Golde és a Tejesember Kaposváron
A Kaposvári Zsidó Hitközség Baráti Köre és a Bét ólám Alapítvány közös programot – színházi estet – szervezett a Hitközség székhazában.
A baráti kör nem vallási alapokon szerveződő, de zsidó szellemben működő társaság. Célja a zsidó kultúra értékeinek őrzése, s annak elősegítése, hogy a fiatalabb korosztályok megismerhessék népünk történelmét, szokásait, harcait a fennmaradásért. Kulturális ismeretterjesztő előadásokat, hagyományőrző ünnepi megemlékezéseket szerveznek az említettek szellemében.
A Bét ólám Alapítványt a közösség egyik tagja hozta létre, szülei emlékére. Az alapítvány célja a kaposvári zsidó temető és ezen belül a Somogyból elhurcolt mártírok emlékművének karbantartása, a természeti környezet gondozása.
A baráti kör tagjai felkarolták a kezdeményezést. Így került sor a Kaposvári Csíky Gergely Színház két sztárszínésze és Fuchs László karnagy közreműködésével a múlt év novemberében a Korunk érzelemvilága című zenés-táncos előadásra, melynek teljes bevétele az alapítványt gazdagítja.
Csákányi Eszter és Kulka Jánost eddig is sok remek szerepben láttuk, ez az est viszont mindannyiunknak emberközelbe hozta a művészeket. Kulka ugyan egy jó hangulatú baráti beszélgetésre már vendége volt a Baráti Körnek, de Csákányi Eszter és Fuchs László először járt e társaságban.
Csákányi bájos-meggyőzően formálta Szép Ernő ártatlan Manciját, megtapsoltuk gyönyörű énekhangját a Kabaré hősnőjének szerepében.
Nagy tetszést aratott a kis virágáruslány bőrébe bújva a My fair lady-ből, meghatott bennünket a Hegedűs a háztetőn Goldéjaként.
Kulka János felé áradt a közönség szeretete. Hálásak voltak a prózai betétekért, az énekszámokért és a táncért is. Hatalmas tapsot kapott e „finom angol úr”.
Higgins tanárként csakúgy, mint a Tejesember szívünket melengető dalbetéteiért.
Az előadásban régi sanzonok éledtek újjá, tarkítva korabeli táncokkal. Esendően emberi történetet láttunk, egy bensőséges kapcsolat napi gondjait (veszekedéseket és hűtlenséget is), két remek színész művészi tolmácsolásában. Tapintható volt az összetartozás mindenen átsegítő ereje: Tevje és Golde Szeretsz engem? kettősében.
Fuchs László zenészként és a „szerelmi háromszög” harmadik tagjaként mindvégig méltó partnere volt a két főszereplőnek.
Ezúton is köszönet jár mindhármuknak az alapítvány javát szolgáló önzetlen segítségükért.
Címkék:1992-01