Három ítélet Izraelben
Tizenhárom évi börtönre ítélte egy izraeli bíróság Rami Dotant, a légierők magas rangú tisztjét, aki súlyos anyagi visszaéléseket követett el. Mint beszerzési ügyekben illetékes személy, vesztegetési pénzeket fogadott el amerikai szállítóktól, fiktív számlákat állíttatott ki, és nagy összegeket sikkasztott el. Letartóztatása után Dotan ezredes több millió dollárnyit visszafizetett a kincstárnak az elsikkasztott pénzből, amellett feltáró jellegű vallomást tett, így lehetővé vált bűntársainak kézre kerítése. A viszonylag enyhe ítélet ennek köszönhető.
Rami Dotan, akit az ítélet értelmében lefokoztak és kizártak a hadseregből, elismerte, hogy rútul visszaélt a bizalommal. Az ítélet „nemzetközi gengszternek” nevezte. Ezer Weizmann volt védelmi miniszter pedig még keményebb szavakkal minősítette a volt tisztet. Dotan üzelmei többet ártottak az izraeli hadseregnek – mondta Weizmann –, mintha ellenséges lövedékek több repülőgépét lelőtték volna.
Hétszeres életfogytiglanit kapott a Tel Aviv-i bíróságtól Ami Popper, az a fiatal férfi, aki 1990 tavaszán Rison Lecijonban hét arabot megölt, és tizenegyet megsebesített automata karabélyával. A hétszeres életfogytiglanihoz még külön húsz év börtönt szabtak ki rá a tizenegyszeres gyilkossági kísérletért. Az ítélet szerint a büntetések egymást követőleg töltendők le, így aligha van esély arra, hogy Poppert a börtönben tanúsítandó esetleges jó magatartásáért egyhamar szabadon engedjék.
Ez az egyik legsúlyosabb ítélet, amit izraeli bíróság valaha is hozott. Az indoklásban a bírák hangsúlyozták, hogy Popper „borzalmas és iszonytató tette” roppant felháborodást keltett mind a megszállt területeken, mind magában Izraelben. A cselekmény több volt, mint egyszeri és egyetlen tett, mert Popper perceken át lövöldözött: négy tárat lőtt ki, közben újra-újra töltve, holott abba is hagyhatta volna. Ezt a bíróság nem hétszeres gyilkosságnak, hanem hét ízbeni gyilkosságnak minősítette.
Négyszeresen életfogytiglani börtönre ítélte egy izraeli bíróság a huszonhat éves Mohamed Musztafa Abu Dzsalalát, aki március 26-án Jeruzsálemben késsel meggyilkolt négy zsidó nőt. Tettét „figyelmeztetésnek” szánta a másnap Izraelbe látogató James Baker amerikai külügyminiszter számára.
Az elítélt a gázai övezetből származik, ahol egy menekülttábor lakója volt.
Címkék:1991-05