Gender és Jewish
Gender és Jewish
Diversities: eltérések, „különbözőségek” – ezzel a címmel rendezte meg negyedik konferenciáját Budapesten, az EszterTáska Alapítvány közreműködésével a Bet Debora nevű zsidó női szervezet, augusztus 23-27-e között. Az egyesületet Lara Dämming és Elisa Klapheck hívta életre 1998-ban, Berlinben.
Mindketten tudósok és reformzsidók, sőt, hazájuk reformközösségének megteremtői: Klapheck, aki rabbinak tanult, többek között Regina Jónás, az első női rabbi életéről írt könyvet, Dämming pedig Bertha Falkenbergnek, a berlini hitközség elöljárójának életét kutatta. Konferenciát kétévenként szerveznek, korábban a zsidó családról kialakult sztereotípiákat, a női rabbik szerepét, a hatalom és felelősség témáját vizsgálták, de számos egyéb, igencsak nyugtalanító problémát is felvetettek már, úgymint a homoszexuális házasságok kérdését vagy a vegyes házasságokból született nők helyzetét.
A budapesti konferencián – ahol naponta átlagosan ötven-hatvan érdeklődő regisztrálta magát – a hallgatóságot olykor maguk a meghívottak és a szervezők jelentették, ők viszont valóban „sokfélék” voltak: Ausztriától Bulgáriáig, Izraeltől Olaszországig mindenfelől érkeztek, és olyan dolgokat próbáltak körüljárni, amelyek egy országban sem tartoznak a zsidó establishment kedvencei közé. Tegyük hozzá rögtön, Magyarországon a szélesebb közvélemény még ma is úgy tekint a feminizmusra és a Gender Studies fedőnév alatt futó gyanús ügyekre – pláne, ha még a zsidókhoz is köze van – mintha valamiféle kóros elhajlásról volna szó. Ez a szellemi környezet nem könnyíti meg az ismertté válást az olyan önkéntes alapon működő szervezetek, illetve rendezvényeik számára, mint a Bet Debora vagy az EszterTáska, főleg nem a valódi, termékeny diskurzusok megindítását. Pontosabban: ezek a diskurzusok bátran, mondhatni „zavartalanul” kibontakozhatnak abban a légüres térben, amit egy konferencia jelent, a hivatalos közeg, a tágabb közösség ugyanis még csak arra sem érez hajlandóságot, hogy komolyan vehető érvekkel megpróbáljon vitába szállni szempontjaikkal, nemhogy beemelje, magáévá tegye azokat.
Az európai zsidó folyóiratokból jól ismert szerzők és a hazai alternatív zsidó közéletből ugyancsak jól ismert arcok mellett minden bizonnyal az „izraeli feminizmus anyjaként” emlegetett Alice Shalvi volt a „húzónév”. Shalvi Németországban született, majd 1950-ben Izraelbe települt: itt az első női rektorok egyike lett, és több szervezetet alapított. „Konzervatív zsidó feminista”, olvasom róla, és megnyitóbeszédét felidézve – amelyben azt fejtegette, miképpen valósítható meg a teljes egyenjogúság ez egyetemes emberi szempontok jogán, de a zsidó nő tradicionális szerepeinek felszámolása nélkül – ez valahogy teljesen világosnak tetszik. Szólt még másról is: az említett egyetemes emberi lényeg kapcsán például az arab nőkről vagy Izrael és a diaszpóra viszonyáról, egyre tágítva az értékek és felelősségek körét. Előbbi – szerinte – a zsidóság szellemi központja, ugyanakkor az utóbbiban is van lehetőségünk annál mélyebben megélni a zsidóságot, mint hogy ellátogatunk egy klezmerkoncertre. Több előadásban taglalták a kultúrák és vallások közti párbeszéd fontosságát, ami korántsem csak a vallási vezetők feladata. Míg a Novi Sad-i Svenka Savic a multikulturális környezetben szerzett tapasztalatait osztotta meg a hallgatókkal, addig Shulamit Reinharz az amerikai zsidó női szervezetek, a muzulmán országokban élő nők helyzetével kapcsolatos álláspontját ismertette. Szerinte ugyanis – részben személyes benyomásai alapján – a modem muszlim vagy bármely más valláshoz tartozó nőknek, kulcsfontosságú szerepe lehet a vallási közösségek átformálásban, így a fundamentalista ideológiák elleni harcban. Hangsúlyozta: a nők jogaiért folytatott küzdelmet nem írhatják felül az egyéb politikai, háborús vagy vallási megfontolások. Számos beszélgetés, „helyzetjelentés” foglalkozott a nők szerepvállalásával a kelet- és közép-európai országok zsidó közösségeiben, az oktatással vagy – a módosuló hagyományokat, feminizmus és ortodoxia kapcsolatát boncolgató, Kelemen Katalin vezette eszmecsere keretében – arról, felolvashatnak-e a nők a Tórából. Ez utóbbi kérdést Valérie Rhein, egy Jeruzsálemben működő ortodox gyülekezet példájára támaszkodva elemezte.
Sok mindenről kellene még szólni: Sandra Lustig könyvéről. Hermán Judit és Wirth Judit előadásairól, a „női traumák” társadalmi kibeszélhetetlenségéről, vagy akár a Toronyi Zsuzsa rendezte, egy másféle történetírás lehetőségét felvillantó, A zsidó nő című kiállításról, de említhetném Eleonore Lappin rövidke előadását a nőkről és a zsidó sajtóról. (Az előadások egyébként hamarosan kötetben is olvashatók lesznek, addig a www.esztertaska.eu honlapon.) Ám mindenekelőtt arról a munkáról beszélnék, amit Pető Andrea, Gazsi Judit és a többi aktivista végzett. Összehoztak egy feminista konferenciát, amely mozgalomról még ma is csak közhelyeket tudunk mondani, de ami hatalmas eredményei ellenére még nagyon messze van a kifulladástól – például épp a zsidósággal alkotott metszéspontjainak köszönhetően.
cs. m.
Címkék:2006-11