Erec Izrael – Made in Hungary
Haraszti Miklós
Ezen a kiállításon itt áll előttünk Izrael, az állam, a nemzet, és az ország – és csattanós meglepetéssel szolgál. Erec Jiszraelre nemcsak a magyar zsidóság lehet büszke, hanem az egész Magyarország. Mégpedig nemcsak Izrael népét illetően, amelynek komoly része innen származott. Hanem a demokratikus Magyarország szellemi termékként is a rokonának, akár a magáénak tekintheti és szeretheti Izrael százhúsz éve folyó szorgalmas, céltudatos épülését.
Az ország kapujára már csak azért is ki lehetne írni: Made in Hungary, mert éppen az a legizraelibb Izraelben, ami Magyarországon is a legszebb hagyomány. A tudatos, értelmiségiek vezette nemzetépítés, és a demokratikus politikai szellem. S főként a kettőnek a strapabíró egysége.
Tudom, hogy az izraeli zsidó nemzetre és a mai izraeli demokráciára manapság ritkán szoktak úgy tekinteni, mint a közép-európai kultúra kiküldött nagykövetére a Közel-Keleten.
De amikor végignéztem ezt a kiállítást, amely Herzl Tivadar szülőházának helyén nyílik meg, s végigkövethettem a cionizmus erőfeszítését, hogy modern nemzeti nyelvet, modem gazdaságot és demokratikus nemzeti hazát adjon a zsidóknak, lehetetlen volt elfeledkeznem a közös kulturális gyökerekről. Itt minden képen a magyar Kazinczy és Batsányi, Széchenyi és Kossuth álmát látom viszont. Ezek a nyelvújító, kultúrateremtő, szabadságharcos és demokrata magyarok azonnal ráismernének Erec Jiszrael csodálatos történetére, és saját nemzetépítő eszméik tükörképét üdvözölnék Herzl törekvéseiben és Izrael létében.
Hadd idézzek két szöveget a kiállítás hangzóanyagából. A zsidó nép nevében 1919-ben, a párizsi béketárgyaláson felszólaló Usziskin szavait senki sem értheti tisztábban, mint az akkori békediktátumtól szenvedő, kisebbségi sorba került, kultúrájukat hűségesen és kétségbeesetten őrző magyarok:
„Ma héber nyelvünkön szólok hozzátok, királyaink és prófétáink nyelvén, melyet soha el nem felejtettünk. Ez a nyelv elválaszthatatlan minden nemzeti törekvésünktől. Amikor Izrael földjén nekiláttunk nemzeti eszmélkedésünkhöz, alig hogy elkezdtük ott építőmunkánkat, már a háború előtt minden energiánkat a nyelv és a kultúra feltámasztásának szenteltük.”
És kinek ne jutna eszébe a magyar reformkor vagy a magyar radikalizmus, amikor Ben Gurion 1929-ben mondott szavait hallgatja, akinél minden nemzeti gondolat egyenesen a szabadságra fut ki:
„Az egész zsidóságnak csak ez az egy és kizárólagos országa van, melyhez sorsa és jövője mint nemzetet kapcsolja. Csak itt tudunk megújulni, csak itt tudunk önálló életet élni, nemzeti gazdaságunk és egyedi kultúránk csak itt bontakozhat ki, csak itt alapozhatjuk meg szuverenitásunkat és szabadságunkat. És ha bárki kétségbe vonja ezt az igazságot, az a nemzet fennmaradását veszélyezteti. “
Izraelt tehát nemcsak azok miatt a magyarok miatt lehet szeretni, akik innen menekültek, akik identitásaik közül a zsidó kultúrát követték. Lehet, hogy a szívükben Magyarország iránti haraggal mentek el, hiszen itt először levetkőztették őket emberi és állampolgári egyenlőségükből, s aztán pusztították őket. De ők nemcsak a zsidók, hanem Magyarország árulóira is haragudtak. Akik segítették őket, a világ igazai, a szebbik Magyarország képviselői, sokan voltak ugyan, de nem elegen – legalábbis ahhoz kevesen, hogy ellensúlyozzák az ádázakat és a közönyösöket, akik valójában kettős nemzetgyilkosok voltak. A magyar kivándorlók, amikor az aliját és Izraelt választották, akkor a szerethető, jobbik magyar nemzet eredeti céljait választották.
Izrael állam ötven év óta nem egyszerűen új állam, új nemzet, hanem az európai demokrácia szigete a Közel-Keleten. Sajnos, nagyon nem demokratikus az az óceán, amelyre ezt a szigetet telepítette a világpolitika. De az erős szellemi indíttatás, amely a sok ezer éves hagyományból és erről a helyről, ebből a szülőházból is származott, mindmáig gondoskodott arról, hogy Izrael az önvédelem parancsának a demokráciát megőrizve tegyen eleget. Ez a garanciája annak, hogy amint lesz békepartnere az izraeli demokráciának, azonnal békét is köt
Mindezért a magyarok – zsidók és nem-zsidók – nem csupán szolidaritással és a nemzetépítő teljesítmény iránti elismeréssel nézhetik ezeket a képeket. Itt van előttünk mindaz, amit szeretünk, amihez hűségesek lehetünk, és amit a világ szeretetébe ajánlhatunk.
*Megnyitó beszéd a Zsidó Múzeum Erec Izrael című kiállításán, 2003. március 26-án. Kurátor: Toronyi Zsuzsanna.
Címkék:2003-05