Hol volt, hol nem volt…
In memoriam dr. Buk Miklós
Férjem, dr. Buk Miklós 1935-től 1944-ig a Magyar Cionista Szövetség főtitkára volt. Én 39 tavaszán ismertem meg, de tudok előző működéséről is. Magyarországon akkoriban a cionizmus „rendőri ügy” volt. Két zsidó hitközség létezett: az ortodox, amely cionistaellenes volt, várván a Messiást, aki majd újra felépíti Erec Jiszráelt és a neológ hitközség, ahol a zsidók többsége asszimilált volt, lelkes magyar és a cionizmus nem érdekelte őket. Maga a hitközség, a Síp utcában, amennyire csak tudta, gátolta a cionisták működését.
Buk doktor röviden hivatalba lépése után írt egy kis könyvet Mit akar a cionizmus? címmel, amelynek második kiadása 1940-ben jelent meg. Ebben röviden, velősen magyarázza a cionizmus lényegét, célját, eredményeit és a kitűnő fényképek megmutatják az új zsidó típust, a chalucot, az épülő országot, gazdaságát, kultúráját Második könyve, A kétezer éves út, 1942-ben jelent meg és a második templom pusztulásától tartó állam nélküli állapotot tárgyalja. Bizonyítja, hogy csak egy zsidó állam mentheti meg a zsidó népet. A könyvnek óriási sikere volt. A második kiadásnak 1944. március végén kellett volna megjelennie, de március 19-én Hitler csapatai bevonultak Magyarországra. Röviddel utána a könyvet nyilvánosan elégették „jó társaságban”, Freuddal, Einsteinnel, Marxszal együtt. (A héber kiadás Izraelben 1962-ben jelent meg, hat nappal Bük Miklós halála előtt.)
Főtitkársága idején, egészen 42-ig, amikor is munkatáborba került, kitűnő előadásokat hallgathatott az érdeklődő cionista közösség. Az ifjúsági csoportok is szépen dolgoztak, éppen úgy, mint a cionista nőszervezet. A baloldali csoportok közül gyakran került egy-egy fiatal ember a rendőrség kezébe – és akkor Buk doktornak kellett diplomáciája segítségével (talán egy kis pénzzel is) a fiatalokat szabadlábra helyeztetni.
Amíg a körülmények még valamennyire normálisak voltak, Patai József – a Múlt és Jövő című kitűnő folyóirat szerkesztője – minden évben kirándulást szervezett az akkori Palesztinába. Itt minden alkalommal néhány turista sajnálatos módon „meghalt”, amit hivatalos héber irat igazolt, tehát nem tért vissza Magyarországra. Palesztinában a „halott” nevet változtatott, és itt mint új ember folytatta életét.
A cionisták legfontosabb munkája 1939-ben kezdődött. Mivel az angol kormány, a hírhedt Fehér Könyvben megindokolva, a zsidó bevándorlást a minimumra csökkentette, a cionista vezetőség megszervezte az alija bétet, azaz az illegális aliját. Lengyelországból, Szlovákiából, de Magyarországról is, rozzant hajókon, a legnehezebb körülmények között sok ezer zsidó érkezett Palesztinába.
Lengyelország elfoglalása után sok lengyel katona, köztük zsidók, és zsidó civilek is menekültek Magyarországra. Sokan közülük Budapestre jöttek, ahol a cionisták számukra menedékhelyet, ellátást nyújtottak és minden módon segítségükre voltak.
Öreg és beteg vagyok, nehéz számomra mindent leírni, ami azokban az években történt. Férjem általában a késő esti vagy kora reggeli órákban vánszorgott haza. Amikor egyszer már este nyolc órakor otthon volt, ijedten kérdeztem, talán valami baj történt? Kérdéseimre, hogy miről tárgyaltak, csak röviden mondta: „marhaság”, falnak fordult és kimerültén elaludt. Emlékszem, hogy egyszer egy hajórakomány gyerek Palesztina felé elakadt Jugoszláviában, a határon. Kahan Niszán doktor, aki Komoly Ottó mellett egyike volt a kiemelkedő cionista vezetőknek, azt mondta: „Küldjük le Buk doktort, okos, józan ember, ő el tudja az ügyet intézni.” Sajnos több mint 50 év után sem tudóm már, hogy férjemnek sikerült-e az „ügyet” elintézni.
Az egymást követő zsidótörvények miatt már Hitler csapatainak bevonulása előtt is sokan kikeresztelkedtek, a hitközség előtt sorban álltak a zsidók, akik úgy vélték, hogy ily módon könnyíthetnek sorsukon. Amikor a munkaszolgálatos századokat felállították, a különbség csak az volt, hogy a zsidók sárga karszalagot viseltek, a kikeresztelkedettek fehéret. Sorsuk egymástól nem különbözött.
Nem sokan vannak ma, sem Magyarországon, sem Izraelben vagy máshol a világban, akik emlékeznek ezekre az időkre. Sokan meghaltak az akkori cionisták közül, de működésük célja, Herzl álma megvalósult: Izrael – a zsidó állam.
Címkék:1990-10