Folyamatos jelen idő
Csáki Márton rovata
Sándor Iván: Követés – Egy nyomozás krónikája. Kalligram Kiadó, 2006; 274 oldal, 2100 Ft
Ki tudja, hányszor jelentették már be az elmúlt száz évben – jobb esetben „csak” túlontúl szkeptikusnak bizonyuló professzorok, még gyakrabban azonban maguk az írók – a regény halálát? Mintha csak várták volna. Lassan – Borgeshez hasonlóan – mi is tudomásul vehettük, hogy az irodalom mindig saját kimúlását jósolja, ami egyfajta sajátos apokalipszisként nyilvánvalóan a mai fogalmaink szerint létező emberiség végét jelentené. Valóban volt néhány évtized – az európai tudat széthullását követően, a koncentrációs táborok, a totalitárius rendszerek évszázadában -, amikor nevetségesnek látszott történetekkel bíbelődni. Később a nyelvet szétmállasztó posztmodem, az írót is felszámoló kísérleti irodalom, az igazság fogalmát sem kímélő dekonstrukció tette lehetetlenné az objektivitásnak még a látszatát is. Vagy a végletes szubjektivitásét: volt ugyanis egy utolsó kísérlet a bomlás ellenében, a háború előtti modem regény, ami Szerb Antal szemében még kolosszális blöff volt csupán, ám bizonyossá vált, hogy vívmányai – a kollázstechnika, a „tudatfolyam” vagy a szimultanizmus megteremtésére irányuló próbálkozások – megkerülhetetlenek. És tudja, tudatosan vállalja ezt a hagyományt Sándor Iván, hisz ebben a banalitásában is heroikus vállalkozásban – az Időben élő ember megragadásában, a múlandóság elleni küzdelemben – rejlik a regényíró örök hübrisze.
Valószínűleg nincs még egy kortárs magyar író – talán Závada kivételével -, aki olyan behatóan foglalkozna a regény teóriájával, poétikájával, aki annyit várna a regénytől, mint ő. Szinte felváltva jelennek meg regény és idő kapcsolatát vizsgáló tanulmánykötetei, illetve regényei, akárha előbbiek újabb, mélyebb felkészülések, alapvetések lennének rákövetkező művéhez. „Monomániás író vagyok”, mondta egy interjúban. És tényleg: hőseihez hasonlóan – akik valamilyen dokumentum, fénykép, napló alapján egy számukra ismeretlen, mégis hozzájuk tartozó történet nyomába erednek – megszállottan kutatja, szabályosan „bejárja” azt a nagyon is valóságos teret, ami az egyéni sors és a történelem, vagyis az egykori szereplő és az elemző elbeszélő tekintetének kereszteződésében terül el. Kicsit olyan ez, mint amit állítólag Einstein mondott, amikor a relativitáselmélet lényegéről kérdezték: ha az ember elég sokáig bámul előre, egyszer csak megpillantja a saját tarkóját.
Nehéz volna megmondani, miről szól a Követés. A modem regény eredményeinek beépítése, amit Sándor ördögi ügyességgel valósít meg, nem az írást sokkal inkább az értelmezést teszik esetlegessé. Van először is az elbeszélő – Iván, akiben ötvennyolc év múltán, egy véletlen baleset következtében felrémlik saját egykori tekintete: a tizennégy éves fiúé, aki a Téglagyárba hajtott menetből egy kerékpárost nézett. És itt vége szakad a kronológiának – bekezdésekként, olykor egy mondaton belül váltakozni kezd az időpont, a kor, az elbeszélő személye. Iván gondolatai, anyjának nagynénjéről – Giziről – szóló, tőle hallott történetének darabkái vagy a harcoló alakulatok csapatmozgásait őrző háborús feljegyzések követik egymást, látszólag áttekinthetetlenül. Iván arra a néhány napra próbál pontosan visszaemlékezni, amit Verával élt át a rommá lőtt, holtestekkel teli Budapesten. A nyomozás nem más, mint hogy kitöltse emlékezete vakfoltjait, megtalálja az egykori helyszíneket, meghatározza a napokat, ehhez azonban mások történeteire van szüksége – ahogy a Cári Lutzról forgató svájci dokumentumfilmesek az ő elbeszélésére vannak rászorulva. Mert Cári Lutz. aki nélkül az elbeszélőnek semmilyen emléke nem lehetne, és akivel Gizi még a háború alatt „munkakapcsolatba” került, nem kevésbé fontos szereplője a könyvnek. Egyszóval „sok főszereplőssé” válik a mű, mindenki a másik tekintetébe kapaszkodik, hogy eljuthasson önmagához. Ennek a technikának persze megvan az a veszélye, hogy nem „a történetre”, nem egy plasztikus regényalakra fogunk emlékezni, hanem arra, ahogy ez a mindent látó tekintet egy pillanatra – az olvasás időtartamára – egyberántja a káoszt. Térképet rajzolhatnánk a regény alapján – Iván meg is tapogatja egykori léptei nyomát az aszfalton -, kissé túlírt, akkurátus leírásai nem puszta stíluselemként funkcionálnak, miközben egymásra kopírozódnak az emlékek és az emlékekről szerzett ismeretek. Mivel a követő önmagát követi, kénytelen megbirkózni azzal a feladattal, amit a megélt tapasztalatok és a megszerzett tudás egymásra rakódott rétegeinek szétbontása jelent. Az objektivitásban talán nem hisz – története ugyanis pont annyira véletlenszerű, mint hogy kiállították a halálmenetből -, abban azonban igen, hogy a „világrend szerkezete az egyes esetben is fellelhető”, hogy a történetek összetartoznak, és nincs, nem lehet végük. Ágota Kristóf szavaival: Holnap, tegnap, mit jelentenek ezek a szavak? […] Mindez most van. Nem volt, nem lesz. Ez van. Mindig. Minden egyszerre. Mivel a dolgok bennem élnek és nem az időben. És bennem minden jelen idejű.
Sándor „nyomozása” nagyjából A helyszín című regényével kezdődött. Akkor alakulhatott ki benne, amit – gondolom én – a regényről tart: nevezetesen, hogy az ember lényegéhez tartozik, akár a játék, a túlélés, a tanúskodás, az erotika vagy a halálfélelem. A megismerés eszköze, ami valahol az ösztönösség és az intellektus közti határvidéken születik. Lehet-e felejteni? Lehetséges-e nem a múltban élni? Amit tudhatunk, hogy „nevetséges bizonyos eseményeket túlságosan távolinak tekinteni”.
Címkék:2006-11