Hanukarácsony
December 1.
Mégiscsak lesz karácsonyfa. Eldöntöttem, punktum.
Na jó, az igazság az, hogy ebben a döntésben négyéves kemény, megfeszített előkészítő munka lakozik. Dani születése óta ugyanis szisztematikusan oltom Laciba, hogy ha a gyerek megnő, nincs jogunk elvenni tőle az élményt, amit egy karácsonyfa jelent. A munka meghozta gyümölcsét. És amikor ma bejelentettem, hogy az idei év a favásárlás éve, egy grimasszal megúsztam. – Csak gyökeresről lehet szó, amit aztán elültetünk – mondta. Győzelem!
December 5.
Sütöttem mézeskalácsot. Életemben először. Teljes siker! Na jó, nem állítom, hogy egészen puha, de hát a karácsonyfadíszt úgysem szokták megenni… azonnal! Mire megeszik, addigra meg úgyis kiszárad, nem? A baj csak az, hogy egy teljes napot elcsesztem ezzel a mézeskalácsüggyel – ahelyett, hogy dolgoztam volna. De hát kis üveggömböket mégsem tehetek a fára!
Az izraeli hanukai sütőformákat vettem elő a csuszmákos tészta kivágásához. Így most gyönyörű aranybarna tóratekercsek, hanukiák és háj betűk sorakoznak a konyhaasztalon. Megyek piros cérnát fűzni beléjük, aztán elteszem őket karácsonyig.
December 7.
Dani ül az ágyban. Ez a negyedik Mikulása, de az első, amit tudatosan él meg. Várta, izgult, napok óta merő aggodalom. Jó gyerekhez méltóan lesz-e szaloncukor a virgácsán? Utolsó este már közölte, hogy ha az a fránya Mikulás üres virgácsot hoz, ő bizony visszaküldi oda, ahonnan jött, Finnországba.
Mára már elégedetten vizsgálja az ablakát. A párkányra tegnap Mikulások és persze szaloncukros virgács költözött, a nappali polcáról meg a hanukia, idén először egyedül gyújtotta meg a gyertyákat.
Az egyik nagymama takarító nénijétől mesekönyvet kapott Mikulásra. Karácsonyi mondókák. Ülök az ágyában és mesélni kezdek. Az irodalmi értéktől eltekintve minden rendben is megy az utolsó oldalig, amikor is az olvasmány a következő:
A fenyőfát feldíszítjük.
Kis Jézuskát így köszöntjük,
Ő hozza az ajándékot,
Megérdemelt sok játékot.
A döntés egy pillanat műve, s én szemrebbenés nélkül olvasom is a verset:
A fenyőfát feldíszítjük,
az ünnepet így köszöntjük…
Nem az ünnepet, hanem a Jézuskát – mondja Dani. – Rózsi néni Jézuskát mondott. Te miért nem Jézuskát olvasol?
Szó bennszakad… de csak egy pillanatra.
Rózsi néni Jézuskát mond, én meg csak ünnepet, mert Rózsi néni úgy hiszi, hogy a Jézuska hozza az ajándékot.
Pedig nem is ő?
Mi úgy gondoljuk, hogy nem ő. De ettől még Rózsi néni gondolhatja másképp.
Mert Rózsi néni keresztény?
– Igen.
Úgy, mint a szomszédok?
Igen.
És ők is mind azt hiszik, hogy a Jézuska hozza?
Igen.
És mi mit hiszünk?
Hogy a Mikulás.
És a hanukaajándékot is a Mikulás hozza?
(A fenébe, miért nem inkább azt kérdezi, miből lesz a gyerek.)
Nem, azt nem a Mikulás hozza. Hanem a szülők veszik a gyerekeiknek.
És a keresztények mit hisznek? Azt, hogy a hanukaajándékot is a Jézuska hozza?
Nem, a keresztények nem ünneplik meg a hanukát. Ők csak a karácsonyt ünneplik meg.
Mert csak azt hiszik el?
Mert csak abban hisznek. Úgy gondolják, csak az az ünnep.
És a Mikulás nem?
De, a Mikulás nekik is ünnep, csak a hanuka nem.
Te mamííííí! Nem kéne megmondani a keresztényeknek, hogy nem is a Jézuska hozza az ajándékot?
Nem, mert ők úgy hiszik, hogy ő hozza.
Pedig nem is.
– Szerintünk nem, szerintük meg igen. Tudod, a világ olyan, hogy különböző emberek különböző dolgokban hisznek. Ez így van rendjén. Ettől színes a világ. Az egyik embernek fehér a bőre, a másiknak sárga…
Túúdom, túúdom, hogy mindenki egyforma, de akkor miért hiszünk mást? Mert mi zsidók vagyunk?
Igen, azért.
Dani magához húzza Hápi kacsát – azaz aludni készül. Kaptam egy kis haladékot.
December 12.
Csináltatnál nekem is egy szép koszorút, olyan kék-aranyat, amilyet az üzletben láttam? – kérdezi a barátnőm. – Tudod, olyan asztalit. Csak ne négy gyertya legyen rajta, hanem mondjuk három, vagy még jobb, ha öt, mert Péter kivág vele, így is azt fogja mondani, hogy adventi. De ha egyszer olyan szépek. Istenien mutatna a lakásban. És az a kék-arany, az szuper. Egyáltalán nem karácsonyi, csak olyan ünnepi, elegáns. Hát mikor terítsek vele, ha nem ilyenkor, nem igaz? Ugye, csináltatsz nekem? – Jutka kérően elhúzza a szó végét, ettől levegőt kell vennie, én meg kihasználom a pillanatot.
Persze. Mikorra kell?
Elég, ha magaddal hozod a hanukabálra.
December 13.
Rav Lajos, a Jeruzsálemből Pestre érkezett rabbi szerint az a baj, hogy Magyarországon a gyerekek nem tudják, hova tartoznak. Ő már olyat is hallott, hogy van olyan zsidó, aki karácsonyfát állít. Hallatlan.
Itt aztán elhangzanak a szokásos hazai érvek „egészséges asszimilációról”, „államvallásról” és állami munkaszüneti napokról, „kulturális örökségről”, „vallási tartalom nélküli ünnepről”. Rav Lajos meggyőzhetetlen, náluk Izraelben elképzelhetetlen, hogy zsidó karácsonyt tartson. Arra a kérdésre, hogy az ő gyerekeinek tetszik-e a karácsonyfa, Rav Lajos nem is tud válaszolni. Idefelé jövet – meséli -, Amszterdamban átszállva, Elijáhu, hatéves kisfia ámuldozva kérdezte, mi a csudának cipeltek be egy olyan nagy fát a repülőtérre? És minek tettek rá lámpákat?
December 15.
Elijáhut gyerektársaságba visszük játszani. Szájtátva, csillogó szemmel bámul ki a kocsi ablakán. Mi a csudát néz hirtelen ilyen lelkesen? Követem a tekintetét. Marx tér, Skála Metró. Óriási piros gyertyák és egy karácsonyfa. Már tudja, mit lát. Hat év spét. Ennyit lehetett nyerni Jeruzsálemben.
December 24.
Mit csináltok? – kérdezi apu a telefonban.
Fát díszítünk.
És belengte már a töltött káposzta illata a lakást? Jó kis füstölt tarjával?
Ne szórakozz velem! – próbálom elütni a viccet, de persze sért az irónia. – Kínai vacsora lesz. A tőled kapott wokban készül – mondom apunak, aki persze nem vesz részt egy karácsonyi összejövetelen.
Lesz csengettyű meg áhítatos gyertyagyújtás? – gúnyolódik. Úgy gondolom, jobb, ha nem válaszolok.
Aztán le ne késsétek az éjféli misét – folytatja. Várja, hogy mikor robbanok. Hálám csend, tehát újabb roham következik:
Na jól van, akkor majd hívjál, hogy hogy tetszett Dancsó Pancsónak az aktus, nem akarok zavarni, amikor felcsendül a mennyből az angyal.
A karácsonyfán piros szalagos tóratekercsek lógnak. Szép fa, pont ilyet képzeltem. De már most, délelőtt, nagyon, de nagyon rossz kedvem van.
A szerző újságíró, a Magyar Televízió munkatársa.
Címkék:1997-01