Gyorsfénykép a Területekről
Most vezettünk be áramot a kerítésbe: kevesen vagyunk, és Jerikó közel van hozzánk. A falu bejáratánál álló négy őr, a szimpla drótkerítés és a sorompó ma már nem elég védelem. Nemrég egy fegyveres palesztin átnyisszantotta a kerítést, de még időben észrevettük és lelőttük. Nem akarunk több ilyen kellemetlen meglepetést – mutat körbe a tett helyszínén, Kfar Adumimban Reuven Grodner ortodox rabbi. Bár a szemünk a bibliai tájon egészen a Holt-tengeren túl magasló Jordániáig fut szabadon, mindez érzékcsalódás: be vagyunk kerítve. A drótrácson túl életveszélyes a bibliai táj.
A próféták szerint a Messiás eljövetelekor itt fog végigfutni a Templomhegyből kitörő négy szent forrás egyike, életre keltve a Júdeai sivatagot és a Holt-tengert – mondja a vallásos cionista, horgolt kipás Grodner rabbi, a híres Rav Soloveitchik egykori tanítványa. 1967-ben költözött ide az örökké nyüzsgő Brooklynból. A hatvanéves rabbi most a Misnáról szóló könyvsorozatának újabb kötetén dolgozik. A napjait egy jeruzsálemi konditeremben kezdi, aztán tanít, s többnyire délután fog az íráshoz: megszokta, hogy golyóálló mellényben autózik, pisztollyal az oldalán. Brooklyni unokáját hetente egyszer telefonon hívja, és interurbán tanulják a heti szakaszt. Hetente kétszer az adumimi zsinagógában tanít, és az itteni minjánt látogatja. Hétvégenként azonban egyre kevesebb a vendégük, pedig felesége, Chaja süteményei messze földön híresek. A rabbi nem igazán érti, hogy kedvenc tanítványai mostanában miért félnek őt meglátogatni.
Ahogy beszélgetés közben gyönyörködünk a tájban, szeme elsiklik a palesztin fennhatóságú Jerikó városa és a beduinok hullámtetős, víz és villany nélküli nyomortanyái fölött. Mintha az arabok a világon sem lennének. Az ő világában semmiképpen sem. Amikor rákérdezek, elmondja, hogy csak a zsidóknak van joguk a területekhez, hiszen szerinte rajtuk kívül nem élt itt senki 1967 előtt, csak ősapáink, Ábrahám, Izsák és Jákob. Nem akarja észrevenni a politikai és biztonsági realitást: csak azt, hogy a szombati ima után a gyerekek nyugodtan rohangálhatnak az általa ültetett gránátalma-, olaj- és fűzfák árnyékában a telep utcáin. Grodner rabbi szerint a környezet viszonylag biztonságos: a rémálmok az éjszakai merénylőkről, a katonai szolgálat vagy a kődobálás hazafelé az autópályán, viszonylag kis áldozatok cserébe a Messiás elhozataláért. A Hamra mosavban februárban, éjszaka, álmában meggyilkolt anya és lánya, a sok sebesült izraeli katona, és az agylágyulásig kövezett szomszéd szerinte mind-mind a megváltás előtti végső küzdelem mártírjai.
*
Valentina (Avital) és Igor Pinsker Savei Somronban építenek házat. Az 1978-ban létesített, Nablusztól északra elhelyezkedő, Bné Akiva (vallásos cionista) szellemiségű telepen ma száztíz család él. Bár többségük vallásos, és elsősorban ideológiai megfontolásból költözött ide, a három éve Izraelbe vándorolt orosz család motivációi elsősorban anyagiak.
– Itt jártunk héber ulpánra, aztán itt maradtunk. Én itt tértem be, sok jó barátot szereztünk és megszerettük ezt a telepet. És nem utolsósorban óriási segélyt kaptunk az építkezéshez. Az árakat ismerve Rehovotban, vagy Netanyán még lakást se tudnánk venni, nemhogy nagy házat egy ilyen szép környéken – mondja elégedett arccal Avital. Bejöttek a számításai. Az eredetileg matematikusként dolgozó asszony, aki most klasszikus európai műveltségét hanyagolva, takarítással szed össze egy kis kiegészítést a munkanélküli-segélyhez, annak örül, hogy kikerülhetett a gyűlölt moszkvai lakótelepről, és magasabb életszínvonalon élhet. – Itt sokkal jobb és nyugodtabb az élet, mint Oroszországban. Moszkvában maradt a nagyobbik fiunk, és mikor a múltkor meglátogatott bennünket, nagyon elcsodálkozott. Azt mondta: Mamácska, itt sokkal jobb a közbiztonság, mint Oroszországban! Nálunk a bűntények mindennaposak: rablógyilkosok, maffiózók, kurvák és drogosok tartják rettegésben az embert, itt meg nyugalom van.
A bibliai tájon a kelet-európai piacokról jól ismert melegítő-felsőben üldögélő, szőkére festett Avital dohányzás közben izraeli orosz rádióadókat hallgat a konyhában: felderül az arca, mikor meghallja, hogy nemsokára Alla Pugacsova érkezik Moszkvából vendégszereplésre. Idén már volt két koncertje Tel-Avivban és Haifán, de azokra nem sikerült bejutnia, mert a jegyek ára két-háromszáz sékel volt. Egyébként – meséli – Pugacsova és férje, Filip Kirkorov olyan gyakran járnak Izraelbe, hogy lassan állampolgárságot is kaphatnának.
A legtöbb orosz bevándorló életminősége javításáért, és nem ideológiai okok miatt lett telepes, nem értik, hogy miért hagyják el egyre többen házaikat és költöznek el a területekről békésebb helyekre.
Inkább a cionista pionírok ethoszát idéző mitjasvimnak nevezik magukat, mint a bibliai felhangú mitnahalimnak. A különbség több mint szemantikai: a köztudatban a mitnahet vallásos, szélsőjobbos, aki a föld minden négyzetcentiméterét megvédi. De ők egyáltalán nem ilyenek. Nem vallásosak. Nem akarnak ellenállni az evakuációnak: ha menniük kell, hát csomagolni fognak.
Mivel a rossz helyzet miatt sokan szeretnének elköltözni, a Saron-kormány többféle eszközzel próbálja vonzóbbá tenni a területeket. Jeruzsálemtől jól kivilágított, négysávos szupersztráda vezet a telepekig, Efrat környékén pedig, a biztonságos közlekedés érdekében, a kormány infrastrukturális beruházási projektjének részeként, nemrégiben óriási alagút épült. A statisztikai hivatal adatai szerint a fejlesztések és az anyagi támogatások miatt a telepek bizonyos részeken folyamatosan növekednek. 1995 óta hatvan, az Al-Aksza intifáda kitörése óta pedig tizenöt illegális telepet alapítottak, ezek legtöbbjét azonban Ben-Eliezer védelmi miniszter felszámolta, mivel az izraeli hadsereg nem tudta biztosítani a védelmüket. Bár a kormány újabb, legális telepek létrehozására hivatalosan nem ad pénzt, a meglévőket nagymértékben fejleszti. Az orosz új bevándorlók érdekeit képviselő Natan Saranszki miniszter nevéhez fűződő program keretében például hétszáz lakótelep felépítéséhez elegendő parcellát osztottak ki.
Vajon miért támogatja a bővítést a kormány, ha az izraeliek többsége a béke érdekében inkább feladná a telepeket? Camp David óta, amikor Ehud Barak miniszterelnök felajánlotta a gázai telepek százszázalékos, és a ciszjordániaiak kilencvenöt százalékos kiürítését, még nyilvánvalóbbá vált ideiglenességük. Elemzők szerint arról lehet inkább szó, hogy a telep az ötvenes-hatvanas évek kibucaihoz hasonlóan, ma már nemcsak ideológiai, hanem politikai eszköz is. Zsidó-arab demográfiai háború zajlik, és a telepeken élők szavazata a választások idején sem elhanyagolható.
Kevesen tudják, hogy a telepesek felét közalkalmazottként foglalkoztatja az állam, és számos nagy cég és gyár telephelye is itt van. Bár a nagy szárazság miatt a mezőgazdaság most kevesebb munkalehetőséget nyújt, a tízszázalékosnál is nagyobb munkanélküliséggel küzdő országban a területeken jobbak az esélyek. Az Oppenheimer and Ahvah édességgyár, a Golan Heights Dairies tejtermékgyár, a Barkan, Golan és Hebron borászat, a kozmetikumokat gyártó Ahava és Hlavin; a Beitil és a Bárkán Brackets bútorgyár mellett takarítószereket, csomagolóanyagokat, textíliákat, cipőket, műanyagokat, építőipari alapanyagokat, elektromos alkatrészeket, nyomdai és ipari termékeket is készítenek itt. Bár az ingatlanpiac válságban van, tavaly augusztus óta közel nyolcszáz telket adtak el. Szakértők szerint az ide költöző, szegényebb vallásos cionista és új bevándorló csoportoknak erős szociális hálót próbál biztosítani a kormányzat. Sokak számára az is vonzóvá teszi a területeket, hogy a bölcsődék, óvodák és általános iskolák az átlagosnál kisebb osztályokkal működnek, jutányos áron.
Margit Patrícia
Jeruzsálem
Címkék:2003-09