogatója? – kérdik az ellenzők. És vajon kínai vagy iraki kutatókat bojkottál a nemzetközi tudományos élet, hazájuk elnyomó politikája miatt? A tudománynak az együttműködést, nem az elzárkózást kell szolgálnia – érvel a többség, anélkül, hogy néven nevezné a felhívás kirekesztő jellegét. A bojkott-felhívás a jelenlegi légkörben egyáltalán nem meglepő: az új intifáda kitörése óta Európa szerte egymást érik az Izrael kirekesztését célzó civil kezdeményezések. „Jó példával” maga az Európa Parlament jár elöl, mely egy (nem kötelező erejű) határozatában a zsidó állammal kötött egyes megállapodások felmondására szólította föl az EU végrehajtó szerveit. Mivel pedig utóbbiak nem reagáltak kedvezően, mintegy harminc francia cég önálló akcióba kezdett, és az izraeli termékek bojkottjára szólított fel. Nincs új a nap alatt: Dániában és Norvégiában a szakszervezetek (!) már több ízben látványos akciókkal gátolták meg, hogy izraeli termékeket szállítsanak a helyi piacokra.
KONGRESSZUSI SEGÉLY
Az amerikai kongresszus júliusban 200 millió dolláros kiegészítő segélyt hagyott jóvá Izrael számára. A képviselőház 397-32, a szenátus 92-7 arányban szavazta meg a határozatot. Az Egyesült Államok kongresszusában túlnyomó többségben vannak az Izraelt támogató honatyák és honanyák, üdvös ellensúlyt képezve így az inkább palesztin párti nemzetközi közvéleménnyel szemben.
NÖVEKVŐ ANTISZEMITIZMUS KANADÁBAN A kanadai B’nai B’rith szervezet emberjogi osztálya, az Emberjogi Liga nemrégiben adta ki a „Jelentés az antiszemita cselekményekről Kanadában” nevű riportját. Eszerint ez év első hat hónapjában 197 ilyen incidens történt, míg 2001-ben összesen 286. Ha az előző öt évet vesszük figyelembe, a növekedés 35%-os. Torontóban 2002. első félévében 96 antiszemita cselekmény történt, míg 2001-ben összesen 116; Montrealban idén eddig 49, míg tavaly az egész év során 78. Ruth Klein, a Liga elnöke kijelentette, hogy az incidensek csak tükrözik „a szélsőbaloldali és szélsőjobboldali propagandában egyre nagyobb mértékben használt agresszív képeket és fogalmakat. Ezek a csoportok nemcsak az ősi antiszemita kliséket, de az arab szélsőségesek propagandáját is terjesztik. Ez a propaganda – mint ahogy a Jelentés is mutatja – áthatja az egész társadalmat.”
A KNESZET ELFOGADTA AZ ADÓREFORMOT Az izraeli kormánynak, több sikertelen próbálkozás után július elején sikerült a Kneszettel elfogadtatnia új reformtervezetét, amely azt a célt szolgálja, hogy a munkavállalók terheit csökkentse, miközben a tőkejövedelmeket az eddiginél nagyobb mértékben adóztatja meg.
Ugyanakkor – a két éve tartó háborúskodás következményeként – a tervezet komoly megszorításokat is tartalmaz szociális téren: csökkenti a fiataloknak járó juttatásokat, a gyereküket egyedül nevelők adókedvezményét, és sokkal szigorúbb kritériumokat alkalmaz a munkanélküli járadék odaítélésekor. Ugyanakkor a munkavállalóknak további állami kedvezményeket juttat, ami jól mutatja az Intifáda gazdasági következményeit enyhítő törvény kettős arcát. A reformcsomag első intézkedéseit 2003 januárjában fogják bevezetni.
JACQUES CHIRAC ÉS AZ AMERIKAI ZSIDÓK „Az amerikai zsidók izraeli utasításra kampányt folytatnak Franciaország ellen” – fakadt ki az ingerült francia elnök Simon Pereszszel folytatott tárgyalásai során – jelentette a Haarec. Chirac dühét az váltotta ki, hogy az amerikai zsidó szervezetek rendre kritizálják Franciaországot az ott zajló antiszemita incidensek miatt. Az atrocitások elkövetői túlnyomó többségükben a volt francia gyarmatokról bevándorolt arabok (és gyerekeik), akik a palesztinokkal szolidárisak, és az ottani sérelmeket torolják meg a francia zsidókon. A tavaly elkövetett sok száz incidenst – mely az utcai inzultustól egészen a zsinagóga-gyújtogatásig terjed – a francia zsidó közösség pontosan regisztrálta. A francia hatóságokat pedig azzal vádolták, hogy az atrocitásokat nem kezelik súlyuknak megfelelően. Ezeket a szemrehányásokat számos amerikai zsidó szervezet is megfogalmazta, de az amerikai kongresszus és a német kormány részéről is elhangzottak. „Maga az állítás a régi antiszemita sztereotípiát ismétli a zsidó világ-összeesküvésről” – jelentette ki Jack Rosen, az American Jewish Congress elnöke. „Az állítás abszurd, sértő és már-már az antiszemitizmussal határos – fogalmazott Abraham Foxman, az egyik legismertebb zsidó jogvédő szervezet, az Anti Defamation League elnöke. – Azt mondtuk, hogy Franciaországban antiszemitizmus van, nem azt, hogy Franciaország antiszemita ország.”
Címkék:2002-09