Hírek
Hírek
VIHAR A YESHIVA UINIVERSITY-N Már a modern ortodoxia amerikai fellegvára, a New York-i Yeshiva University sem a régi. Először jött a küzdelem, melyet homoszexuális csoportok folytattak azért, hogy meleg klubok létesüljenek az egyetem campusán. Aztán leszbikusok perelték az egyetemet, hogy egyenlő jogaik legyenek az elszállásolás tekintetében. A legutóbbi viharfelhő cikkor gyülekezett a Yeshiva University felett, amikor az egyetem két pszichológia professzora, Louis B. Silverstein és Carl F. Auerbach egy tanulmányt írt az Amerikai Pszichológus Társaság reprezentatív szakmai kiadványába, melyben – többek között – leszögezték, hogy nem egyedül az apa-anya kapcsolat biztosítja a gyermek egészséges lelki fejlődését, hanem más formációk is ugyanezt nyújthatják. Hitük szerint az uralkodó „neokonzervatív” doktrína ellen tették közzé írásukat, és azért, hogy elfogadtassák a nem-tradicionális családmodellt, amely nem a nő és a férfi együttélését jelenti. Azt is leszögezték, hogy a homoszexuális „szülőkön” végzett vizsgálataik meggyőzték őket, hogy sem az anya, sem az apa – önmagában – nem lényeges tényező. J. David Bleich rabbi, a Yeshiva University feje és jogi professzora viszont leszögezte, hogy a férfi és a nő együttélésén alapuló tradicionális család a világ természetes rendjében gyökerezik. Meyer Schiller rabbi, a Yeshiva University talmudtanára szerint némely dolgot, melyet a cikk elfogadhatónak tart, a Tóra súlyos bűnnek tekint. Normann Lamm rabbi, az egyetem elnöke megvédte a szerzőket: szerinte az intézményben akadémiai szabadság uralkodik és az egyetem nem felelős – bármilyen kritizálhatóak is legyenek azok – egyes tagjainak szavaiért és írásaiért. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a szerzők által bírált úgynevezett neokonzervatív nézet megegyezik a hagyományos zsidó állásponttal.
A Yeshiva University pszichológusprofesszorai védik álláspontjukat, a leszbikus és férfi homoszexuális csoportok üdvözlik a cikket, míg az egyetem ortodox rabbijai élesen bírálják azt.
13 IRÁNI ZSIDÓ ELTŰNÉSE Az iráni Shiraz városából 13 zsidó, köztük közösségi vezetők tűntek el nyomtalanul. Később kiderült, hogy az iráni hatóságok állnak a háttérben, akik kémkedéssel és felforgatással vádolják őket. A március vége óta letartóztatásban lévőkért több nyugat-európai ország, valamint az Egyesült Államok és Japán is közbenjárt. Az Egyesült Államokban – főleg a nyugati part nagyvárosaiban – élő iráni zsidó közösséget megosztja a dilemma: vajon a hangos tiltakozás, a csendes háttér-diplomácia vagy a két módszer együttes alkalmazása-e a célravezető? Több ország is figyelemmel kíséri a fejleményeket, és gazdasági, illetve politikai válaszlépéseket terveznek. Ilyen például egy tervezett több százmillió dollár értékű japán hitel felfüggesztése, mely lépésre Clinton elnök kérte a japán kormányt. Az amerikai szenátusban is vitát kavart az ügy: egy amerikai-iráni gabonaszállítási ügylet törlését kívánja elérni több demokrata képviselő, míg több republikánus honatya ellenzi ezt.
Irán új államelnöke Mohammed Khatami ajatollah némi liberalizációt és dialógust ígért az eddig megszokott keményvonalas iszlám diktatúrához képest, de Khatami meghátrálásra kényszerült Khomeini szellemi örököse, a radikálisan régi Ali Khamenei ajatollah előtt. A teheráni főpolgármester letartóztatása és pere, több iráni másként-gondolkodó rejtélyes halála és a teheráni diákmegmozdulások letörése azt mutatja, hogy az iráni zsidók sorsa nagymértékben összefüggésben van az ország demokratizálódásával és a nyugati világ felé való nyitásával. Bár az iráni zsidók mindig lojálisak voltak a fennálló hatalomhoz, helyzetük igen kényessé vált az 1970-es évek végén lezajlott iszlám forradalom óta, mely radikálisan Amerika-és Izrael-ellenes hangjával elfogadhatatlanná tette magát a nyugati világban. Iránban minden évben megrendezik a nemzetközi Jeruzsálem-napot, ahol az amerikai és cionista ősellenséggel szembeni kemény harcra buzdítják a résztvevőket és – közös rituáléként – megtapossák és felgyújtják a két ország zászlaját Szintén Irán áll a siita Hezbollah (Allah pártja) libanoni cselekményei, többek között a dél-libanoni biztonsági övezet valamint az észak-izraeli települések elleni terrortámadások mögött, hiszen Irán pénzeli és szellemi munícióval is ellátja a Hezbollahot. Ami viszont figyelemreméltó, hogy ma – a nyugati világ több hatalma magáénak érzi a zsidók sorsát, és hajlandó akár erővel is fellépni helyzetük jobbításáért, ami a vészkorszak máig is ható pozitív következménye.
A DÍVÁNY New Yorkban júniusban bemutatták a magyar chaszid családból származó Pearl Gluck dokumentumfilmjét, a Divan-1, mely arról szól, hogy egy fiatal nő hogyan próbálja visszaszerezni Magyarországon azt a díványt, amelyen egykoron ősei, chaszid rabbik pihentek.
„PEREK JOMI” Az amerikai konzervatív zsidóság mozgalma kampányba kezdett azért, hogy mindenki tanuljon naponta legalább egy fejezetet a Bibliából. A „Perek Jomi’”-nak nevezett programot, mely nagyon emlékeztet az ortodox zsidóság „daf jomi”-jára (napi egy lap a Talmudból), már 1998 tavaszán kipróbálta a mozgalom elnöksége. A program országos méretekben Szimchat Tora ünnepén indulna.
A SZOCHNUT KERESI A HELYÉT A Szochnut nemrégiben új és részleteiben eddig még nem ismert stratégiai tervet készített, mely alkalmas lehet arra, hogy újra életet leheljen a szervezetbe.
Szerepét sokan vitatják és többen – mint például a Munkapárt baloldalához tartozó Joszi Beilin – fel is oszlatnák, mert betöltötte küldetését. A szervezet sorsába beleszól majd az amerikai zsidóság is, melynek két legnagyobb pénzgyűjtő szervezete, a United Jewish Appeal és a Council of Jewish Federations évente 760 millió dollárt gyűjt össze zsidó célokra.
Joszi Beilin, az Egy Izrael koalíció munkapárti tagja szerint a Szochnut nincs abban a helyzetben, hogy bármit is tegyen, és a cionista mozgalomnak mint szervezetnek meg kell szűnnie. Ehelyett Zsidó Világparlament felállítását javasolta, amely átvállalná a Szochnut tevékenységét.
Ami Uliel, a Cionista Világszervezet általános Tanácsának elnökhelyettese szerint a Szochnutnak önként fel kellene oszlania és a cionista mozgalomnak – az izraeli kormánnyal közösen – újra kéne gondolnia szerepét, és fel kellene készülnie a következő századra. Uliel szintén kritizálta a United Jewish Appeal-t és az amerikai szervezeteket, azzal vádolva őket, hogy Izrael nevében gyűjtenek pénzt, de ennek nagy részét nem izraeli, hanem amerikai célokra fordítják.
A Szochnut új terve nem beszél önkéntes feloszlásról, hanem ismételten hangsúlyozza a szövetségnek a zsidóság életében betöltött központi szerepét, és a tervezet megfogalmazása szerint a jövő alijája a választás alijája”. Ami a tervezetben teljesen új, hogy hangsúlyozza az izraeliek zsidó identitásának fontosságát.
EGY AMERIKAI MILLIOMOS „ZSIDÓSÍTANI” KÍVÁNJA A HÉBER EGYETEMET Morton Mandel, clevelandi milliomos 11 millió dolláros adományával tavaly létrehozta a Mandel Központot a Zsidó Folyamatosságért. Célja az, hogy a Héber Egyetem ismét zsidó egyetem legyen. Az intézet létrehozása nagy vitát kavart és ismét előtérbe helyezte azt a dilemmát: kié is Izrael állama: a zsidóké vagy az izraeli állampolgároké. Chaim Nachman Bialik, az egyetem 1925-ös felavatási szertartásán az intézményt a zsidó nép egyetemének nevezte, de azóta az egyetem az izraeli liberális és szekuláris értelmiség egyik fellegvára lett.
Ezra Mendelsohn, a Jelenkori Zsidó Ügyek Intézete elnöke óvott azoktól az erőfeszítésektől, melyek a zsidó nép egyetemét egy izraeli egyetem rovására akarnák létrehozni. Bialik korában a zsidók 99%-a a diaszpórában élt – szögezte le a professzor – de mára a helyzet megváltozott, hiszen egy hatmilliós lakossággal rendelkező állam jött létre. Ugyanakkor a Mandel Center jó példa lehet arra, hogy hogyan lehet a zsidó tudományokat és a világ zsidó közösségeinek igényét összehangolni. Az intézmény azt tervezi, hogy négy éves M. A. programot indít be, melyben a legjobb diákokat arra képzik ki, hogy az izraeli iskolákban Bibliát és zsidó tárgyakat oktassanak. Az is tervei között szerepel, hogy egyetemi tanárokat küldjön az Egyesült Államokba, ahol a küldöttek tanítani fognak, de a helyi zsidó közösségekben küldöttként (sliachként) is tevékenykednének.
A Héber Egyetem tanári karát megosztja a terv. Jair Zakovics, az egyetem bölcsészettudományi fakultásának vezetője szerint az egyetem eddig nem nagyon törődött azzal, hogy mi is történik az „elefántcsont-tornyon kívül”. Zakovics azt is leszögezte, hogy reméli, a zsidó szövegtanulmányozásnak – melyet az izraeli szekulárisok az utóbbi évtizedekben elhanyagoltak – az egyetem új lendületet ad majd. „Remélem – szögezte le – hogy mi, akárcsak az egyetem, egyre inkább részt veszünk a világ zsidóságának életében”. Nem mindenki ért e koncepcióval egyet. Jehosua Porat professzor, a Közel-Keleti és Iszlám Tudományok professzor emeritusa szerint a Héber Egyetem modern akadémiai intézmény, melynek gyökerei a nyugati liberális és modem tradícióba nyúlnak vissza. Szerinte a zsidó nép egyeteme csak „üres szlogen”. Porat professzor szerint az adományozóknak nem lehet beleszólásuk az egyetem jövőjébe és annak jellegét nem lehet pusztán az ő akaratuk szerint megváltoztatni.
OKTATÓKÖZPONT BETÉRŐKNEK Az észak-izraeli Karmiel városában nyílt meg az az újonnan felállított intézet (még ötöt terveznek felállítani), mely azt a célt szolgálja, hogy zsidóság hagyományát oktassa a betérni vágyóknak. Az ügy előzménye, hogy a konzervatív és reform betéréseket sem az izraeli rabbinátus, sem az állam nem fogadja el. A Neeman-bizottság, melynek feladata volt, hogy az összes felet kielégítő megoldást találjon, azt javasolta, hogy a nem ortodox betörések „kóser” voltát két ortodox tanú ellenőrizze. A Bizottság elfogadná a többi zsidó vallási irányzat általi betéréseket, azzal a feltétellel, hogy a Rabbinátusnak nem kötelező ezt elfogadnia, ám e döntést az ortodoxok nem fogadták el.
A bizottság elvei szerint működő karmieli intézetben konzervatív és reform irányultságú személyiségek oktatják az ukrán és orosz bevándorlókat (főleg fiatalokat) az alapfokú zsidóságismeretekre. Az ortodox szektor (bár a Neeman Bizottság ajánlásait megvalósító Benjamin Is Salom maga is ortodox) rendkívül szkeptikus a vállalkozás sikerét illetőleg. Uri Regev rabbi, az izraeli reformzsidó közösség vezetője azonban bizakodó az Intézet jövőjével kapcsolatban.
Címkék:1999-09