George W. Bush és a zsidók
George W. Bush és a zsidók
Sokan felteszik a kérdést az Egyesült Államokban: jelent-e bármit is az, hogy, az újonnan megválasztott amerikai elnök nem nevezett ki zsidókat a kabinetjébe (Clinton kabinetjében öten voltak), ugyanakkor a Republikánus Párt több etnikai kisebbség emberét (így amerikai arabot is) kinevezett az adminisztráció magasabb állásaiba. Ha az amerikai zsidók politikai reprezentációját tekintjük, nem állnak rosszul: a szenátus tíz százaléka zsidó, míg a képviselőház 435 tagjából huszonheten. A Legfelsőbb Bíróságon pedig két zsidó foglal helyet. Az amerikai zsidók többsége demokrata szavazó, így első ránézésre nem meglepő. Marshall Breger, aki korábban Ronald Reagan elnök és a zsidó közösség közötti összekötő volt, kijelentette: „Nincsenek érdekcsoportok, melyek trófeákként követelnek maguknak kabineti posztokat, nem ez a retorika a republikánus világban.”
Ugyanakkor szerepelnek zsidók kisebb posztok várományosaként. Így Paul Wolfowitz, aki a hadügyminiszteri poszt várományosa. Ő már az idősebb Bush-kabinetjében is szolgált mint hadügyminiszter-helyettes és az elmúlt évi republikánus kampány során külügyi tanácsadóként segítette a pártot. Ari Fleischer, a Fehér Ház új sajtótitkára szerint még azért is korai bármit is mondani, mert számos poszt betöltetlen. Az előző indianapolisi polgármester, Stephen Goldsmith, aki a kampány során az ifjabb Bush belföldi politikai tanácsadója volt, állásra vár, ugyanakkor már többen meg is kapták állásaikat. Szintén nem lebecsülendő – legalábbis – ami a retorikát illeti -, hogy a republikánusok támogatásukról biztosították Izraelt.
Breger szerint „elég ember van az adminisztrációban és az elnök hivatalában ahhoz, hogy a zsidó érdekeket megfelelően képviselje.” Phil Baum, az American Jewish Congress ügyvezető igazgatója szerint „kicsit kiábrándító, hogy Bush azt akarta, hogy az amerikai politikai élet széleiről tegye változatossá kabinetjét, és zsidót nem nevezett ki.” Ugyanakkor azt is leszögezte, hogy nem a jelöltek vallási hovatartozását, hanem politikáját tekinti döntőnek. Abraham Foxman, a Rágalmazásellenes Liga országos igazgatója véleménye azonban megfontolandó: „Mindebben az az ironikus, hogy ez az a fickó, aki olyan kabinetet hozott létre, mely közelebb van az amerikai valósághoz, mint az eddigiek. Csak a zsidók kérdezik azt, hogy Hol vagyunk mi?”.
Címkék:2001-03