Hírek
Hírek
A DIASZPÓRA FIGYELI A „VALLÁSHÁBORÚT” A Jewish Telegraphic Agency, a legnagyobb zsidó hírügynökség március 15-i riportjában arról tudósít, hogy a diaszpóra zsidó közösségei aggodalommal figyelik az Izraelben zajló sorozatos összecsapásokat az ortodoxia, valamint az állami elismerést követelő konzervatív és reform irányzatok között. A beszámoló szerint a 120 ezer főnyi brazíliai zsidóság körében ez a leggyakoribb beszédtéma, amely még a gazdasági krízist is megelőzi. A brazil zsidóság különböző irányzatai eddig jól megfértek egymás mellett, de most attól tartanak, hogy a gyűlölködés közöttük is felüti fejét. Az apartheid eltörlése nyomán fellépő roppant megrázkódtatások (mindenekelőtt a hatalmas bűnözési hullám) nyomán sok zsidó vándorol ki Dél-Afrikából. A legtöbben Ausztráliába mennek – Izraelt már csak azért sem választják végcélnak, mert sokan közülük a reformzsidóság rítusa szerint tértek be, és úgy vélik, emiatt Izraelben másodrendű állampolgárnak érezhetnék magukat. Hongkong háromezer fős zsidó közösségében (többségükben amerikai üzletemberek, újságírók) már megjelentek az ellentétek, és az ottani reformzsidók úgy követik izraeli társaik küzdelmét, mint szurkoló a kedvenc futballcsapatáét.
A KÓSER SZEX SIKERE Miután könyve Anglia után már Izraelben is bestseller lett, Aaron Boteach rabbi, a Kóser szex című könyv szerzője (lásd: Szombat, 1998. október) könyve amerikai kiadására készül. Az amerikai születésű rabbi jó eséllyel vághat neki az újabb vállalkozásnak, mivel könyvéből előzetesen már a Playboy is közölt részleteket. Művét, mely a hagyományos zsidóság szempontjából nem kifogásolható, de örömszerző és tabukat nem ismerő szexualitást ajánl az olvasónak, szívesen forgatják a nem zsidók is.
JÓLÉTI PROGRAMOK HELYETT ZSIDÓ RENESZÁNSZ
Lassan átalakul az amerikai zsidóság szempontrendszere, amikor az évente gyűjtött pénzek elosztásáról van szó. Eddig Izrael és a szociális programok álltak a középpontban, most azonban lassan a „zsidó reneszánsz” névvel illetett közösségerősítő programoké lesz az elsőbbség, mivel az alacsony születésszám és a vegyes házasságok következtében erősen csökken az amerikai zsidóság létszáma. Bostonban az ottani közösség évi 5 millió dolláros hozzájárulását 10 millió dollárra kívánják „felsrófolni”, hogy a zsidó iskoláztatást erősítsék. Amerikai szokás szerint a szemléletváltozást országos konferencián is megvitatják, noha nem állítanak föl országos szervezetet a program koordinálására. Az ilyen centralizáció nem tesz jót az olyan programoknak, amelyet helyi szinten kell megvalósítani – vélik sokan. A program középpontjában mindenütt az oktatás, nevelés különböző intézményei állnak: iskolák, vasárnapi iskolák, nyári táborok, egyetemi campusok, zsidó felsőoktatási intézmények. A tervek szerint több százmillió dollárt mozgósítanának e célra.
A HÉBER EGYETEM MOSZKVÁBAN A Moszkvai Állami Egyetemen megnyílt a zsidó tudományok központja – együttműködésben a jeruzsálemi Héber Egyetemmel, amely a zsidó állam fennállása óta az első hivatalos kapcsolat izraeli és orosz egyetemek között. Az új intézmény a moszkvai egyetem nagytekintélyű Ázsia- és Afrika-tanulmányok Intézete kereteiben működik majd. Itt számos közismert szovjet (majd orosz) politikus, diplomata végzett, zsidók számára pedig gyakorlatilag lehetetlen volt a bejutás ebbe az elit intézménybe. A közös projekt harmadik tagja a Moszkvai Zsidó Egyetem. Az új tudományos központ megnyitása egybeesett a zsidó tudományok éves konferenciájával. Ezen kiderült, hogy jelenleg a Fák államok hetven egyetemén oktatják a zsidó tudományokat és ezekre 2500 hallgató iratkozott be. Az újonnan megnyitott intézménybe harminc hallgató jelentkezett.
Címkék:1999-04