Izrael és „Rettegett Iván”
John Demjanyuk három évvel ezelőtti pere Izrael számára a holocaust legszörnyűbb napjainak hideglelős visszaidézését jelentette. Az izraeli televízió nap mint nap élőben mutatta, amint a haláltáborok koros túlélői gyilkos szemekkel meredtek a vádlottra – egy tagbaszakadt, volt clevelandi autógyári munkásra, akit az Egyesült Államok úgy adott ki Izraelnek, mint háborús bűnöst. Legalább nyolc tanú még 45 év elmúltával is felismerte „Rettegett Ivánt”, Treblinka ukrán lágerőrét. Demjanyuk váltig állította, hogy összetévesztik valakivel. De 1988. április 18-án a három bíróból álló törvényszék „habozás nélkül” bűnösnek találta, és halálra ítélte. Most pedig úgy tűnik, hogy a 71 éves Demjanyuknak, akit a fellebbezés idejére magánzárkában helyeztek el, talán mégis igaza volt.
Az utóbbi hónapokban szovjet levéltárakból új bizonyítékok érkeztek Izraelbe, melyek megerősítik, hogy Demjanyuk lágerőr volt, de komoly kételyeket ébresztenek afelől, hogy ő lett volna a „Rettegett Iván” néven ismert őr.
Demjanyuk védői az új bizonyítékok fényében – mivel az adatok eltérnek a vád állításától – vitatják Demjanyuk bűnösségét. A szovjetek átadtak egy személyazonossági iratot – amely hasonló azokhoz, amelyeket a náci SS osztott szét a lágerőrnek kiképzett ukránok között -, amelyen van egy állítólag Demjanyukot ábrázoló fénykép. A vád szerint „Rettegett Iván” 1941-ben Treblinkában kegyetlenkedett. Az irat viszont – mivel Treblinkát nem is említi – azt bizonyítaná, hogy Demjanyuk az adott időszakban először gyakornokként Trawnikiban, majd Sobiborban, egy másik haláltáborban tevékenykedett.
Az izraelieket zavarja, hogy Demjanyuk – esetleg – igazságtalanság áldozatául eshet. „Náci bűnöző, vagy csak egy félénk fickó, akit Clevelandben rács mögé dugtak?”, harsogja a Haarec című szabadelvű lap. De sok, fájdalmas háborús emlékeket hordozó izraeli nem nagyon hajlik arra, hogy ilyen dilemmákon törje a fejét. „Erkölcsi szempontból nincs különbség, hogy Demjanyuk Sobiborban, vagy pedig Terblinkában lökött egy zsidó ifjút a kemencébe”, szögezte le az államügyész, Mikhael Saked múlt augusztusban, a fellebbezési meghallgatások során.
„A per évekig tartott, és bebizonyosodott, hogy Demjanyuk háborús bűnös. Most kérjünk tőle elnézést?”
Az izraeli Legfelső Bíróság még az év vége előtt dönthet a fellebbezés tárgyában. Ha az öt bíró fenntartja, hogy ő volt „Rettegett Iván”, akkor Demjanyukot csak Hájim Herzog elnöki kegyelme mentheti meg a hóhérkötéltől.
De akármi lesz is a sorsa, esete felveti a kérdést: le kell-e folytatni az olyan háborúsbűnös-pert, ahol az ítélet a vádlott személyazonosságától függ? Adolf Eichmann, vagy Klaus Barbie ügye persze más volt: egyikük sem tagadta sem azt, hogy ki volt, sem a szörnyű tetteket, amelyeket elkövetett. De 45 év elteltével hogyan lehetünk meggyőződve Demjanyuk, e sokkal kisebb fontosságú figura személyazonossága felől?
Emellett várhat-e részrehajlás nélküli pert valaki, akit ilyen szörnyű bűnökkel vádolnak? Egy moziteremben tartották a Demjanyuk-pert, hogy elférjen a sok érdeklődő és a tömegtájékoztatás képviselői. Az ítélet kihirdetésekor a nézők ezt skandálták: „Halál, halál!”. Még az akkori igazságügy-miniszter, Avraham Sarir is „náci háborús bűnösnek” titulálta Demjanyukot a per előtt, és utána pedig arra biztatta a bíróságot, hogy akasszák fel. A per idején az egyik felindult Holocaust-túlélő savat löttyintett Joram Seftel védő arcába, aki egyik szemére részben megvakult. „Nem volt esélyünk – mondta Seftel. A védelmet naponta megfélemlítették. A teremben lincshangulat uralkodott.”
Érthető módon kevés izraeli érez rokonszenvet Demjanyuk iránt, és sorsától függetlenül üdvözlik a pert. „Izrael számára azért fontos ez a per, – mondja Jehuda Bauer, a jeruzsálemi Héber Egyetem holocaust-szakértője, mert egy fiatalabb nemzedék előtt tárta fel a holocaust eseményeit.” Ennek a történelem-leckének azonban csak akkor volt értelme, ha az elítélt férfi tényleg bűnös, méghozzá abban, amivel vádolják. Akárhogy dönt is a bíróság, John Demjanyuk még évekig kísérteni fogja Izraelt és az izraeli igazságügyi rendszert.
NEWSWEEK, 1991. december 2.
Címkék:1992-01