Holocaust múzeum Japánban
A Fukujama egyik külvárosában található és egy múzeumot is magában foglaló Holocaust Oktatási Központot egy református felekezet, a Jézus Szent Egyháza követői hozták létre. Az elpusztult másfél millió zsidó gyermeknek állítottak örök emléket.
A múzeummal kapcsolatos személyes részvételem két évvel ezelőttre datálódik, amikor Makoto Otsuka tiszteletes, az egyház mijuki közösségének papja az európai zsidóság pusztulásával kapcsolatos könyvek és kiállítási tárgyak keresése során segítségért fordult hozzám. A tervét illetően meglepetésemnek adtam kifejezést, mivel úgy gondoltam, Japánnak, annak ellenére, hogy a Harmadik Birodalom egyik szövetségese volt, nincs különösebb szüksége további holocaustoktatásra, sőt tudvalevő, hogy Japán az úgynevezett Fugu-terv alapján mintegy 25 ezer zsidót mentett meg. Ugyancsak tudomásom volt Senpo Sugiharáról, aki a litvániai Kovnóban japán követként működött, és a saját kormánya ellenkezése dacára 1940 júliusában-augusztusában mintegy hétezer tranzitvízumot állított ki lengyel zsidók számára, akiket ezzel a tettével a biztos haláltól mentett meg.
Az egyházvezetői tisztségből nyugalomba vonult, 89 éves Otsuki tiszteletes elmesélte, hogy 1946. január 5-én, nem sokkal a japán kapituláció után a Jézus Szent Egyháza megalapította – mintegy kisegítő egységként – az Izrael Japán Keresztény Barátai nevű szervezetet. A felekezet kifejezetten jótékonyságra és nemes gondolatokra, különösképpen békére és toleranciára alapul, és a tagok számára előírt életforma jelentős mértékben nyitott gondolkodásmódot és a mások iránti érzékenységet mutat. A felekezet csodálatos kórusáról is ismert – az éneklés szemmel láthatóan nagy szerepet játszik szertartásaikban -, amely természetesen az összes zsoltárt és himnuszt héberül énekli.
Otsuki tiszteletes 1962-ben találkozott életében először egy izraelivel, s ekkor határozta el, hogy a különböző egy házi gyülekezetek keretében úgynevezett Beit Shalom (a béke háza) vendégházakat alapít a Japánba látogató izraeliek és zsidók számára. 1971-ben Japán nagyobb városainak (például Tokió, Kiotó) templomaiban vagy teológiai szemináriumában létrehozták a Beit Shalom házakat, melyeket mezüzékkel, menórával és kisebb könyvtárakkal szereltek fel, ahol a látogatók judaisztikai könyveket olvashattak héberül vagy japánul. A Jézus Szent Egyháza Japán különböző területein, Hokkaidótól Kiusuig, jelenleg 102 templommal rendelkezik. Az 1970- es években Masam Yohanan Otsuki tiszteletes, Takeji Otsuki tiszteletes fia találkozott Ottó Frankkal, Anna Frank apjával, és lassanként megszületett az az ötlet, hogy valamilyen módon emléket állítsanak a holocaust alatt elpusztult gyermekáldozatoknak, illetve megpróbálják az azzal összefüggő eseményeket megérteni.
A Holocaust Oktatási Központ hivatalos megnyitóján megjelentek a helyi illetékesek: Ernest Salamon, Japán szerény létszámú zsidó közösségének vezetője (német zsidó, aki japán nőt vett feleségül és jól menő acél- és egyéb fémüzlete van), rabbi Lebeau, a közösség vallási vezetője, Arié Dán, az izraeli követség első titkára és sokan mások.
A múzeum nem nagy, de arra a célra teljesen megfelelő, hogy a holocaust alapvető aspektusait fényképnagyítások és dokumentumok segítségével bemutassa. Gyermekközpontú beállításában először egy, a holocaust előtti Európa boldog zsidó családi életét ismerteti, majd a nácik zsidóellenes tevékenységének különböző állomásait illusztrálja, s a kiállítást egy kis rész zárja azzal a céllal, hogy a fiataloknak az emberiségben való hitét némileg helyreállítsa.
Utam során számos, a holocaust különböző aspektusait tárgyaló előadás tartására kaptam meghívást Tokióban, Kiotóban, Fukujamában, valamint az egyház egyik legfőbb oktatási intézményében, az Osaka és Kiotó közötti hegyekben található Logos Teológiai Szemináriumban.
Az Izrael Japán Keresztény Barátainak számos pozitív tevékenysége tükrében igen meglepetten tapasztaltam, hogy milyen népszerű az antiszemitizmus Japánban. A keresztény Nyugattal ellentétben Japánban a vallási vagy kulturális alapokon nyugvó antiszemitizmusnak nincs igazi hagyománya. Számos japánt lenyűgöz a zsidók állítólagos hatalma, befolyása, és emiatt hajlandó elfogadni a kizárólag saját maguk hasznát kereső, sokszor óriási sikerű könyvek írói által kiagyalt és propagált zsidó összeesküvés teóriáját. Masumori Miyazawa történész professzor, akivel a kiotói Doshisha Women’s Universityn találkoztam, mintegy száz, az elmúlt évek során kiadott zsidóellenes, antiszemita könyvből álló bibliográfiát állított össze.
Az egyik legnépszerűbb antiszemita író Masami Uno, aki azt igyekszik a japánoknak bemagyarázni, hogy Amerika egy zsidó nemzet, és mivel a zsidók tartják kezükben a tömegtájékoztatási eszközöket, illetve a nagyvállalatokat, Japán minden gazdasági baja az ő machinációjukban keresendő. A holocausttagadó művek közül a legnépszerűbb Toru Kawajiri A megsemmisítés szövegkönyve című írása, amely azt állítja, hogy „mindössze 200 ezer zsidó pusztult el a II. világháború során”, és hogy Hitlert a Rothschild család finanszírozta.
Címkék:1996-02