Hatalmas hangerő , visszafogott hangnem – beszámoló a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület rendkívüli tisztújító közgyűléséről
Hatalmas hangerő, visszafogott hangnemBeszámoló a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület szeptember 27-i rendkívüli tisztújító közgyűléséről
A közgyűlést az ez év májusában lezajlott, úgyszintén rendkívüli közgyűlés döntése alapján kellett összehívni. Akkor az addig hivatalban lévő elnökséget lemondásra kényszerítette az Egyesület tagjainak azon része, akik Simonyi Péter korábbi ügyvezető elnök elmozdításakor tiltakozásul távoztak, és e sérelmükért kívántak elégtételt venni az elmozdítást foganatosító elnökségen.
A két tábor között a tisztújítást megelőző hetekben informális úton próbáltak közvetíteni egy kompromisszumos javaslat érdekében. Eszerint a komoly tekintélynek örvendő Székely Gábor vállalta volna az elnökséget, ha módja van az elnökségben vele együtt dolgozókat megválasztani. Az ekképp felállított listát aztán „csomagként” terjesztették volna a közgyűlés elé. A tárgyalások nem vezettek eredményre, így a közgyűlésre a két tábor „teljes harci készültségben” érkezett. Mintegy száznyolcvan ember töltötte meg zsúfolásig az Egyesület ekkora tömeget rég nem látott Garay utcai helyiségét.
A 10 órára meghirdetett közgyűlés kevéssel 11 óra előtt kezdődött, mivel az Egyesület adminisztrációja ekkora tömeg kezelésére nem volt fölkészülve, így a szavazók regisztrálása erősen elhúzódott. Ezen aktuson túljutván két levezető elnök lépett a pódiumra, formálisan is demonstrálva a jelenlévő két tábort. Egyikük, Székely Gábor, ismertette a napirendet, melyet a közgyűlés megszavazott. Ezután a jelölőbizottság vezetője kapott szót, aki elmondta, mennyire nehezítette munkájukat az érezhető megosztottság. Tizenkét nevet ismertetett a bizottság nevében, mindegyikhez rövid méltatást fűzött, korrekt módon távolságot tartva mindenkitől. Itt vita következett: lehet-e további jelölteket fölvenni a listára? A közgyűlés többsége ezt megszavazta, így került a listára további három név.
Székely Gábor ekkor jelezte, hogy e válságos, megosztott helyzetben felkérték őt az elnöki tisztség betöltésére. Elmondotta a (fentebb ismertetett) listás szavazás előnyeit: így előzetesen ki lehet választani a megfelelő összetételű elnökséget, nem kényszerülnek össze egy testületbe egymást nem szenvedhető emberek, lehetetlenné téve ezzel az érdemi munkát. Hámori István, az ellentábor levezető elnöke e megoldás ellen szólt, mondván: a jelöltek listája már megvan, erre kell szavazni, új külön lista készítése értelmetlen. A hozzászólók ezután egyre emelkedettebb hangulatban és egyre nagyobb hangerővel foglaltak állást a listaállítás mellett vagy ellen. Az ellentábor ezt elutasította, arra hivatkozva, hogy most nem elnököt választanak, hanem vezetőséget és majd az választja meg a neki tetsző elnököt. A Székely Gábor pártján lévők támogatták a lista ötletét, amely garantálja a vezetőség működőképességét.
Az általános hangzavarban azt hallgatták meg, akik tovább bírta hangerővel az őt lehurrogni kívánók ellenében. (Hozzá kell tenni, hogy a – több ízben hangzavarba fulladó – viták hangneme korrekt volt, a személyeskedéstől mindenki tartózkodott, a roppant hangerő az esetek többségében tárgyilagos szóhasználattal párosult.) Székely Gábor az árral dacolva megpróbálta fölolvasni, kikkel dolgozna együtt szívesen, de a hangzavarban (Most nem elnököt, hanem elnökséget választunk!) kénytelen volt abbahagyni. Végül egy mérsékelt hangú (és ezért némi respektust kivívó) hozzászólás után némileg csillapult a zúgás, és Székely Gábor két percben elmondhatta, hogy programjának veleje a százezres magyarországi zsidóság csendes többségének megszólítása, amely eddig semmiféle zsidó organizáció nem tudott elérni. Végezetül mégis ismertethette, kikkel dolgozna szívesen együtt. Erre válaszul a másik oldal nevében Garai Péter olvasta fel a nagyszabású elképzeléseket tartalmazó „Megújulás programját”. Programbeszédét ő is a támogatók nevének ismertetésével zárta.
A programokkal öt percben megismerkedvén a tagok végre megkezdhették a szavazást. Miután épp ezért és nem másért volt jelen a rég nem látott tömeg, a feszültség csúcspontjára hágott, a szavazás hatalmas hangzavar közepette zajlott. A kicsiny teremben 180 embernek szavazócédulát kiosztani és voksolni embert próbáló feladatnak bizonyult.
Miután szavazócéduláját mindenki az urnába dobta, a jelenlévők mintegy kétharmada azonnal eltávozott. A konszenzusos alapon megválasztott szavazatszámlálók dolgukat végzendő a másik helyiségbe vonultak vissza, a redukált létszámú közgyűlés pedig a jóval szellősebbé vált teremben nekiláthatott az alapszabály megtárgyalásának. A teremben maradt mintegy harminc emberből tízen vettek részt aktívan ennek megtárgyalásában. A légkör – az első felvonáshoz képest – roppant kordiális és építő szellemű volt. A paragrafusok fölött ugyan többször folyt éles vita, ez azonban soha nem csapott át ellenséges hangnembe. A mindent eldöntő szavazás eredményét eközben ismertették, amit a jelenlévők higgadtan vettek tudomásul. (A választási végeredményt lásd keretes anyagunkban.)
Az alapszabály vitája során egyebek közt megszűntették a tiszteletbeli elnökség és a pártoló tag intézményét, mivel az elmúlt tíz esztendőben ilyen tisztséget senkinek sem adományoztak. Valaki javasolta, hogy írásban is rögzítsék: az Egyesület tagja lehet mindenki, vallásától függetlenül. Korányi László ezt ellenezte: a zsidó közéletben már többször érte olyan vád az Egyesületet, hogy nem is zsidó szervezet. 4 ezer forintról 1200-ra szállították le az éves tagdíjat. Egy hozzászóló mindenféle gazdasági kapcsolatot tiltani javasolt az Egyesület vezetősége és az Egyesület között. Tekintettel azonban az e kapcsolatokból származó adományokra, végül az a döntés született, hogy ilyen kapcsolat az elnökség és a számvizsgáló bizottság hozzájárulásával lehetséges. Hosszas vita zajlott az elnökségbe való kooptálás lehetőségéről, mivel ez a gyakorlat volt az ellentábor egyik fő kifogása. Végül az a többségi döntés született, hogy a 10 fős elnökségnek kevesebb, mint a fele kooptálható. Ha a létszám ez alá csökken, tisztújító közgyűlést kell összehívni. A rendkívüli közgyűlés, a másik „forró pont” ügyében az alábbi megfogalmazás született: egy évben, egy témában csak egyszer hívható össze.
A Mazsike új elnöksége szavazat
Popper Péter pszichológus: 119
Olti Ferenc közgazdász: 113
Székely Gábor közgazdász: 97
Janklovics Tibor, ügyvéd: 93
Korányi László villamosmérnök: 79
Rajki András közgazdász: 77
Feldmájer Sándor tanácsadó: 77
Kertész Ákos író: 77
Bonta Miklós újságíró: 76
Deák Gábor tanár: 76
A közgyűlés során a tagság kilencfős elnökséget szavazott meg, de az utolsó két helyen előállott holtverseny láttán, a számot tízre módosította, azzal a meghagyással, hogy szavazategyenlőség esetén a (megválasztandó) elnök szavazata dönt.
Címkék:1998-10