Egy igaz filmről
Heller Ágnes
Komédia ez a film a javából, magyar történelmi komédia. Komédia a 20. század magyar történelméből, mely azzal lesz igazán igaz, hogy nem nyúlnak vissza hozzá, hanem „lenyúlják”. A mai Budapesten a Duna-parti szállodákat látjuk, nemcsak mi, hanem a hidakon sétáló vidám és gondtalan párok is, mikor ugyanezeken a hidakon zsidókat hajtanak sárga csillaggal a mellükön, mikor ugyanitt szállítják az éneklő honvédeket katonai teherautókon a halálba, mikor itt vonul fel egy orosz tank és itt handabandáznak fegyvereikkel a karszalagos nyilasok. Ha mindez korhű történelmi kulisszák között történne, a film nem lenne sem igaz, sem igazán komikus.
Jót mulatunk azon, hogy mai fővárosunk kellős közepén a múlt kísértetei járnak, szaladnak, menekülnek, ölnek, de jól értjük a komikum komoly üzenetét. A múlt sebeit nem gyógyítottuk be, a halottakat meg sem gyászoltuk, minden „szörnyűséget” el akarunk felejteni, és íme: a meggyilkoltak közöttünk járnak, ott lépdelnek hídjainkon, ott dalolnak teherautóinkon. Nem szabadulunk meg jelenlétüktől, ellenkezőleg: minél jobban meg akartunk szabadulni tőlük, annál inkább itt maradnak közöttünk. Mint a múlt eleven kísértetei, mind a tettesek, mind pedig az áldozatok. A hazug magyarkodásban, a bűntudatban, és talán még az ölelésben is. Az emlékeink magyar történelme itt van és most van: a háborúk, a holokauszt, a szovjet uralom, Sztálin és Rákosi uralma, ’56, a kádárizmus, és most itt sétálunk a derűs Duna-parton, és mindez annál inkább jelenvaló, minél inkább el akarjuk felejteni.
A film a gyászmunka elmaradásáról beszél, gyilkosságok sorozatáról, a kifolyt vérről – és mi mindezen jókat nevetünk. „Háború van”, kiált fel újra meg újra Kapa, a bohóc, mert hát mindig háború van, csak néha elfeledkezünk róla.
A magyar zsidóság elpusztítását többször eleveníti fel ez a film. A zsidóság pontosan annyi – olyan nagy – szerepet játszik ebben a filmben, mint a 20. század magyar szenvedéstörténetében. Ha valahol, akkor ebben a nagyon magyar komédiában lesz a holokauszt szörnyű, de mégis zsidó belügyéből a magyar történelem része, Magyarország háborús vesztesége és szégyene.
A múlt jeleneteinek felvonultatása a jelen „kulisszái” között történik. Mert gyakorta érezzük azt, hogy itt a jelen a kulissza. Hiszen álmodunk, rémálmokat álmodunk. De ugyanakkor a film a rémálmokat állandóan destruálja, szétcincálja. Úgy handabandáznak a nyilasok a városunkban ma, ahogy a film egyik szép jelenetében Jancsó Miklós fejére egy őszi tájon – hullani kezd a hó. Mi a kulissza? Az őszi tájkép? Vagy a hulló hó?
Végül is: hogyan lesz a múlt „lenyúlásából” komédia?
Mindenekelőtt úgy, hogy a jelenetek többsíkúak. Többek között idézetek is. Régi filmekből, vagy mai filmekből idéznek. Azaz paródiák, méghozzá sikeres paródiák. A szovjet tank megjelenése nemcsak történelmi emlék, hanem a szovjet filmek paródiája is, ahogy a sárga csillaggal halálba kísért zsidók menete is – többek között – az édeskés és hazug deportációs filmek paródiája. A „háborús” jelenetek a végtelenig ismételt sematikus háborús filmek paródiái. Parodizálni általában olyan írásokat vagy filmeket érdemes, melyek egy komoly ügyet használtak fel olcsó, szentimentális hatás érdekében, s ezzel elbagatellizálják azt. Ilyenkor nem is marad más hátra, mint nevetni, nevetségessé tenni, kinevetni.
A legkomolyabb ügyek, melyeket a kommersz film szentimentalizál és bagatellizál, a szerelem, a gyilkosság, a szenvedés, a halál. Jancsóék filmje nem a szerelmet, a gyilkosságot, a szenvedést és a halált parodizálja, hanem mindezeknek az elbagatellizálását. Így például az egyik jelenetben Jancsó Miklós meghal a kórházban.
Be is mutatják szépen kiterített hulláját. Ámde két orvos mégis eldönti, hogy megoperálja. Az operáció után látjuk őket, ahogy arcukat ellepi a vér – a festék vagy a málnaszörp – s kezeikről is vér csorog. Mondanom sem kell, az operáció sikeres, Jancsó felépül. íme, a mai orvosfilmek, mint a Vészhelyzet és társai paródiája…
Egy jó filmkomédia elmaradhatatlan kelléke az a figura, akit jobb híján „perszonának” nevezünk. A nagy komikus művészek „csinálnak magukból” egy figurát, s minden filmjükben ezt a figurát játsszák meg bizonyos variációkkal, Chaplintől Woody Allenig. Voltak perszonapárosok is, mint például a Marx fivérek. A bohócpárosok régi hagyományt követnek. Legklasszikusabb és legnemesebb őseik Don Quijote és Sancho Panza. S hozzá kell tennem, hogy a 20. században megint a legnemesebb alakokban jelennek meg, mint amilyen Vladimir és Estragon Beckett tragikomédiájában, a Godot-ra várva-ban.
A bohócpárok felosztják maguk között a szerepeket. Az egyik buta, vagy legalábbis annak tűnik, a másik okos és leleményes. Az egyiket mindig megverik, a másikat nem, s lehet, hogy ő az, aki ver. Az egyik bizakodó, a másik bizalmatlan, az egyiknek mindig sikere van a nőknél, a másik hoppon marad. Az egyik magas, a másik alacsony, az egyik kövér, a másik cinege. A film világába a vásártérről és a cirkuszból pottyantak be. És itt elengedhetetlen szerepet kezdtek játszani. Mert ahogy jó komikus regény vagy dráma lehetséges efféle komikus perszona vagy komikuspár nélkül, jelentősebb komikusfilm nélkülük nem létezik. A filmkomédiát efféle bohóckodások éltetik.
Mos, ebben a filmben egy kitűnő komikuspár játszik, s így, kettesben, jellegzetes „perszonát” alkotnak. Kapa és Pepe is felosztották maguk között a szerepeket. Pepe (Scherer Péter) az, akit elvernek, akinek nincs szerencséje, akire mindig rámordulnak, míg Kapa (Mucsi Zoltán) az, aki ver, aki az okos, aki mindig feltalálja magát. S ahogy hagyományos a bohócpárosok történetében, ezek ketten is szeretik egymást, hiszen elválaszthatatlanok. A film sajátsága, hogy ugyanazt az elvont kettős játékot Kapa és Pepe különböző figurák bőrébe bújva játsszák el. Egyszer agyonlövendő zsidók, másszor katonák, majd operáló orvosok stb. De a szereposztás sémája nem változhat, s így nem is változik,
Ahol gyilkolnak, ott meghalnak. De nem ebben a filmben. Mondjuk, Kapa és Pepe lőtt sebekkel holtan fekszenek a földön, de azután felpattannak, mert hívja őket a rendező vagy a szomjúság. Hagyományos komédiákban ez csak akkor fordul elő, ha valaki holtnak tetteti magát, mint például Argan, a képzelt beteg, vagy ha valamilyen célból elhitetik egyes szereplőkkel, hogy valaki meghalt, bár él, mint Shakespeare-nél nemegyszer. De hogy egy filmben megöljenek valakit, s az, aki erőszakos halállal halt meg, utána felálljon és dolgára menjen, furcsának tűnhet. Persze, ha elgondoljuk, hogy egy Hamlet-elő- adás után a színészek a függöny előtt igen elevenen és jó egészségben hajolnak meg, hogy fogadják a tapsot, akkor a dolog nem is tűnik olyan különösnek. Mindez állandóan megtörténik, de a drámán kívül, azaz az előadás után. Itt azonban a történet elején, közepén, vége felé, ismételten, egyhuzamban történik meg. A „feltámadás” tehát programmatikus. A film nem „pusztán” egy film, hanem egy olyan film, mely állandóan azt is mondja: „Én pusztán egy film vagyok. Aki itt meghal, az nem halt meg, ne sírjatok.” Ezt a gesztust nevezte Bertolt Brecht elidegenítő effektusnak. De nemcsak erről van szó, hiszen az illúziórombolás itt kétféle célt szolgál. Egyrészt Brecht módján lerombolja a „darab” illúzióját, ugyanakkor lerombolja azt a hitet is, amit „reprezentációnak” szoktunk nevezni, azt a meggyőződést, hogy ami itt történik, megfelel annak, ami ott, másutt, régen és nem is olyan régen megtörtént. Mert ott, másutt, régen, vagy nem is olyan régen, az emberek nem támadtak fel halottaikból, ők istenigazából meghaltak. Így a film nem lehet a történelmi katasztrófák „reprezentációja”, hanem inkább azt sugallja, hogy a történelmi katasztrófák reprezentálhatatlanok. Azzal mond a film igazat, hogy azt mondja: „nem mondok igazat”, mert nem tudok reprezentálni. Az igazság nem filmesíthető meg. S éppen ez, többek között, ennek a filmnek az igazsága.
A film tehát úgyszólván lebeg a reprezentáció illúziója s ennek az illúziónak a szétrombolása között. S ezt a lebegést egy régóta ismert költői technikának köszönhetjük, amit Aristophanes korában – s azóta is – parabázisnak neveztek. A parabázis különben a komédia kitüntető szerkezeti vonása, a tragédiában általában nem találkozunk vele. Amikor a Szentivánéji álom mesteremberei egy tragédia előadásakor folyamodtak parabázishoz, nem volt más hátra, mint hahotázni. Miről van szó? A költő, vagy a görögöknél a kórus, esetleg egy a színész kilép a játékból, a közönséghez fordul, kéri, hogy nézze el a darab gyenge pontjait, hogy ne vegye komolyan a tragikus fordulatot, legyen türelmes. Bele is szólhat a szereplők cselekedeteibe, helyreigazíthatja azokat, változtathat a történeten stb. A romantikusok – elsősorban Schlegel és Tieck – fel akarták újítani a parabázis gyakorlatát a modern komédiában, s Tieck ezt a Csizmás kandúr című darabjában és másutt meg is tette. A filmkomédiában is találunk számos példát a parabázisra, hogy csak Woody Allen Csillagpor című filmjét említsem.
Az, hogy Jancsó Miklós és Hernádi Gyula többször megjelennek a filmen, hogy beszélgetnek róla, meg sok mindenről, ami benne történik, hogy az egyes szereplők szót váltanak a rendezővel és ingerkednek vele, nem magamutogatás, mint ezt egyesek gondolnák, hanem hozzátartozik a parabázis technikájához. S ebben az esetben ez nem pusztán technika – egy jó komédiában sem az -, hanem a filmnek a reprezentációhoz való kettős, azaz kritikus és ironikus viszonyának a kifejeződése.
A filmet nézve az ember hangulata sokszor megváltozik. Néha elfog az undor, a torkunkba szorult történelem okozta hányingerérzés. Azután elragad a nevetés, egyrészt a keserű nevetés, mely hamar torkunkra forr, aztán meg a felszabadult nevetés a hazug szentimentális, ostoba filmek, hitek, emberek paródiájának láttán. Végül pedig a mégis mindig ott bujkáló emberi melegségen érzett meghatottság. Ebben a filmben, mely általában kemény, van, nem is csak egy csipetnyi érzelgősség is, különösen a szerelmi történetekben, de hát ez is hagyomány. Ki látott már Chaplin-filmet érzelgősség nélkül?
Aztán pedig örülünk magának a filmnek, a két bohóc – Kapa és Pepe – komédiázásának, Jancsó kifogyhatatlan ötletességének, Nádas Péter szövegének, Grunwalsky Ferenc operatőri munkájának. De, ami a legfontosabb, legalábbis számomra, hogy egy igaz filmet láttam, mely képes arra, hogy feladja a nézőnek a leckét.
Címkék:2003-05