Hírek a világból
Lapzártakor kaptuk a hírt, hogy Irak a világ döbbenetére megszállta Kuvaitot. Az arab-arab konfliktussal következő számunkban foglalkozunk.
Az intifáda népi gyökerei
Szaúd-Arábia királya júniusban 5,3 millió dollárt adományozott a ciszjordániai és gázai palesztin „felkelés”, az intifáda támogatására. Ez Fahd őfelsége személyes hozzájárulása. A szaúd-arábiai Népi Bizottság Palesztina Harcosainak Támogatására nevű szervezet tavaly húsz millió dollárt gyűjtött erre a célra. Mindezeken fölül a PFSZ havonta 6,2 millió dollárt kap Szaúd-Arábiától az intifáda támogatására az Arab Liga 1983-as algíri rendkívüli csúcstalálkozójának a határozata alapján.
(AFP)
Kadhafi népi harcgáz-gyára
A Washington Times közlése szerint egy amerikai felderítő műhold gyanús építkezést észlelt a líbiai sivatagban. Több száz kilométerre a fővárostól délre. Hasonlóan ahhoz a hadicélokat szolgáló vegyigyárhoz, amely Rabiéban működik, és amelynek a valódi jellegét sokáig tagadták. Ez az üzem is jórészt a föld alá települt.
Fitzwater, a Fehér Ház szóvivője kijelentette: El vagyunk készülve a legrosszabbra. (Vagyis arra, hogy az újonnan fölfedezett gyár is harcgázt állít elő.) A szóvivő egyébként megjegyezte, hogy a rabtai gyár állítólagos leégése március 14-én valószínűleg nem volt más, mint megtévesztő manőver, és könnyen lehet, hogy az üzem ma is működik.
Egyszer elfogy a türelem?
A francia belügyminisztérium június közepén betiltotta egy könyv árusítását, amelynek szerzője Alfréd Rosenberg, Hitler fajvédő teoretikusa. ,.Az Európa és a bolsevizmus közötti harc döntő órája” című könyvet más hitlerista írásművekkel együtt eddig zavartalanul terjeszthették Franciaországban. Miután ismeretlen tettesek májusban feldúlták és meggyalázták a zsidó temetőt a dél-franciaországi Carpentrasban, a hatóságok fölfedezték, hogy létezik törvény, amely tiltja fajgyűlöletet keltő és antiszemita írásművek forgalomba hozatalát. Erre hivatkozva, a közrend megóvása címén már számos ilyen kiadványt bevontak a forgalomból, így Hermann Göring írásait, valamint azokat a történelmi műveket, amelyek kétségbe vonják a Holocaust megtörténtét.
(AFP)
Szigorítás
A francia Nemzetgyűlés június végén törvényt hozott a faji gyűlöletkeltők ellen. Eszerint szigorúbb büntetés jár a fajgyűlölő, antiszemita és idegenellenes megnyilatkozásokért és cselekményekért. A kommunisták által beterjesztett törvényjavaslatot a Szocialista Párt egyöntetűen támogatta; a Nemzetgyűlés elég szoros eredménnyel fogadta el: 308 szavazattal 265 ellenében. A centrumpártok és a konzervatívok elutasították.
(AP-AFP)
Kártérítés Ausztriában
A The New York Times bán fontos hírt olvashattunk, olyat, amelyre az osztrák zsidóság alighanem régóta repesve várt, és amely talán a magyarországi zsidóságot is felvillanyozza. Israel Miller rabbi hosszas tárgyalások után végre megegyezésre jutott az osztrák hatóságokkal és ennek a megállapodásnak az értelmében a Holocaust túlélőinek egy speciális köre ezentúl rendszeres anyagi juttatásban fog részesülni. Azokról az osztrákokról van szó, akik az Anschluss idején, vagyis akkor, amikor Ausztriát erőszakkal a hitleri Németországhoz csatolták, fiatalok voltak, életkoruk elérte a 8 évet, de nem haladta meg a 14-et, és akik a náci időkben üldöztetést szenvedtek.
A Los Angeles-i Wiesenthal Központ adatszolgáltatása szerint 1938 márciusában 180 000 zsidó élt Ausztriában, közülük 40—50 000-re tehető azoknak a száma, akiket a haláltáborokban elpusztítottak. Arra nézve nincsenek számok, hogy ma menynyien élnek közülük. A szóban forgó egykori zsidó fiatalok ma 60-65 évesek és a létrejött megállapodás értelmében átlagosain évi 3500 $ összegű pénzellátmányt kapnak a társadalombiztosítási rendszer keretében. Az illetékes osztrák hivatal közlése szerint körülbelül 5000 személyt érint ez az ellátás.
Az osztrák parlament döntése értelmében az éves költségvetésből körülbelül 200 millió $-nak megfelelő összeget hasítanak ki erre a célra. Ebből 165 milliót fizetnek ki az egykori áldozatoknak havi rendszerességgel és a fennmaradó több mint 30 millióból az Ausztriában, valamint az Egyesült Államokban működő és osztrák lakójú aggok otthonainak költségeihez járulnak hozzá.
A megállapodásnak messze túlnő a jelentősége azon a tényen, hogy párezer öregember megélhetési gondjain enyhítenek. A dolog abból a szempontból lényeges, hogy Ausztria most először ismerte el az anyagi felelősséget zsidó állampolgárainak üldöztetése, jogfosztása és nyomorba döntése miatt.
Barcelona
A polgárháború hétezer zsidó önkéntesére emlékező, gránitból készült, csillagot ábrázoló emlékművet avattak fel.
Birobidzsán
A Zsidó Autonóm Terület fővárosában megkezdte adását a Sólem Aléhem Televízió. Műsorai jiddis- és orosznyelvűek.
Krakkó
A városban másodszor rendezték meg a zsidó kultúra fesztiválját. Az ünnepség során nemzetközi hírű művészek zsidó komponisták szerzeményeit és zsidó témájú zeneműveket szólaltattak meg. A bemutatott filmek között több, 1939 előtt készült, jiddis nyelvűt is láthatott a közönség. Kiállítások, előadások emlékeztek a második világháború előtti gazdag zsidó kultúrára.
Címkék:1990-09