Hatvanévesek
Régi fényképein éppen olyan időtlen sugárzás, mint mostani arcán. Figyelő szemek, egyszerre néznek ránk, a világra, s a láthatón túlira – és ugyanakkor a pillantás befelé néz, önmagába mélyed. Az anyagot átszelő, abban eltűnő és mégis áttetsző tekintet. Minden képen és minden időben ugyanaz a szigorúság, az erkölcs meg nem alkuvó fegyelme. Okosságból fakadó erkölcs: történelmünk ősi igazságtalanságaiban és mindennapjaink zűrzavaros áradatában, a jónak és rossznak biztos tudása, a látásnak az a bátorsága, mely lényege szerint nem ismerheti a megalkuvást, a félrenézést, ahogyan talán legszebb versében írja: a bűn kényelmét. Semmiféle kényelmet, legkevésbé a vigasztalásét – mert Székely Magda költészetében az idő megfagyott tömbbé válik, olyan gravitációs súllyá, mely sem a felejtést, sem a múlt hozzánk-hajlítását nem fogadja magába. Önmagával betelt idő ez, nem hagy helyet a vigasz utólagos jóvátételének, nem hagy helyet az érzelemnek. Csak a fájdalomnak és a felvillanó örömnek – mert ezek Székely Magdának nem érzelmei, hanem a számára megnyíló transzcendencia sugárzás nélküli fényének, a jelenvalóságnak villámcsapásai. Éppen ezért másképpen, mélyebben és intenzívebben fájdalmasak és örömteliek, mint a szokásos fájdalom és örömélmények. Az érzelmek, melyek mindenkiben inhomogének és szubjektívek, mindenkiben vibrálnak, hullámzanak, tehát időben élnek, benne nem ott, hanem a jelen olyan beteljesedettségében, mely nem ismeri a múlandóság fogalmát. A nyolcéves gyermek élményei a felnőtt minden mozdulatából kitörölhetetlenek. Vajon ki tudná az elhagyatottságnak, a félelemnek és a megkülönböztetettségnek lelkiállapotát ilyen lecsupaszított, mondhatnék az őrülethez közelítő tisztánlátással megfogalmazni, mint ő teszi Éden című prózakötetében? A zárdáról ír, ahol az apácák életük kockáztatásával mentették meg a nyilasoktól – Csak hát én mind a mai napig halok bele abba a pár hétbe. így lesz költészete, mely alapvetően líra, saját magán átsugárzóan általánossá, a holocaust utáni, pontosabban a holocaustköltészet kimagasló darabjává. Mert Székely Magda számára ez az utolsó belátható, tehát létező földdarab – ezután és ezért már a semmi következik. Azok a villámok, melyekről az előbb beszéltünk, a semmi homályát hasítják keresztül, s azok a valóság-fragmentumok, melyek ebben az ürességben itt-ott felbukkannak, súlyosabbak a világnál. Ez az alapvetően lírai költészet a filozófia legnagyobb kérdésével viaskodik; benne a valóság és a létezés az erkölcsnek és Isten tehetetlenségének ellentmondásában örökre kettészakad.
Ma létezik olyan fogalom, hogy magyar-zsidó költészet, azt leginkább a Székely Magdáé képes bizonyítani. Mindenekelőtt abban, ami minden költészet hitelét megadja: kifejezési formájában, vagyis nyelvében. Képeivel és erkölcsének szigorával mintha az ótestamentumi próféták közül lépne elő – a zsidó hagyománynak azonban nincs magyar nyelvű testamentumélménye. A Biblia elsősorban Károli fordítása nyomán lett a magyar irodalom részévé. Székely Magdának ezt a protestáns hagyományból származó, Ady és Füst Milán költészetén át napjainkba átszivárgód tradicionális és méltóság- teljes, veretes magyar nyelvet kellett megtalálnia, hogy mondanivalóját kifejezhesse – vagy talán úgy is mondhatnék, hogy ennek a nyelvnek ismerete adta meg számára a lehetőséget ahhoz, hogy mondanivalóját megfogalmazhassa.
De nem csak ez az ősi nyelv. Ahogyan verseinek tartalmában a tradíció a nagyon is modernnel ötvöződik, úgy hagyományos nyelvezete is a modem magyar költészet „tárgyias” lírájával, mindenekelőtt a Pilinszkyre emlékeztető lakonikus szűkszavúsággal. Mégsem mondhatjuk azt, hogy közvetlenül kapcsolódna hozzá. A holocaust túlélésének lehetetlensége (mely napjainkban mindjobban bebizonyosodik) Pilinszkynél az abszurditás kifejezésében nyilvánul meg: ez az abszurditás pedig a paradoxonban találja meg nyelvi analogonját. Így lesz a katolikus Pilinszky költészetének tartalma csak a paradoxonban kimondhatóan vallásossá, mintegy negatív előjelű abszurditássá – míg Székely Magdáé nem kevésbé fájdalmasan, e fájdalomban megsemmisülve az abszurditás pozitivitásává. Mert míg Pilinszky számára maga a bűn válik a kegyelem bizonyítékává, Székely Magda látomásában (és nem csak híressé lett, életművéből is kiemelkedő Ítélet című versében) a soha nem egyesülő bűn és ártatlanság egymásba lényegül. Olyan tudás ez, mely mindennapi gondolkozásunkat meghaladja; s a vers élménye, hogy e gondolat feletti tudást mégis elfogadtatja velünk. Pillantásában ebből fakad a szigornak és az elfogadásnak arkangyali okossága.
Beney Zsuzsa
Fenákel Judit
Ilyenkor gratulálni illik vagy őszinte részvétet nyilvánítani? Inkább gratulálok. Ha valaki ebben a században tisztán megért hatvan évet, az nem kis dolog.
Most elemeznem kellene Fenákel Judit életművét: ez is micsoda marhaság. Prózaíró hatvanévesen az életműve elején tart, a java ezután jön!
Inkább arról szólnék, hogy nemrég olvastam egy nagyon szép és nagyon kegyetlen regényt, a Levéláriát, erről a mi életünkről. Minden pontos, logikus, szükségszerű; nincsenek benne tapintható közelségben a gonoszok; itt mindenki jóravaló, jót akaró, szánni valóan nyomorult, tisztességes ember (mondom, a gonoszok távolról bombázzák törékeny testünket és lelkünket), mégse jön össze semmi… az emberiét önmagában tragikus.
Keresztültaposott rajtunk a háború és a holocaust és a bolsevizmus, „osztály”-háborúk, és bukdácsoltunk egyik totális diktatúrából a másik totális diktatúrába, és élnünk nem, csak vegetálnunk hagyatott, és belénk maródott a kiirthatatlan megalázottság és a kiirthatatlan bűntudat… pedig ugyanazokat a verseket szeretjük, ugyanazokat az operákat, ugyanazokat az áriákat… hát akkor ki átkozott el bennünket, hogy szerelmeinket örök ellenségekként a tudatalattink mocsarába fojtsuk bele?! Pedig itt nemcsak egy véglegesen megsebzett zsidólányról van szó, hanem a saját bűntudatától véglegesen megsebzett keresztény magyar úrifiúról is! Mert ilyen is van. Akinek bűntudata van. És talán ezért lehet elviselni mégis az emberiség történelmének legnagyobb skandalumát, ezt a huszadik századot.
Tovább, Judit, ne hagyd magad leállítani, még évtizedek vannak, még sok a ki nem mondott titok!
Kertész Ákos
Címkék:1996-06