Gondolatok Zala Tamásnak az MZSKE elnöksége tagjának az Egyesület 1990. május 20-i közgyűlésén elhangzott beszédéből
Nem tudjuk, hányan vagyunk zsidók ebben az országban, de azt tudjuk, hogy sorainkban és szervezeteink között több a széthúzás a kelleténél… Félreértések, félelmek rongálják idegeinket. Perlekedünk, mert aki vallásos, rossz szemmel tekint arra, aki nem az; aki magát elsősorban vagy csakis magyarnak tekinti, az kárhoztatja azokat, akik egy etnikum részeként akarják megélni zsidóságukat …
A magyarországi zsidóságnak szembe kell néznie saját múltjával, számot kell vetnie viszonyával nem zsidó környezetéhez. … A zsidó mártíromság elismerése a magyar társadalom részéről olyan jel, amiből – ha óvatosan is – reményteljes következtetés vonható le … Halottainkat nem feledhetjük, de mi a jövőért fáradozunk.
Ez a jövő kemény parancsokat ad valamennyiünknek. Az egyik úgy szól, hogy bármiképp is csináljuk, de zsidó egység kell. A másik: a zsidók ne hagyjanak játékszert csinálni magukból semmilyen politikai erő kezében.
Egyesületünket sokfelől éri kifogás, sokféle bírálat lehet vele szemben. Olykor eltúlzottan, olykor jogosan. De bizonyos dolgokat aligha lehet elvitatni ettől az egyesülettől. Senki sem vonhatja kétségbe, hogy jegyeznek bennünket a magyar közéletben, van némi súlyunk és valamelyes tekintélyünk. A most leköszönő elnökség három tagja bent ül a magyar törvényhozásban, és szavunkra igenis figyelnek, keresik a kapcsolatot velünk társadalmi egyesületek, igénylik véleményünket felelős kormányzati tényezők.
Joggal büszkélkedhetünk továbbá azzal, hogy faiskola funkciónkat sikerrel teljesítjük. Amióta egyesületünk létezik, zsidó szervezetek egész sora alakult meg és eresztett gyökeret a zsidó közösségben. Működik a MUSZOE, a zsidó diákszervezet, megszerveződött az első hazai B’né B’rit páholy, zászlót bontott a Sómér-mozgalom, színre lépett a Cionista Szövetség. Ha nem is mind a mi egyesületünk szülötte, de a legtöbbjük igen, amelyik pedig nem, az is élvezte és élvezi gondoskodásunkat és támogatásunkat. Ha így nézzük a dolgokat, akkor elmondhatjuk, hogy a zsidó polifónia partitúrájának megkomponálásában éppúgy részünk van, mint ahogy abban is, hogy ez a sokszólamúság valóban érvényesülni tud.
A sokszólamúságnak elemi, nélkülözhetetlen feltétele az is, hogy mi magunk türelemmel viseljük el egymást, és még véletlenül se kövessünk el semminemű szellemi erőszakot, ne tűrjük el, hogy egy kisebbség rákényszerítse akaratát valamely többségre. De ne engedjük meg a fordítottját se, hogy egy valós vagy vélt többség gátolja meg a kisebbséget abban, hogy önmaga lehessen …
… Nagyfokú érzéketlenségre vallana, ha az Egyesület és vezetősége nem vetne számot azzal az elementáris erejű hazai és külföldi tiltakozással, amely a régi parlament által elfogadott és a kisebbségi képviseletről szóló törvénnyel szemben felszikrázott…
… Sokunkat feszengésre késztet, hogy annyira divatba hoztak bennünket a legutóbbi időben. A némaság vagy elnémítás nagy összeesküvéséhez képest jobb és egészségesebb a mostani helyzet, ám mintha ezúttal a dolgok kezdenének átcsúszni a másik végletbe … Fogadatlan prókátoraink támadnak, mégpedig fölös számban, s hovatovább az a látszat kerekedik, mintha a zsidó múlt lenne a magyar jelen központi kérdése…
Adja a közgyűlés legfőbb útra valóul a megválasztandó új vezetőségnek azt a jó tanácsot, hogy legyen határozottabb a zsidó érdekek érvényesítésében, következetesebb a zsidó tradíciók és a kultúra ápolásában, s mindenekelőtt kerüljön közelebb az Egyesület tagságához. Egyszóval: nagyobb összetartást, több kultúrát és igazabb demokráciát.
Címkék:1990-06